Kataja A-talkissa

Sampsa Kataja oli A-talkissa oikealla asialla. Hän halusi rajoittaa tai jopa kieltää pikavippibisneksen, koska se ajaa ihmisiä ahdinkoon ja velkakierteeseen.

Ihan oikealla asialla sanon minä. Ohjelman mukaan jopa 116 kansanedustajaa olisi jo allekirjottanut Katajan aloitteen.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Samaa mieltä. Pikavippibisnes pitäisi kieltää kokonaan. Se johtaa aivan mielettömiin kuluihin ja pikavippejä ottavat yleensä ne, jotka muutenkin ovat kaikkein huonoimmassa asemassa. Surkeus vain pahentuu kun maksettavaksi tulevat muhkeat korot ja mahdollisesti perintäkulut.

Eilisessä ohjelmassa sanottiin, että 10 % pikavipin ottajista ei pysty maksamaan lainaa määräajassa ja näistä puolet menee perintään ja sitten niitä kuluja vasta tuleekin. Ohjelmaas oli yksikin esimerkki opiskelijatytöstä, joka oli ottanut pikavippejä 500 eurolla. Nyt summa oli paisunut korkoineen ja kuluineen 4.000 euroon!

Äänestä

Kataja sai täystyrmäyksen A-talkissa, kun pikavippimies laukaisi, että "on sulla itselläskin ollut epäselvyyksiä raha-asioissa, mm. vaaliraha-asioissa". ha ha
Meni Kataja sanattomaks.....haha

Äänestä

Kataja on ihan huippu hahmottaessaan kokonaismerkityksen. Siitä hän ansaitsee täydet pisteet.
Alkoholin mielikuvamainonta o asiaan liittyvä kokonaisuus. Olisi mielenkiintoista kuulla mielipiteitä.

Äänestä
  • Eihän Suomessa saa mainostaa alkoholia. Mitä tarkoitat mielikuvamainonnalla?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


oikealla asialla kirjoitti:

Sampsa Kataja oli A-talkissa oikealla asialla. Hän halusi rajoittaa tai jopa kieltää pikavippibisneksen, koska se ajaa ihmisiä ahdinkoon ja velkakierteeseen.

Ihan oikealla asialla sanon minä. Ohjelman mukaan jopa 116 kansanedustajaa olisi jo allekirjottanut Katajan aloitteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu