Asunto venäjällä, nyt asioista tietävät auttamaan!

Martis92

Hei, olen 19-vuotias venäläis-suomalainen tyttö. Äitini on siis venäläinen. Hänet pahoinpideltiin n.6-vuotta sitten pahasti, joten hän ei pysty oikeastaan puhumaan, muistamaan, kävelemään, kirjoittamaan tai tajuamaan asioita. Minun mummollani (äidin äiti) oli asunto Moskovassa ja hän menehtyi pian äitini tapahtuman jälkeen. Eli asunto siis periintyy äidilleni, mutta tarvitaanko siinä papereita täytettäväksi yms, kuinka kauan täytyy mennä, että asunto ns. hävitetään? Äitini siis ei pysty allekirjoittamaan minkäännäköisiä papereita, että asunto siirtyisi minunu ja siskoni nimille. Äidilläni on myös edunvalvoja, mutta he eivät kuulema asiaan pysty mitenkään liittymään venäjän lain takia? Mitä siis täytyy tehdä, entä jos lääkäristä saisi jonkun kyvyttömyyden todistuspaperin? Yms? Apua! Olen hyvin tietämätön näissä asioissa ja haluan hoitaa tämän asian, vaikka menisi kuinka pitkän mutkan kautta. Lakeja en tiedä, venäjällä tai suomessakaan tälläsistä asioista niin tarkasti. Mihin minun täytyisi ottaa yhteyttä selvittääkseen tämän asian?

Jos tiedätte tälläsistä asioista enemmänkin, ottakaa yhteyttä tai laittakaa sähköpostia, jossa voin kertoa yksityiskohtaisemmin tarvittavia tietoja auttamiseen.

2

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ---- µ ----

      >> Eli asunto siis periintyy äidilleni, mutta tarvitaanko siinä papereita täytettäväksi yms, kuinka kauan täytyy mennä, että asunto ns. hävitetään?

      Ei känyt ilmi asuvatko / asuivatko kaikki asian oasapuolet Suomessa.

      Vaikea kommentoida kun ei tunne Venäjän perintölakia ja siihen liittyviä käytäntöjä ja byrokratiaa. Oletettavaa kuitenkin olisi, että tarkistetaan prillisen olemassaolo ja / tai, että hänen tulee omaaloitteisesti ilmoittautua ja allekirjoittaa tarvttavat asiakirjat.

      Mikäli perinnönsaaja itse ei ole kyenevä ottamaan perintöä vastaan asiakirjoja allekirjoittamalla, ei se kuitenkaan tarkoita sitä, että sen vuoksi perintö siirtyisi seuraavalle polvelle. Voisi olettaa, että asia on hoidettavisa asianomaisten viranomaisten kanssa ja he toimivat tavalla, että äitinne saa perinön haltuunsa vaikka ei valitettavasti terveytensä vuoksi voikaan allekijoittaa asiakirjoja.

      Kannattaa olla asiassa aktiivinen ja viipymättä selvittää miten ja keiden viranomaisten kanssa asia voi alkaa hoitaaa ja miten se tulee hoitaa ja olla heihin viipymättä yhteydessä. Ilmeisestikin osaat venäjää ja jos näin, niin paikallisilta virallisilta sivuiltakin saattaa saada jotakin ifoa (?).

      Sitten on asia eriksen perintövero. Nähdäkseni se tule maksuun perinnönsaajan verotusellsen asuinmaan sääntöjen mukaan, vaikka perintö tulisi ulkomailta.

      Tuli myös mileen, että millainen tuo asunto on, millaisessa kunnossa itse kiinteistö on ja millaisia rasitteita siihen kohdistuu, remontteja tulosa kiinteistöön, hisin uusiminen jne. Eli selvittää onko mahdollsesti tiedossa kalliita kuluja vai ei.

      Ps. Saattaa olla, että myöskin "Verot" palstaltakin voisi saada jotakin apua.

    • snezana1

      Hyvää päivää,
      surullisena luin viestisi, syvät surunvalittelut perheesi kohtalon takia!
      Jos asuntoasia on vielä ajankohtainen, lähetä viesti [email protected], yritetään löyttää Sinulle rehellista apua Moskovassa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      21
      3255
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      16
      2229
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      129
      1857
    4. Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä

      Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1236
    5. Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa

      Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn
      Kaste
      163
      1127
    6. Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.

      Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R
      Kaste
      450
      1012
    7. Pistä joku tunniste vuosien takaa

      Meidän välillä. Naiselta pyydän.
      Ikävä
      37
      862
    8. Pidätkö vielä elämäsi

      Rakkautena minua
      Ikävä
      54
      778
    9. Mietin tässä yhtä kysymystä

      Pysyisitkö minun kävelytahdissa mukana?
      Ikävä
      67
      721
    10. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      30
      705
    Aihe