Tarkoitus olisi vetää nostimet ym. köydet avotilaan. Veneen roiskereunat jatkuvat kajuutan päälle yhdistyen toisiinsa. Sen päällä on sprayhood. Köydet pitäisi vetää sen roiskereunan läpi, mutta siihen tarvitsisi hommata tai tehdä läpivienti, jottei vesi pääse roiskereunan sisään. Millä tavalla olette suorittaneet homman? Neljä köyttä pitäisi saada tuotua vierekkäin kajuutan takareunalle.
Köysien veto sitloodaan
Ursas
9476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Poraa siihen roiskereunaan oikealle kohdalle reikä, johon asennat sopivan läpivientiputken (liimaamalla, laminoimalla?)
Läpivientien asennus riippuu tietysti myös veneesi tyypistä ja roiskereunasi materiaalista (lasikuitu, tiikki, alumiini vai teräs?).
Jos ajattelit laittaa vain neljä köyttä mastolta istuinlaatikkoon, mieti vielä riittääkö se sittenkään! Mikäli aiot suorittaa reivauksen istuinlaatikosta käsin, tarvitset kutakin reiviä varten kaksi köyttä (puomiliikki mastoliikki eli kolmea reiviä varten 6 köyttä fallin lisäksi .... yhden reiviköyden systeemi toimii huonommin). Lisäksi varmaan viet kikkitaljan, cunninghamnin ja kenties dirkin köydetkin istuinlaatikkoon?
Omasta mielestäni kaikkein huonoin ratkaisu on se, että reivaamista varten pitää käydä mastolla laittamassa mastoliikin reivireikä puomin koukkuun, mutta takaliikki ja falli pitää hoitaa istuinlaatikosta (ei sopiva yksinpurjehtijalle!).
Kannattaisiko sinun katsoa, miten ajattelemasi systeemi on toteutettu sisarveneissä?
Siihen ei taida käydä pyöreän mallinen läpivienti, koska roiskereuna on vinossa tuleviin köysiin nähden. Pitäisi olla leveä ja matala. Roiskereunan korkeus on vain n. 70 mm. Saakohan metallisia leveitä läpivientejä mistään valmiina, vai pitäiskö alkaa laminointihommiin? Uretaanimuotillahan saisi kyllä melko helposti tehtyä lasikuidustakin, mutta toiselle puolelle pitäisi kuitenkin vielä liimata/laminoida peitekehys.
Ensimmäisessä viestissä piti sanomani, että 4 köyttä per puoli, eli yhteensä kahdeksalle köydelle pitäisi tehdä aukot.
Tai periaatteessa kyllähän se putkikin kävisi, mutta siitä olis päät leikattava vinoon ja hitsattava/liimattava/laminoitavan kaulus päihin.
Katselin netistä kuvia ja joku oli porannut ainoastaan reijät roiskereunaan, mutta tuolloinhan vesi menee sinne sisään.
Kannattaako reiittää roiskereunaa jos se ei ole tuon korkeampi? voiko kannelle laittaa falliohjaimet, joilla nostetaan reunan yli? (sprayhoodiin saa helposti läpiviennit)
Mitenkä nuo vinssinvapauttajat tykkää kun veto tulee hieman viistoon ylöspäin? Tai sitten kyllä olis mahdollisuus asentaa vinssivapauttimet vinolle alustalle, mutta sitten vinssit vaatisivat samanlaisen vinon alustan.
Pieni kulma ei haittaa, koska vinssivapauttajassa on yleensä "köysiohjain" (ainakin Spinlockissa ja Lewmarissa). Kulman suuruus tietysti riippuu siitä, miten lähelle reunusta meinaat "jammerit" asentaa. Ehkä olisi helpompi ymmärtää ongelmiasi, jos kertoisit venemallisi.
Jos se reuna on vain pari senttiä, niin kannattaa miettiä taittopyörien ja köysilukkojen korottamista, esim. laittamalla tiikkikapulat alle. Pressuun sitten uutta muotoilua alareunaan, että köydet mahtuu läpi.
Teetä jossain rosteriputkista semmoiset ylityskanavat, että pääset sen reunan yli ja takaisin kannen suuntaan. Kyllä se köysi siellä putkessa luistaa, eikä todennäköisesti kovasti kulukaan vaikka olisi sen roiskesuojan ylittävä mutka siinä putkessa. Minusta ei kannata mitään reikiä tehdä parin sentin tähden.