5.0 käynti ongelma

Moro

Elikkäs kyseessä on 5.0 kaasari moottori joka on veneessä kiinni (vuosimalli 1986).
Moottori lähtee hyvin käyntiin mutta kun kierrokset nousee noin 3000 niin kone rupeaa yskimään
ja alavääntökin on hukassa. Jos jollakin on ideoita mistä lähteä vikaa etsimään niin pistäkääpä viestiä.
1388
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Jos kärjellinen sytytys,niin vaihda kärjet, tulpat ja konkka.Venekärjet ja autokärjet näyttävät samoilta mutta varmin tapa saada kone käymään huonosti on käyttää autoihin tarkoitettuja kärkiä.Ne EIVÄT ole samanlaiset kuin venekärjet.Polttoaineen suodatin/vedenerotin PITÄÄ vaihtaa joka kevät.Laittaessasi nyt uuden patruunan, laita n. puoli desiä Masinolia patruunaan ennen sen kiertämistä paikalleen;saat kaasarissa olevat vedet liikkeelle.Puhdista kaasarin päällä oleva "suodatin",se itse asiassa on siinä paloturvallisuus-syistä, mutta kerää öljyistä kökköä(huohotusletku tulee sen lähelle) kunnes on niin tukossa että haittaa käyntiä.Joissain veneissä oleva laponestoventtiili tankin puoleisessa bensaletkun päässä voi joskus tukkeutua,jolloin moottori ei saa tarpeeksi bensaa.Katkennut tai väsynyt venttiilinjousi aiheuttaa myös oireita kun kierrokset nousevat,mutta alavääntöön se ei yleensä vaikuta.
Eli huolla ja säädä kone.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vene Erkki kirjoitti:

Moro

Elikkäs kyseessä on 5.0 kaasari moottori joka on veneessä kiinni (vuosimalli 1986).
Moottori lähtee hyvin käyntiin mutta kun kierrokset nousee noin 3000 niin kone rupeaa yskimään
ja alavääntökin on hukassa. Jos jollakin on ideoita mistä lähteä vikaa etsimään niin pistäkääpä viestiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu