Lämmönjakohuoneen laitteiston ja termostaattien uusiminen?

Chamita

Onko jollain kokemusta lämmönjakohuoneen laitteiston ja termostaattien uusimisen kustannuksista taloyhtiössä? Taloyhtiöömme suunnitellaan kyseistä remonttia parin vuoden kuluttua, ja pohdimme tästä aiheutuvia kustannuksia meidän asunto-osakkeidemme osalta.

Kertokaa kokemuksia tietämättömälle! :)

15

10453

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Arvaali

      Oisko karkeesti arvattuna 800€/m2?

      • sanna92

        Yhtiössä on 30kpl 50m2 asuntoja, eli 1,2 miljoonaa?
        Ihan hyvä hinta-arvio.. Täytyy alkaa säästämään.
        40 000€/asunto.


    • veikkaan.......

      Saattaa ehkä riippua yhtiön koosta?

    • mlp-mies

      No mlp kompuran vaihto yms. on noin 2000 - 4000€

    • 1+1+1

      Termostaatit 10e/kpl työ 2min/kpl. Lämmönjakohuoneen laitteisto n.1-100000000 euroa, riippuen ihan siitä, mitä laitteistoja sinne laitetaan.

    • Tavikselta hihasta

      6 vuotta sitten maksoi kaukolämmön lämmönvaihtimen vaihto aika tassan 100 000€.

      Termarit eivat kustannua kuin ehkä 20€ kpl, mutta työtä mennee tunti 35€/h, jahka osa jumissa jne. Jos asuntoja 50 ja jokaisessa 6 patteria keskimäärin, n 55€ x 300 = 20 000€

      Yhteensä about 120 000€.

    • Ilveksen vekseli

      Meillä makso 10 asunnon vaihtimenvaihto 80 000€, eli samoilla mennään.

    • reilu tonni/as.

      Jos/kun kyseessä on ihan normaali, kaukolämpöön liitetty, kerrostalo, niin kaukolämmön alakeskus (lämmönsiirtimet yms. muu laitteisto) kustantaa palttiarallaa 25 000 € (ALV 0).

      Muutoin taas on pelleilyä vaihtaa pelkät termostaatit, koska venttiilienkin elinikä on rajallinen, 10-20 vuotta. Eli kandee laskea 100-120 €/kpl patteri- ja linjasäätöventtiilien uusimisesta (sis. venttiilit, termostaatit, asennustyöt ja verkoston säätö/tasapainotus).

      50 asunnon talossa, jossa keskimäärin 3 patteria per asunto parikymmentä patteria yhteistiloissa kymmenkunta linjasäätöventtiiliä voisi tämä muu tauhka kustantaa 20 000 € (ALV 0).

      Noiden päälle vielä suunnittelu, tarjouskilpailu & valvonta ALV, niin aletaan olla 65 000 € tasolla. Siis reilu tonni per kämppä = hoituu yleensä normaalilla hoito( korjaus)vastikkeella ts. ei ole tapana ottaa lainaa näin pieneen keikkaan.

      Jos tällaiseen operaatioon saa menemään 100-120 k€, niin pitää olla a) tosi iso talo (useita rakennuksia ja 150 asuntoa) tai erikoinen laitteisto b) liikaa rahaa käytössä eli ei ole paljoa tarjouksia pyydetty/kilpailutettu c) on jouduttu uusimaan paljon muutakin, esim. hapantuneita lämpöjohtoja talojen välillä.

    • Niilo..

      Meillä makso ok-talossa ko. remppa 39 000€.
      Hinta lienee kohdallaan.
      Eli alajakokeskus uusittiin ja 9 termaria.

    • Ketuttaa!!!

      Paritalo, ilman termareita 39 t€
      Siirtimet oli 17v vanhoja kun jo hajos joku säädin..
      Olis kannattanu siirtyä maalämpöön.
      Kompuran usiminen maksaa n. 500-1000€, muut osat kestää yli 40v, kompura 25v.

    • Vituttaa

      Kesämökki 39m2, lämmönjakokeskus ja kaksi termaria 42t€.

    • joku-jostain

      32 asunnon kerrostalo. Hinta 12 000€ sisältäen kaikki uutta. Pumput siirtimet ja säätölaitteet.
      Urakoitsija jopa teki tarkastuksen että ovat määräysten mukaiset.
      Käyttöveven siirrin on tosin pienempi kun ennen, kun enne oli lämmitysvälipönttö.
      Nyt menevänveden lämpötila 40-70 astetta, sano että tyypillesesti vähän huojuu?
      Ihmettelen että olette noin mielettömästi maksaneet.

    • Putkari -jari

      Minustakin noissa hinnoissa on vähän ilmaa . Itse olen noitten vaihtimien kanssa jonkin verran tekemisissä ja pelkkä alajakokeskus maksaa pientaloon halvimmillaan 3000 e ylöspäin ja siihen tonnista ylöspäin töitä. pari vuotta sitten tuttujen rivariin tehtiin alajakokeskusremppa , jossa vanha lattiamalli vaihtui seinämalliseen . Urakan hinta oli 14-15 tonnin väliin joka meistä tuntui aika kalliilta. Näin meillä Savossa

    • Put-Kari

      16 asunnon rivariyhtiöön uusittiin pari vuotta sitten kaukolämpövermeet. Jakokeskus 150 kW lämmönsiirtimellä ja kaikilla pumpuilla ym hilppeillä asennettuna 9500.- €.

    • Anonyymi

      Helenin sivulta:
      Laiteuusinnan kustannukset

      Laiteuusinnan kustannukset riippuvat laitteistosta, työmäärästä ja urakoitsijasta. Laiteuusinta on usein kustannustehokkainta tehdä talviaikaan.

      Pientaloissa laiteuusinnan kustannukset ovat noin 5000–8000 euroa. Voit säästää kustannuksissa tekemällä tarjouspyynnöt uusista laitteista ajoissa. Lisäksi omakoti- ja paritalon omistajat voivat hakea kotitalousvähennystä noin 2500 euron työn osuudesta laiteuusinnan yhteydessä.

      Laiteuusinnan kustannukset kerrostaloyhtiölle ovat noin 10 000–25 000 euroa.

      Muistathan, että ennen uuden laitteiston käyttöönottoa varmistamme tarkastuksillamme sen turvallisuuden.

      Autamme mielellämme kaikissa laiteuusintaan ja kaukolämmön käyttöön liittyvissä kysymyksissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      156
      2548
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2377
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      102
      1072
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      901
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      65
      839
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      274
      717
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      717
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      710
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      203
      680
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      658
    Aihe