Ilmeisesti propellin takana oleva tiiviste on alkanut falskaamaan kun peräöljyn seassa oli vettä.
Onko se tiiviste tuossa kuvassa: http://www.boats.net/images/diagrams/yamaha/OB/F25ESHW_ELHW_ELRW_TLRW/IMAGES/LOWER_CASING_DRIVE_1.png
56 ja 53
Minkälaisen ulosvetäjän tarttee että tuon saa irti?
Kone on F20 AETL
Kiitos vastauksista näin jo etukäteen!
Propellintiiviste probleema
14
227
Vastaukset
- Jammulla
Näkyis olevan kaksi peräkkäin nr 55, useimmin vuotaa noista akselitiivisteistä, noihin O-renkaisiin sivellään tiivisteliimaa esim Permatexiä. Ulosvetäjä on speciaali ja voi olla piukassakin ja voi tarvita lämmitystäkin
- Hämmentynyt12345
Mistäs tuollaisen ulosvetäjän saisi ja onko täysin välttämätön?
- Hämmentynyt12345
Hämmentynyt12345 kirjoitti:
Mistäs tuollaisen ulosvetäjän saisi ja onko täysin välttämätön?
Kukaan tietäisi?
- jammunisti
Oiskohan n:ro 55 2 kpl.Tisan masalassa myy tiivisteitä.
Yleensä niissä juuri kaksi vastakkain, kuten aikaisempikin kertoi.
Ulosvetäjä on aika must, on torpeedossa sen verran tiukassa.
Itse kiristelin vetäjää reilun viikon vähän kerrallaan, sumuttelin irroitusöljyä ja annoin maltillisesti kuumapuhaltimella lämpöä. Ja kas kuului naksahdus ja sisus irtosi hajoamatta.
Vedin taisi olla kahdella sakaralla, sain sen lainaksi OMC huollosta. Nykyiseesä Jammussani en muista onko samanlainen.
Biltemassa 2-sakarainen maksaa 6 eskoo.- Hämmentynyt12345
Tollanen varmaan on sopiva?: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Ulosvedin-191124/
Varmaankin kaasutoholla voi myös koittaa lämmitellä varovasti? Hämmentynyt12345 kirjoitti:
Tollanen varmaan on sopiva?: http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Ulosvedin-191124/
Varmaankin kaasutoholla voi myös koittaa lämmitellä varovasti?jep, tuo oli se mitä kokeilisin, investointi ei ole pahan hintainen.
Kiristä hitaasti, koko talvi aikaa ;)- Jammulla
jrsj kirjoitti:
jep, tuo oli se mitä kokeilisin, investointi ei ole pahan hintainen.
Kiristä hitaasti, koko talvi aikaa ;)Turha hankinta ei käy ollenkaan kyseiseen hommaan, ammattimies ei käytä tuota, ei mahdu ehkä sisään.
- Jammulla
Jammulla kirjoitti:
Turha hankinta ei käy ollenkaan kyseiseen hommaan, ammattimies ei käytä tuota, ei mahdu ehkä sisään.
Sivulla http://www.sterndrive.info/id25.html näkyy # 90095 Bearing carrier puller, joka on hieman samanlainen kuin Yamahan vastaava ulosvetäjä, systeemi näkyy toisessa kuvassa.
- Hämmentynyt12345
Jammulla kirjoitti:
Sivulla http://www.sterndrive.info/id25.html näkyy # 90095 Bearing carrier puller, joka on hieman samanlainen kuin Yamahan vastaava ulosvetäjä, systeemi näkyy toisessa kuvassa.
Löysin piilteeman sivuilta samantyyppisemmän ulosvetäjän:
http://www.biltema.fi/fi/Autoilu---MP/Tyokalut-ja-korjaamon-varustus/Ulosvedin/Ulosvedin-2-vartinen-20339/
Lieneeköhän yhtään parempi... Ainakaan hinta ei ole kova tuossakaan.
- stefatauno
Akselin stefan voi monesti poistaa myös koukulla. Pitää vain varoa naarmuttamasta akselia ja putkea. Onko jammu jotenkin erilainen?
- Hämmentynyt12345
Ok.
Kun ne on saanu kaivettua ulos niin sitten painelee vaan uudet sisään vai?
Niin ja millä tavalla erilainen? - Jammulla
Hämmentynyt12345 kirjoitti:
Ok.
Kun ne on saanu kaivettua ulos niin sitten painelee vaan uudet sisään vai?
Niin ja millä tavalla erilainen?Ei mikään estä yrittämästä poistaa stefoja vaikka rikkomalla ne, mutta yleensä koko mötikkä vedetään pois ja tarkastetaan O-renkaat, samalla laittaen Permateksiä niihin, eliminoiden niiden vuotomahdollisuudet. Näin toissapäivänä 5v. vanhan 60sen Jammun purkuyrityksen, oli ryytynyt niin piukkaan, että tarvittiin kosania ja vasaraa ennen kuin aukesi. On vaan siksi "terveellistä" avata koko laakeri/stefa-juttu aina silloin tällöin. Tuossa räjäytyskuvassa näkyy, että stefat tulee huulet ulospäin.
- Hämmentynyt12345
Jammulla kirjoitti:
Ei mikään estä yrittämästä poistaa stefoja vaikka rikkomalla ne, mutta yleensä koko mötikkä vedetään pois ja tarkastetaan O-renkaat, samalla laittaen Permateksiä niihin, eliminoiden niiden vuotomahdollisuudet. Näin toissapäivänä 5v. vanhan 60sen Jammun purkuyrityksen, oli ryytynyt niin piukkaan, että tarvittiin kosania ja vasaraa ennen kuin aukesi. On vaan siksi "terveellistä" avata koko laakeri/stefa-juttu aina silloin tällöin. Tuossa räjäytyskuvassa näkyy, että stefat tulee huulet ulospäin.
Pitääkin varata sitten kaasutoho viereen.
Eiköhän tuon saa pois kun kerta sain kerran 25v. vanhan koneen pytynkannenkin irti aikoinaan, vaikka sekin oli työntakana.
Kiitti vinkeistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j422184- 241590
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.261349- 1041175
Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!151129- 181015
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71934Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333853Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut107844Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad74826