Tunarointia taas

Hohto jatkui mainoskatkon jälkeen paljon aiemmasta kohdasta kuin olisi pitänyt. Ehkä jopa edellisen mainoskatkon kohdasta. Vtun amatöörit.

This kind of stupidity makes Jack a dull boy.
456
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olin tulossa kirjoittamaan samaa tänne (en tiedä miksi, on mulla tässä kyllä muutakin elämää) :D näin ollen elokuvasta jäi kokonaan pois ainakin kohtaus, jossa Jack puhuu Gradyn kanssa vessassa. Tämä kohtaus olisi ollut keskeinen elokuvan lopun "ymmärtämisen" ja tulkinnan kannalta. Ja siis muutenkin tosi avaava kohtaus. Olen nähnyt elokuvan aikaisemminkin vuosia sitten, mutta harmittaa kun kohtaus jäi pois. En saanut nyt tehdä uutta tulkintaa leffasta kun jäi vähän vajaaksi. Että hyvä maikkari.

Äänestä
  • Oho. En ole niin hyvä Shining-diggari, että olisin tuon poisjäännin todennut. Ihmettelin kyllä sitä, että esitys ei venähtänyt yliajalle, mutta ajattelin, että mitoitus oli tehty kyseisellä kopiolla, jossa oli mukana tuo tuplauskohta.

    Äänestä

  • "on mulla tässä kyllä muutakin elämää"
    No kiitti vaan vihjauksesta.

    Onko tuo leffa muuten kuvattu alunperin 4:3-formaatissa, kun ainakin kaikki tsekkaamani DVD:t ovat olleet tuota muotoa? Lisäksi on ollut maininta FULL FRAME. Sama kysymys Full Metal Jacketista. Oliko Kubrickilla jokin perverssi mieltymys 4:3-kuvaan?

    Äänestä

  • rrredrummm kirjoitti:

    Oho. En ole niin hyvä Shining-diggari, että olisin tuon poisjäännin todennut. Ihmettelin kyllä sitä, että esitys ei venähtänyt yliajalle, mutta ajattelin, että mitoitus oli tehty kyseisellä kopiolla, jossa oli mukana tuo tuplauskohta.

    En katsonut kyseistä leffaa mutta tuo ettei venynyt yliajalle vois johtua siitä että ehkä ne oli Maikkarilla leikanneet siitä jotain kohtauksia pois jättääkseen tilaa mainoksille. Nehän tekee sitä ja on yleisesti tiedossa oleva asia. Yksi syy muiden joukossa miksi en koskaan katso mitään Maikkarilta, en edes leffoja, toisekseen en ole oikein mikään kauhuleffa- tai Jack Nicholson-fani.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rrredrummm kirjoitti:

Hohto jatkui mainoskatkon jälkeen paljon aiemmasta kohdasta kuin olisi pitänyt. Ehkä jopa edellisen mainoskatkon kohdasta. Vtun amatöörit.

This kind of stupidity makes Jack a dull boy.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu