Suomalaisten into lääketutkimukseen laskussa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/keskisuomalainen-suomalaisten-into-laaketutkimukseen-laskussa-/art-1288431358344.html
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/keskisuomalainen-suomalaisten-into-laaketutkimukseen-laskussa-/art-1288431358344.html
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eiköhän noita lääkejäämiä saa ihan tarpeeksi jo muutenkin, vaikkapa vesijohtovedestä, ruuan matkasa ja silleen. Miehille kasvaa tissintapaset ku saa suuhunsa jotain naishormooneja ja mitä lie antibioottejakin liuennut veden sekaan. Vieläkö niitä lääkkeitä pitäisi ihan paljaaltaan vasite vetää? Kas kun ei pyydetä johonkin pakokaasutukimuksiin..
Voi pilleripaja parkoja, tulee melkein itku linssiin
Voiko tuota nyt sanoa lääketestaukseksi? Jos tiiettäs että se on käyttökelposta lääkettä niin ei kai sitä tarvis testata. Tutkimukseen osallistujathan käyttävät tietyn ajan kemikaaleja, ja reaktioiden perusteella selvitetään, onko aineesta lääkkeeksi. Tuskimpa siis tulee korvauksiakaan mahoillisista vaingoista jos testattava aine ei välttämättä osoittaudukaan lääkkeeksi
Jos lääketestaukseen osallistuminen tietää laskujen lisääntymistä, takaa se lääketestauksinnon laskun lisääntymistä.
Siis: Kukapa nyt huvin vuoksi lähtisi nappailemaan lääkkeitä jos on vaikka kuullut että jollekulle toiselle samaan ryhtyneelle on käynyt köpelösti ja on saanutkin ryhtyä ihan oikeella rahalla ostamaan ihan oikeita lääkkeitä.
Sanana tuo lääketutkimus vähän huijaa ihmistä. Tutkimus on sivistyneempi sana kuin testaus, vaikka samaa ne tarkoittavat , "tutkimus" kun vaan kuulostaa pyhemmältä ja turvallisemmalta sanalta. Lisäksi ihminen saattaa aatella, että kun tässä kerran lääkettä testataan niin mitää hätää kun lääkevahingot kuitenkin korvataan. Mutta oikeastihan hänen kustannuksellaan vain testataan, voiko jotain tiettyä kemikaalia käyttää lääkkeenä.