Hei, olen nuori nainen ja syönyt Venlafaxinia nyt pari kuukautta. Minua on jo jonkin aikaa vaivannut melkein jatkuva tunne pissahädästä, vaikka hätää ei olisikaan. Nyt minun vasempaan kylkeeni on alkanut myös sattua, epämiellyttävä tunne ikään kuin siirtyi alapäästäni kylkeen. Tämä kuulostaa varmaan vähän oudolta, mutta en osaa selittää järkevämminkään. Onko kukaan kokenut samaa? Pitäisikö tästä huolestua?
Minulla ei ole ollut tällaisia oireita ennen.
Minulla ei ole ollut tällaisia oireita ennen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
On vuosien kokemus venlafaxinista, mutta tuollaisia oireita ei ole ollut. Ehkä kyseessä on tavallinen virtsatietulehdus? Voisit käväistä lääkärissä.
Olen mies jolle venlafaxin teki heti alusta pitäen tuota että tuntui vähän väliä ,että on pissahätä. Wc:ssä käydessä en välttämättä tullut mitään tai jos tuli niin aika vähän. Oire helpottui kun elimistö tottui siihen lääkkeeseen mutta paheni, joka kerta kun annosta nostettiin. Hakeuduin urologille, joka määräsi oireiden perusteella virtsaamista helpottavan lääkityksen. Viimeisen nosto jälkeen tuli melko nopeasti virtsaumpi joka oli kyllä tuskallinen > yöllä päivystykseen katetroitavaksi. Venlafaxi lopetettiin vähän kerrassaan ja kun siitä olin päässyt pystyin lopettamaan myös sen virtsausta helpottavan lääkkeen. Nyt menee Moclobemidi masennukseen ja se on kyllä sopinut eikä ole aloitksen jälkeen aiheuttanut sivuoireita.
Luulempa että oireesi johtuvat Venlafaxiinista. Sellainen puristavan ja pistävän oloinen tunne sen virtaustarve tunteen lisäksi oli ne tuntemukset alavatsassa joita venlafaxiinista sain. Muista että jos lopetat niin se on tehtävä hitaasti ja kun vieroitusoireet pahenee niin olta pienilisä määrä venlafaxiinia loivennukseksi, Itsellä kesti noin parikuukautta päästä niistä eroon. Voimia ja toivottavasti sopivat lääkitys löytyy.