Olen vihdoinkin vapaa. Elämä tuntuu kevyeltä ja ihanalta.
Olen uudestisyntynyt todellisuuteen.
Olen onnellinen.
Olen uudestisyntynyt todellisuuteen.
Olen onnellinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei voi muuta kuin onnitella.
Itse olen ollut vapaa aina. En ole koskaan uskonut minhinkään yliluonnolliseen, muuhun kuin joulupukkiin muutaman vuoden. Silti on mielenkiintoista seurata taikauskoisten keskusteluja täällä.
Kaikkea hyvää sinulle!
Mitähän tarkoitat?
Vain Jeesus voi uudetisynnyttää vapauteen.
Ap. t. 13:39
"ja että jokainen, joka uskoo, tulee hänessä vanhurskaaksi, vapaaksi kaikesta, mistä te ette voineet Mooseksen lain kautta vanhurskaiksi tulla."
http://www.saarnatuoli.net/saarnat/Viksten, Mauri/Galatalaiskirje/Galatalaiskirje - 28 - Uusi Luomus.mp3
Lihanvapaus on synnin orjuutta, on kaksi aivan eri asiaa päästä vapaaksi harhaopista tai sitten vapautua kaikesta Jumalan lapseksi.
http://www.saarnatuoli.net/saarnat/Korhonen, Einari/Korhonen Einari - 1979.05.06 - Suhteemme Pyhaan Henkeen.mp3
Kun ihminen vapautuu irstadiolaisuuden henkivallan otteesta Jumalan vapauteen, hänen sielunsa pelastuu.
Ette kai te oikeesti usko että joku Jumala odottaa teitä jossain?
Ei todellisuus muuksi muutu vaikka kuinka uskoo, toivoo ja haluaa.
Kyllä se niin on että elämä on tässä ja nyt, eikä missään muualla.
Kyllä me vaan niin uskotaan ja eihän se liene sinua haittaa.
Ei se haittaa, mutta onhan se hieman surullista että jotkut tuhlaa elämänsä toivomiseen ja haveilemiseen, sen sijaan että eläisi sitä.
Jos miettii kaikkia niitä miljoonia ihmisiä jotka rukoilevat (puhuvat itsekseen) tyhjille korville, niin voisihan sen elämän muuhunkin käyttää.
Mutta onhan se jokaisen oma asia mitä tällä ainoalla elämällä tekee.
Toiset arvostaa ja elää sitä, toiset toivovat että seuraava elämä olisi parempi.
Itseäsi vaan