Soinin arvot

Jos Soinista tulisi presidentti, niin Suomi joutuisi todelliseen konservatismin kurimukseen. Soinin vakaumus estää raskauden keskeytyksen. Vai mikä lienee hänen kantansa siihen, siitä ei ota selvää erkkikään ?

Entä , jos raskaus syntyy raiskauksen seurauksena tai raskaus on vaaraksi äidille ? Jos syntyvä lapsi on vaikeasti vammainen? Jos äidillä on ennestään suuri määrä lapsia, taloudellisia tai henkisiä vaikeuksia, alentunut kyky huolehtia lapsesta ?

Soinin mukaan kaikki elämä on kunnioitettavaa. Tottakai se on, mutta mitä Soini sanoo edellä kuvatun tapaisiin raskaustilanteisiin ? Tämänhetkisellä kommentillaan hän sivuuttaa lailliset raskauden keskeyttämisen perusteet. Onko Soinin mielestä laki väärässä ? Miten hän tulee muuttamaan sitä päästessään presidentiksi ? Siihen virkaan hän kuitenkin tosissaan pyrkii, vai ?

Soinin puheista on ennekin huokunut patriarkaalinen uho. Vaalien voittopuheessaan hän ylisti puolueen miehiä, kuuluvatko naiset köökin puolelle ? Katolinen uskonto on mitä suurimmassa määrin miesten johtamaa. Miten paljon ko. kirkolla on naispappeja?

Soinin mukana palaamme vuosisadan alkuun monessa asiassa.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Lataus pakkaskelissä

        En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu
        Hybridi- ja sähköautot
        105
        4040
      2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

        Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
        Maailman menoa
        55
        2266
      3. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

        Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
        Maailman menoa
        73
        1591
      4. Kyllä mä suren

        Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko
        Ikävä
        5
        984
      5. Jos vielä joku päivä nähtäis...

        Miten suhtautuisit minuun, mies?
        Ikävä
        66
        824
      6. Nyt se on varmaa kuntajakoselvitys

        Ensi viikolla tuöee kuntaministeri ulos ja kertoo asiasta.
        Ähtäri
        20
        784
      7. Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi

        Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu
        Ikävä
        117
        778
      8. Tiedät sen

        Esitän välinpitämätöntä, mutta en ole sitä oikeasti.
        Ikävä
        62
        748
      9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

        kuka rakastaa ja ketä ?
        Ikävä
        39
        742
      10. Olisin valmis tutustumaan uudelleen

        En menneisyyden kautta vaan haluaisin tutustua ihmiseen, jollaiseksi olet kasvanut.
        Ikävä
        49
        738
      Aihe