Olen huomannut meidän kolmivuotias että ei enää suostu lukemaan tavallisia kirjoja. Saimme synttärilahjaksi sellaisen soivan kirjan. Se jälkeen en ole saanut muita luettua. Todella tylsää kun joudun lukemaan joka ilta aika yksinkertaista kirjaa joka ei mielestäni ole edes kovin kehittävä. Toivottavasti tämä vaihe menee ohi tai sitten vain vien kirjan kirpparille ja joku toinen lapsi voi addiktoitua siihen.
Alkää ostako sellaisia soivia lasten kirjoja?
roskiinko?
3289
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Meillä on ollut syntymästä asti käytössä soivia ja muuten ääniä päästeleviä kirjoja käytössä, samoin kuin tavallisia kirjoja, eikä niiden kanssa mtn ongelmaa ole ilmennyt.
Jos ei teillä ole aiemmin ollut moista kapistusta, niin lapsesi on vain hullaantunut kirjan uutuuteen ja uuteen piirteeseen aiempaan "tylsään" lukemiseen verrattuna. Kyllä ne tavalliset kirjat taas joku päivä kelpaavat. Ei kirjoje aina tarvitsekaan olle jollain tavoin kehittäviä. Ja toiset lapset eivät ole kiinnostuneita lukemisesta lainkaan, äänellä tai ilman... ei hätiä...anna ajan kulua.
No ei meillä innostus mummun tuomaan äänikirjaan kestänyt viikkoa kauempaa. Onneksi, järkyttävää meteliä, kun made in kiinassa oli vähän äänentoisto rikki ;)
Ja miksi lapsi ei saisi olla lapsi ja leikkiä sillä mikä kiinnostaa. Pitääkö kaiken kokoajan olla niin kehittävää ja vanhemman mielestä mielenkiintoista. Jos asia kovasti häiritsee niin varmasit kirja unohtuu äkkiä, kun se "menee hukkaan".
Meilläkin soivia lasten kirjoja ja kyllä lukee ihan tavallisiakin kirjoja. Ihan kaikki kirjat kelvannut koko ajan. Tosin meilläkin saanut soivia ihan pienestä asti.