Kadonneet koirat

paras poro=kuollut

Päivän lehdessä oli juttua kadonneista koirista, joita ei löydy. Koiria ja niiden kohtaloa kannattaa kysellä poromiehiltä, joskin vastaus varmaan jää saamatta...

Toinen uutinen mikä painui mieleen oli kun paikallinen koirakerho auttaa löytämään petojen raatelemia poroja. Olen todella pettynyt kerhon toimintaan. Poromiehet ottavat jo nyt korvaukset samasta porosta useampaan kertaan ja nyt vielä vapaaehtoisesti autetaan näitä raatoja löytymään, jotta taas veronmaksajien pussista saadaan maksaa korvauksia. Poronhoito ei perustu miltään osin rehellisyyteen vaan puhtaasti häikäilemättömään epärehelliseen toimintaan ja poromiehille kuuluvien tehtävien hoitamatta jättämiseen. Itse edelleenkin kun löydän poronraadon metsästä, niin korvat ja panta pois ja poljen syvälle suohon ja ilmoitusta ei varmasti lähde mihinkään suuntaan.

20

1539

    Vastaukset 20

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huhha

      TOTTA!!!

    • Anonyymi

      Varmasti Lapin kairoille häviää koiria. Oisko viisasta laittaa lähetin panta. Varsinkin metsastyskoirulle. Mutta sitte nämä muut koirien omistajat. Onko ihan pakko pitää koiraa irti ensinnäkin se on kaupunkialueella kiellettyä. Jos taas pitää koiraa mökillä irti.On todellakin oltava hyvin koulutettu koira. Aika harvalla tavan tallaajalla on. Sitte tullaan tähän varastamiseen koiria katoaa mystisesti. Syynä pentutehtaat varastetaan rotukoira narttu pennutetaan sitä niin kauan että se kuolee. Taas varastetaan uusi. Jokaiselle koira omistuksessa ajalle Älä jätä koiraa ikinä valvomatta. Ei missään tilanteessa. Koiran on parempi olla lukkojen takana kotona. Älä ota koiraa kuumaan autoon jätä se kotiin. Koiraa ei tarvitse ottaa kauppaan mukaan jossa se joutuu odottaa kuumassa autossa tai kaupan edessä kiinni. Jossa se joutuu varastetuksi tai jonkun hullun ihmisen potkimaksi. Alkaa jättäkö koiraa yksin ilman valvontaa muualle kuin kotiinne.

    • Anonyymi

      xD tiiän yhen vitsin kadonneista koirista, mut se on niin rasistinen etten viitti täällä sanoa :D...

    • Anonyymi

      Petokorvaukset tuntuvat todella suurilta siihen nähden että porot annetaan "laiduntaa" teillä ja asutusten läheisyydessä, jopa keskustassa. Petokorvaukset joutaisi lopettaa kokonaan, "poromiehet" rakentamaan laitumet "harrastekotieläimilleen" ja turhat vakuutusmaksut porokolareista pois. Pitäköön itse huolta omistaan.

    • Anonyymi

      Epärehellisesti ajattelevat ihmiset tunnistavat epärehellisyyden.

    • Anonyymi

      Idiootit paskiaiset päästävät rakkinsa vapaana luontoon. Pirun elikot raatelevat viattomia toisia eläimiä. Nuo irtorakit pitää lahdata kaikki, siis joka ikinen. Sama juttu kissojen kanssa.

      • Anonyymi

        Sinun rakkis on paskonu joka paikkaan... :D


    • Anonyymi

      Minun karanneen koiran poromiehet ottivat kiinni ja toivat kotiin.

    • Anonyymi

      Haisiko poron kuselle

      • Anonyymi

        Kiinnostaako sinua kusenhaju yleisesti vai ainoastaan poron kusen?


      • Anonyymi

        Eiku poron paskalle


    • Anonyymi

      Ihmiset on törkeitä ottavat eläimiä koiria ja kissoja eivätkä pidä niistä huolta. Koira pitää kouluttaa niin että se ei karkaile. Metsastyskoirilla panta seurantaa varten. Jos ei osaa koiraa opettaa niin että se lähtee välittömästi kun asunnon ovi aukeaa on omistajan korvien välissä vika. Koria ei saa pitää irti edes haja-asutusalueella varsinkaan jos koira ei ole omistajan hallinnassa. Harva koira on. Kun ihmiset ei vaivaudu opettaa koiraansa. Tässä kerran tuli vastaan mies jolla oli saksanpaimenkoira n. 1.5 vuotias koira hyppi haukkui riehui hihnan päässä. Minä menin oman kultaisen noutajan kanssa ohi. Kysyin miksi koiraa ei ole opetettu kulkemaan hihnassa Ehdotin koira kouluttajan luona käymistä on kuulemma koulussa ollut. Siis mitä luuliko ukko et kerran kun siellä käyttää on koira valmis. Hohhoijaa ei idiootti tajua et sieltä saa ohjeet ja vinkit ja on sitte itse jatkettava opettamista. Se kestää n. 2 vuotta. Et jos ei näitä asioita ymmärrä ei pidä ottaa koiraa

      • Anonyymi

        Ota lääkkeet välillä, niin rauhoitut.


      • Anonyymi

        Missä sen koirankouluttamisen oppii niin että voi sitten ottaa oman koiran?


    • Anonyymi

      Katoaa porojakin oudolla tavalla.

    • Anonyymi

      Taannoin kuulin, että poromiehet osaa hiljentää räkyttävän rakin. Siihen tarvitaan kaksi puukalikkaa - tarkemmin eivät sitten kertoneetkaan.
      Kertokaapas te, jotka osaatte asian!
      On näitä hiljennettäviä rakkeja muuallakin kuin Kuusamossa.

    • Anonyymi

      Poromiehet varmaan haluaa et porojakin aletaan ruokkimaan.omilla eväillä

    • Anonyymi

      Kiva käydä Kuusamossa lintumetällä syksyisin. Jos ei tuu lintuja voi aina napata pikkuporon Auton kysyttiin kun ajelee etelään😋 ilmaista lähiruokaa 🤭

    • Anonyymi

      Poromiehet itse haluaa huonot välit porottomien kans

      • Anonyymi

        Uhkailevat väkivallalla varsinkin eläkeläisiä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      109
      1340
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      45
      911
    3. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      736
    4. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      131
      696
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      666
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      616
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      597
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      55
      555
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      485
    10. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      480
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      467
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      458
    13. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    14. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      115
      453
    15. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      92
      451
    16. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      448
    17. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      49
      447
    18. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      51
      445
    19. Et sinä mitään

      Oikeasti halua
      Ikävä
      52
      403
    20. Miksi jätit vastaamatta mies

      Silloin kauan sitten 😔
      Ikävä
      42
      400
    Aihe