että joskus olisimme yhdessä. Järki sanoo kulje eteenpäin, nainen, sydän tietää paremmin ja toteaa, ettei vielä ole aika. Kenen toisen kosketusta haluaisit ja kaipaisit, kenen toisen lähelle pyrkisit, kenen lähellä salassa itkisit sitä, että hän ei ole se ketä ihosi ja sisimpäsi janoaa. On helpompi valvoa yössä yksin kuin valvoa yössä toisen seurassa ja silti yksin. Elämän pitkiä, raskaita oppitunteja: onni on usein niin lähellä, tavoittamattomissa kuin aamunkajo horisontissa, laskeva aurinko ennen yötä, viimeinen hämärä ennen pimeää.
Niin turhalta tuntuu toivoa,
9
477
Vastaukset
- samassa veneessä
olipa harvinaisen kaunis viesti ja usein niin totta..
- Marraskuun uni
Niin, olisi edes kerran ja joskus rakkaus helppoa: tyttö tapasi pojan jne. Mutta ei, ehei - vain kaukaa saan kaivata.
- samassa veneessä
juuri niin, miten niin väärä voi tuntua niin oikealta ja voiko sen oikean tavata väärään aikaan eli onko ihminen väärä vai aika väärä. Itse pohdiskelen samoja mietteitä, elääkö hetken unelmaa vai odottaako toista tilaisuutta tai toista aikaa..
- lumipallo)))
Niin, kantaa tuota tuota toivoa, joka toisaalta antaa voimia, toisaalta sitonut mittaamattomasti energiaa, ajatusta hetkistä. Kosketus syvyydeltään sinuun on niin sisimpää ja uloimpaa. Kannan rakkautta, kaikesta kauneimmasta taakan tein, sinulle en kärsimystä, taakkaa tuottaa halunnut ! Yhten silmänräpäyksenä sen sitten tein.Eikä rakkauden kuulu olla esteenä tälle hetkelle, eikä muuttua pettymyksesi, kielteisyydeksi. Jos löysimme yhdessä syvän täyttymyksen, jota odotamme tapahtuvaksi "niin lähellä", jää meiltä huomaamatta elämälle itselleen niin luontainen täydellisyys. Se kaikki on olemassa, olemisen riemu, onni. Ilo on sinussa, se ei tule mistään ulkopuolelta. "Joku", kukahan on joskus ihmetellyt kuinka voin nauttia toisessa kohdista jotka ovat omia kipukohtiani : ). Tietoisuus nähtävimmin virtaa hyväksymisen, nauttimisen ja innostuksen "värähtelystä", jonkun niistä on hyvä pitää aina toiminnassa. Kaikki nuo virtaa hyvin syvältä.
Nyt hymyilen sinulle, " todellinen nautinnon kohde ei ole teko vaan siihen
soljuva syvä elävyyden tunne." Niin, niin jos nuo virrat yht`aikaa päästää liikkeelle, mitä tapahtuukaan : ) Jo unesi herättämänäkin; kiitän sinua !- Marraskuun uni
En kuuntele järkeäni, koska tiedän lopputuloksen olevan juuri tuo ensimmäisen viestin tilanne: suuri tyhjyys jonkun toisen seurassa. Sydän saakoon kaiken ajan jota se kaipaa ja haluan palata takaisin uneen, jossa olin hänen kanssaan kahden. Kysyvät katseet ympärillä: nuori nainen miksi yksin kuljet, miksi yhä häntä rakastat kun hän on toisen.
Niin miksi. Miksi ei? Jos elämälle joku laatii ohjekirjaa niin sitä en suostu lukemaan, sillä seuraan vain sisimpäni karttaa.
- v124v
sullahan niitä pikasuhteita riittää..."krapulasta" herättyäisi sitten alat tuon ikävöinnin
- Marraskuun uni
Erehdyt. Hyvin pahasti erehdyt. :)
- Mitä tuohon.
voi sanoa, muuta kuin... pitää uskaltaa.
Meillä oli vasta mahdollisuus, kenties tulevaisuudessa se suuri rakkaus. Mutta emme päässeet sinne asti, oli väärä aika. Liikaa selvittämättömiä asioita, liian suuri etäisyys. niinpä me haivuimme ystävyyteen ja luovuimme mahdollisuudesta. Siitä irti päästäminen saa haikeaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2968601Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat735223Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2904607SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden643205Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä22657Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,42032Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr61933- 1121912
TTP avajaiset
Tuhannen Taalan Paikka avautuu 1.3-26. Onpa tosi mukavaa! Kiitos Jaanalle kun olet niin aktiivinen ja jaksat yrittää ja401813Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.01780