Pankkitalletusten kohtaloa miettii moni näin tuhon aattona !
Suomen pankit ovat melko hyvässä kunnossa, vaikka "ulkoraha" on alanut pakenemaan.
Mutta pankkitalletukset voivat olla kevään jälkeen tuottoisia, nimittäin pankkien on pakko nostaa talletustilien korkoja reippaasti, ettei pankki tyhjene rahasta..mikä olisi niiden loppu.
Unionin kaatuminen ??
7
288
Vastaukset
- Tuomas.
ei korko nouse, epäilen että heillä on kartelli,
kai epäillä saa
korot laskevat kun tulee osakkeista rahaa.- oravannahat käyttöön
EU tulee kaatumaan viikon sisään..jos kaatuu. Mikään "tosiasia" ei päde enää.
- RR21
Eiköhän se ole päinvastoin, rahaa tulee pankkiin, kun muualla ei uskalla laittaa. Ja saa vielä 100.000 talletussuojan:
Pankkitalletuksia suojaava talletussuoja nousi vuodenvaihteessa 100.000 euroon (aikaisemmin 50.000). Talletussuojarahasto (www.talletussuojarahasto.fi) turvaa asiakkaan saatavat pankin maksukyvyttömyystilanteessa.
Lähde: http://www.investori.com/b/index.php/toimitus/2011/01/24/talletussuoja-nousi-100-000-euroon#ixzz1fAvEoFIo - HUHU !
Todennäköisesti tulee poikkeuslaki..jolloin ei mitkään säännökset ja talletusuojat päde..tilit suljetaan.
- tek21
juuri näin, mikäli euro romahtaa, jäädytetään suurin osa heikkojen pankkien varoista eikä silloin katsota kuka rahan omistaa. euron kaatuminen on niin vakava paikka että silloin viimein selviää siellä suomessa minkälaisen illuusion verhoon teidät on verhottu. meillä sveitsissä tämä tilanne nähdään ilman ruusunpunaisia laseja ja se on huolestuttava.
- Pankit kriisissä
Määräaikainen pieni talletukseni pankissa erääntyy kohta. Pankista soitettiin minulle ja kysyttiin, miten olen aikonut sijoittaa kyseisen talletussumman jatkossa? Muutamia vuosia sitten tällaista ei tapahtunut, mutta nyt on kova hätä pankeilla. Haluavat tavalla tai toisella sitoa asiakkaan pankin yhteyteen. Tarjoavat asuntolainaa kertoen kuinka se kannattaa nyt ottaa ja laittaa korot verovähennyksiin ja sijoittaa nykyinen talletussumma edelleen. En ota kuitenkaan lainaa pankista. Haluan olla vapaa pankin orjuudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,634928Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta
Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk313725Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699223340- 792315
- 241899
Tekeekö hän
Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.271571Laine voitti oikeudessa
Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?401522Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa
kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois3311466Puistotyöntekijät
Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔141433Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?
Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?331330