missä viipyy mun menkat??

huolestunut!?!??!

Mulla alko menkat kun olin 13. Puoli vuotta sen jälkeen vuoto oli älyttömän runsasta ja tuli läpi joten hakeuduin lääkärille. Mulle määrättiin sitten e-pillereitä joita söin sitten 4 vuotta säännöllisesti. Noin puol vuotta sitten lopetin ne, koska koin niiden vaikuttavan mun ruokahaluuni. Oikeessa olin ja ruokahalu on palautunut normaaliks. No kumminkin asiaan... eli menkkoja ei kuulu?? Heti kun pillerit lopetin mulla tuli semmoset suht normaalit n. 5 päivän menkat. Seuraava kerran menkat tuli tossa elokuun keskivaiheilla ja ne oli niukemmat ja kestoa ehkä sen 4 päivää. Sen jälkeen ei taas menkkoja ole ollut. Ja raskaana en kuitenkaan ole...

Luin että voi olla yleistä että pillereiden lopetuksen jälkeen menkat eivät hetkeen tule. Mutta onko puoli vuotta ihan normaalia?? Ja käsittääkseni ei voi tulla raskaaksi jos menkkoja ei ole? Pitääkö mun nyt vaan rauhassa venaa että menkat alkais vai pitäskö mun hakeutua lääkäriin? Vai pitäiskö mun syödä muutama viikko jäljelle jääneitä pillereitä josko ne sais menkat alkamaan?

Tietoa oon yrittänyt netistä ettii vaikka kuinka, mutta ihmisillä ollut ihan eri tilanteita kun mulla. Olisko täällä ketään joka osais yhtään sanoa mistä vois johtua ja mitä kannattais tehdä?

Ja huolestunuthan oon siks koska ilman ehkäsyä oon seksiä harrastanut mutta silti en raskaaksi ole tullut....

6

186

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 15+3

      IDIOOTTI!!!

      "Ja huolestunuthan oon siks koska ilman ehkäsyä oon seksiä harrastanut mutta silti en raskaaksi ole tullut...."

      RASKAAKSI VOI TULLA VAIKKA EI OLISI ENNEN NIIN KÄYNYT!!!

      Missä asennossa te muka panette ku mällit valahtaa heti pois?
      Huhuu, löysäkö olet vai mitä? Ei ihme.

    • oigufgidsfhIWUEH

      Raskaaksi voi tulla vaikka kuukautiset ei olisi pillereiden lopetuksen jälkeen alkanutkaan silti voit ovuloida.. Kannattaisi käydä tekemässä raskaustesti ja jos näyttää negaa niin otappa yhteys lääkäriin ei ole normaalia pillereiden jälkeen ettei puoleen vuoteen kuulu menkkoja. Mun kaverilla oli sama tilanne että pillereiden lopetuksen jälkeen kun ei ollut 6kk tullut menkkoja meni lääkäriin niin hormoonitasapainossa oli jotain häikkää

    • aloitajaaaaaa

      Aika epäkypsä vastaus saaako huomauttaa :DD siis ylempi... aivot päähän hei hohhoh

      Mutta siis, toivehhan tuo olisikin että olisin raskaana. Siks mä olenkin huolesunut miksi menkkoja ei kuulu ja että onko mussa joku vialla kun en tule raskaaksi.

      Ja testejähän olen tehnyt ja aika säännöllisesi vielä ja negaahan ne aina on näyttäneet. Joten raskaana en ole.

      Joo ehkä sinne lääkärille kannattais mennä... Mutsi mulle sano että aikoinaan kun hän 15 vuoden pilleri käyttövuoden jälkeen ne lopetti niin meni 2 vuotta että menkat alkoi.

    • jttttt

      " Mutta siis, toivehhan tuo olisikin että olisin raskaana. Siks mä olenkin huolesunut miksi menkkoja ei kuulu ja että onko mussa joku vialla kun en tule raskaaksi."

      Ikää oli?

    • joomeppel

      " Mutta siis, toivehhan tuo olisikin että olisin raskaana. Siks mä olenkin huolesunut miksi menkkoja ei kuulu ja että onko mussa joku vialla kun en tule raskaaksi."

      Ikää oli?

      - jos aloitt 13v e-pillerit ja söi niitä 4v niin 17v. mitä jos ap tekisi niitä lapsia vasta sitten kun ei itse enää ole lapsi.

    • Aloittajaaaa

      Niin ja jos et sattunu tekstistä huomaamaan niin 13 vuotiaana menkat alkoi ja siitä PUOLI VUOTTA niin aloitin pillerit. Joten olin ehtiny jo 14 täyttämään. Nyt olen 18, aivan pian 19! Joten lapsi en enää ole ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      344
      1262
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      753
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      738
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      725
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      633
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      616
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      591
    9. 54
      562
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      526
    Aihe