Voisko kaupunki alkaa kerrankin ajoissa jäädyttämään satamaan luistelupaikan eli nyt heti, eikä vasta kevätpuolella. Olis kiva päästä jo kimpassa luistelee!!
Sataman luisteluradan jäädytys
minnaX
34374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Jäädytysputkia vaan hankkimaan ja asentamaan.
Talviolosuhteet on tehtävä väkisin, makso mitä makso.
Ja tämä kaikki vaan heti toimeksi virkamiehen päätöksellä.
(Nimimerkillä: Mikkelillä tästä on jo niin paljon kokemusta)
eihän sitä voi jäädyttää kun ei ole pakkastakaan ja jään täytyy olla niin paksua että se kestää traktorin painon.
Ei ihme, että kaupungin talous paukkuu pakkasella kun asukkailla on näin tyhmiä vaatimuksia. Nimimerkki mnkj tietää realiteetit: pakkanen ja riittävän paksu jää, jotta se kestää koneet. Aloittaja voi kyllä mennä oman lumikolansa kanssa vaikka heti jäätä tekemään.
Juu. Hyvä olis olla jäätä järvessä, ennenkuin ajaa sinne koneella. Onkohan tuolla minnaX:llä muuta kokemusta kuin puuron syönti kotona äidin kattilasta ?
on se näemmä ainakin seurannu näitä aikaisempia "edesottamuksia" tän tapasiin asioihin liittyen.
Mites, sitä ei vissiin voi jäädyttää letkulla? Häh? Täh? Pakkasta vaatii toki sekin..
Letkulla lasketaan lisää vettä Savilahteen, voe mahotonta kun tulee komia luistelurata!
Käytiin juuri jäädyttämässä. Siellä on niin hyvä jää kuin tällä kelillä ( 2°C) saa.
Ps. Et tainnut muuten olla paikalla kun järkeä jaettiin.
sitä voisi kysyä sinulta. Kävit jäädyttämässä, kun oli kaksi astetta plussan puolella.
WTF mikä tollo! Ilmankos nämä Mikkelin rahat haihtuvat vesihöyrynä ilmaan.
Pitäähän nyt olla jotain tekemistä, näin loka-tammikuun aikana. Vaikka jäädytellään sitten satamanlahtea, oli pakkasta tai ei.
Eikös ne Hänskin joutavat putket vois roudata siihen satama jorpakkoon. Kyllä niillä jonkunlaisen riitteen siihe lätäkön laitaan saisi????
Sama se mitä tässä tulevassa hölmölän konkursissa tekee....ruiskitaan nyt sitten vaikka vettä satamalahteen. Pallimiehet voisi tulla ruiskuautoillaan geimeihin mukaan!
Yhdellä Helsingin keskustassa olevalla luistelukentällä luisteltiin jo täyttähäkää viime viikonloppuna. Porukkaa näytti olevan reippaasti ja ilma plussanpuolella. Miten se jää siellä onnistutaan tekemään kun täällä se tuntuu olevan mahdotonta jos ei pakkasta ole ?
Olisko torikiveyksen alle pitänyt laittaa semmoiset putket jolla leudollakin säällä saadaan jäätä syntymään ja kesän helteillä ihanaa viilennystä kuumottaville jaloiille.
Kaitpa se mahdollista olisi, mutta mistä rahat ?
Tämän ketjun keskustelun voisi nimetä älyttömyyden huipuksi. Mitähän ihmisten päässä kukkii, vai eikö mitään?
Aloittaja on sitä ikäluokkaa, jossa kaikki pitää saada mulle ja heti!
Hei! Nyt voisi mennä luistelemaan satamaan. Jäätä on eikä lumi vielä peitä sitä. Viis siitä, ettei ole kovin kantavaa. Luistelemaan ennenkuin pilkkijät tulevat ja tekevät reikiä. Miehenmentäviä.
Meillä ois tekojään vaatimat vermeet Hänskissä, mutta joidenkin lähistön omakotiasujien(?) mielestä tämä on niin kamala juttu...
Tässä ketjussahan vaaditaan luistelurataa satamaan. Hänski-jutussa voi kaupunki katsoa itseään peiliin ja miettiä miksi tuli tehtyä hätiköityjä päätöksiä.
No vaikka kaupunki katsoisi kuinka pitkään peiliin, niin tekojäätä ei hänskiin saataisi. Kiitos näiden muutana *usipään, jotka vastustavat moista. En ymmärrä, mikä siinä on niin kauheta, että tekojää tulisi hänskiin.
Se, että laitteisto seisoo siellä nyt käyttämättömänä on kaupungin ongelma, mutta se ei poista sitä tosiasiaa, että jää ei sinne tule näiden muutaman ihmisen vuoksi.
