Imaginaerum, tunnettu elokuva kriitikko lyttäsi täysin

kritiikin kannukset

"Nightwishin Emppu Vuorinen (vas.), Jukka Nevalainen, Anette Olzon, Tuomas Holopainen ja Marco Hietala keskittyivät konseptiin ja unohtivat musiikin"

Rock-tähtien hortoilut elokuvan puolelle ovat menneisyydessä olleet useammin surkuhupaisaa kuin supermahtavaa seurattavaa. Niinpä ennakkotiedot Nightwishin mammuttimaisesta Imaginaerum-projektista herättivät epämukavaa kutinaa.

Imaginaerumista saisi loistavan 40-minuuttisen levyn. Toisin sanoen, 74-minuuttisestä järkäleestä yli puolituntia on löysää vatkulia.

Albumi alkaa Marco Hietalan suomeksi laulamalla johdantobiisillä Taikatalvi, joka on juuri niin haukotuttavaa haahuilua kuin eeppisten seikkailuelokuvien alkukohtauksetkin yleensä.

Scaretale yrittää tehdä vaikutusta timburtonmaisella kauhuromantiikalla, mutta tavoittaa vain halvan kabareen tason.

Orientin aromia leyhyttävä Arabesque voisi yhtä hyvin soida jonkin heppa-shown taustamusiikkina. Instrumentaalista ei jää mitään jälkipolville kerrottavaa.

Song of Myself on sen sortin musiikillista masturbaatiota, mitä odottaisi kemikaaleista ja omasta erinomaisuudestaan seonneelta eilispäivän rocktähdeltä, ei maanläheiseltä kaverilta kuten Tuomas Holopaiselta. Lähes 13-minuuttisen, ideoiltaan vaisun möhkäleen kruunaa osio Love: saamme kuulla viiden minuutin verran, bändin jammaillessa taustalla, kun Nightwishin läheiset lausuvat enemmän tai vähemmän kliseisiä mietelauseita.

Imaginaerum, eittämättä oiva raita leffan lopputekstien päälle, mutta levyn huipennuksena tämä on yhtä kuin bändi olisi nauhoittanut anteeksipyynnön: joo, sori, ei keksitty enää mitään, nähdään kiertueella, jos nähdään.

Petja Savoila, Imaginaerum, ei todellakaan ole minun maakuuni

6

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lj69

      Hyvin sanasi pistit! Amen to that.

    • Nirinnarin

      Niimmutta anto 3 pinnaa kuiteskin. Mikä lyttäys? Kuinkahan monta "halpaa kabareeta" tämä nuorehko kriitikko on kerinnyt elämänsä aikana nähdä, kun osaa Scaretalea verrata niihin...

    • Voi kamalaa. Siis arvostelija oli jostain kuullut että tämä tuleva levy on elokuvan soundtrack, ja sitten kauhulla pohti etukäteen että onkohan tämä levy elokuvan soundtrack.

      Lainauksia arviosta:

      "sinkun (Storytime) sävellys on täyttä rautaa."

      "Ghost River jyrää niin ikään"

      "Slow, Love, Slow on Nighwishilta uusi aluevaltaus, mutta toimii erinomaisesti."

      "I Want My Tears Back koukuttaa kympillä"

      Sitten tulee se järkyttävä tosiasia:

      "mutta sitten saavutaan soundtrack-maille" :(((

      No, paitsi että:

      "Turn Loose the Mermaids palauttaa kiekon hetkeksi raiteelle"


      Siis se että elokuvamusiikkina etukäteenkin mainostettu levy sisältää soundtrack-kamaa (= eksyy välillä raiteelta), tekee tästä Nightwishin huonoimman levyn. ;D Ou jee.

      http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/levyt/nightwish-imaginaerum/979919

      • vesa-

        Kyllä elokuvatunnelmat tulee mieleen tästä levystä.
        Ostin levyn eilen ja tänä aamuna aloin kuunteleen. Viides kerta menossa ja aina vaan paraneen, kun löytää uusia juttuja.
        Aina voi pistää paremmaksi, mutta virheitä ei tässä levyssä ole.


      • vesa-
        vesa- kirjoitti:

        Kyllä elokuvatunnelmat tulee mieleen tästä levystä.
        Ostin levyn eilen ja tänä aamuna aloin kuunteleen. Viides kerta menossa ja aina vaan paraneen, kun löytää uusia juttuja.
        Aina voi pistää paremmaksi, mutta virheitä ei tässä levyssä ole.

        Useimmat aloitukset ovat trolleja, ilman sen kummempaa vahvaa mielipidettä mutta tuntuu että nykyään on trendikästä olla kyyninen.
        Kuuntelee tietyn nuorisoporukan mielipiteitä, niin yleisin vastaus on että ihan sama. Tulee uusi matkapuhelin, elokuva, musiikilevy ihan mitä tahansa niin se on syvältä tai tylsä Trendikästä on sanoa että näin sen jo jenkeissä, ennenkuin se tuli Suomeen ja oli ihan ok mutta oletko nähnyt sitä jonka näin Jenkeissä?


    • karppiatri

      Ei sillä että kakkien pitäisi ylistää Holopaisen hengentuotteita, ei missään nimessä, ihmisillä on omat makunsa ja sitä kautta mielipiteensä. Mielestäni pitäisi erottaa kaksi asiaa; mielipide ja arvostelu.
      Lähdetään oletuksesta, että arvostelija - kriitikko on alansa asiantuntija ja hän arvostelee siltä pohjalta ko. hengentuotteen. Jos arvostelija ei tunne arvostelun kohdetta tai sitä aluetta johon arvostelun kohde liittyy, hän esittää vain mielipiteensä.
      Petja Savoila ei ainakaan noiden kommenttien pohjata pystynyt arvostelemaan itse musiikkia vaan hän tarttui ulkomusiikillisiin tekijöihin.

      Hän tiivisti mielipiteensä lauseeseen:
      "Imaginaerumista saisi loistavan 40-minuuttisen levyn. Toisin sanoen, 74-minuuttisestä järkäleestä yli puolituntia on löysää vatkulia"

      Toisin sanonen hän piti musiikista , mutta pitkästyi sen kuuntelussa koska ei ymmärtänyt mistä Imaginaerumissa oli kysymys.

      Tämän sivun trollin sekä muiden kirjoittajien mielipiteet ovat yhtä päteviä kun Petja Savoilan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3613
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2459
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      36
      2284
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2057
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1562
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1499
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      127
      1292
    8. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1289
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      265
      1265
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1255
    Aihe