Keneltä se on pois, että siellä on tekojaa?? Kyllähän sitä käyttäisi monet. Koulut, yksityiset jne.
Onneksi meillä on vielä vapaus olla eri mieltä päättäjien kanssa ja hakea oikeutta oikeusteitse! Siinä on demokraattisen yhteiskunnan yksi tukipylväs. Lakia noudattakoon myös kaupunki.
Juuri näin!!!
Voi hyvää päivää mitä juustoja... Kun meillä on oikeus valittaa ja kitistä, niin tottakai me valitamme ja kitisemme. Sehän on meidän kansalaisoikeutemme...
tekevät ensiksi lailliset kaavat ja rakentavat sitten.
Vähemmän fiksut kaupungit rakentavat ensin ja sitten ihmettelevät että eikö se ollutkaan laillista.
Onneksi meillä on vapaus olla eri mieltä... HAHA.
Ja vielä perusteluja kiitos. Keneltä se on pois, että tekojää tulisi?
Pitääkö sen takia kitistä ja itkeä, että siihen on oikeus?
Tuskinpa kukaan tekojäätä vastustaa, paikkaa vain. Miksi sitä ei rakennettu Rantakylään, jossa olisi uimahallin palvelut vieressä. Eikä olisi ongelmaa parkkipaikoista. Tai sitten Kalevankankaalle. Hittojako se keskellä kaupunkia tekee?
Perusteluista kaavan hylkäämiselle ovat otteluiden aikana esiin tuleva melu ja liikenneolot. HAHA. Kyllä on paikalliset jyyrät taas vauhdissa.
Oli muuten hupaisaa viime talvena, kun kävin katsomassa yhden kamppareiden ottelun, niin joku juusto siellä käveli ympäriinsä desipelimittari kädessä. Ettei vaan mene yli sallitun rajan. Kysymys kuuluu: Kuinka ihminen jaksaa olla noin nuiva? Eikö ole parempaa tekemistä, kuin käydä mittaamassa desipelejä.
On ne vaan vekkuileita tapauksia. Onneksi ei omina naapureinani ole moisia valittajia.
"Perusteluista kaavan hylkäämiselle ovat otteluiden aikana esiin tuleva melu ja liikenneolot. HAHA. Kyllä on paikalliset jyyrät taas vauhdissa.
Oli muuten hupaisaa viime talvena, kun kävin katsomassa yhden kamppareiden ottelun, niin joku juusto siellä käveli ympäriinsä desipelimittari kädessä. Ettei vaan mene yli sallitun rajan. Kysymys kuuluu: Kuinka ihminen jaksaa olla noin nuiva? Eikö ole parempaa tekemistä, kuin käydä mittaamassa desipelejä."
Kuntien pitäisi vaatia urheilukenttien, lentokenttien, moottoriratojen ja teollisuusalueiden viereen muuttajilta sitoumus, että eivät valita noiden paikkojen tuottamasta häiriöstä. Jos ei allekirjoita, ei olisi oikeutta muuttaa ja asua tuollaisella alueella. Harrastusten tai työnteon äänistä häiriintyvät asuisivat rauhallisemmilla alueilla.
Samoin voisi asettaa lisäveron niille, joiden asuinaluetta on rauhoitettu kaupungin päätöksin (usein jonkun lobbauksen jälkeen) poistamalla sieltä ääntä aiheuttavia toimintoja tai estämällä läpikulkuliikenne, joka kuuluu normaaliin kaupunkiin.
Tarkistakaapa kumpi oli ensin, talot vai kenttä! Voitte yllättyä.
Siis tarkoitat varmaankin kumpi oli ensin, kenttä vai yksikään kentänlaidalla nykyisin asuva asukas? Ei taida kukaan yllättyä vastauksesta.
Hiekkakentän teko Kaihonpuistoon aloitettiin vuonna 1948. Vuonna 1956 kenttä nimettiin Hänninkentäksi. Kyllä tämän laskuopin mukaan vieressä voi asua henkilö, joka on vanhempi kuin kenttä. Osa taloista on kenttää vanhempia.
Niin voisi asua, mutta ei asu. Eli ei yllätä edelleenkään.
jee.. katetaan koko hänski katolle parkki paikoja eipähän nää ilmaisia oteluita.)D
Eiväthän alapuoöeööa olevat näe niitä otteluita muutenkaan. Kenttää on nostettu niin paljon. Voisikohan sen pinnan nostaa ihan Päiviönkadun tasolle? Ei tarvitsisi sitten katselijoiden rämpiä mäkeä alas.
Siis ei vieläkään jäätä satamassa! Miten ketjun aloittaja onkaan saanut joulunsa vietettyä?