Sähkön kokonaishinta?

paPK

Miksi sähkon siirtohinta nousee koko ajan perusteettomasti.
Sisältääkö siirtohinta jo sähkö energiahintaa piilotettuna.
Ennen sähköenergian hinta oli halvempaa kuin siirtohinta.
Siirtohinta lähti rajuun nousuun energian hinnan kilpailutuksen myötä.
Nyt on kilpailutus aivan turhaa koska kate muodostuu korkeammasta
siirtohinnasta verkonomistaville sähköyhtiöille ja he voivat painaa energia hintaa
alemmaksi ja vääristää kilpailua.
Monilla paikkakunnilla on ns. verkkomonopoli.

4

489

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aloita itse

      EMV sääntelee toimintaa
      http://www.emvi.fi/kuluttajainfo/elfi/elfi_m00_q000.html

      Joka paikkakunnalla on verkkomonopoli, kenenkään ei kannata rakentaa rinnakkaisia verkkoja, mutta ainahan voi itse alkaa rakentamaan.

      Ja ennen oli ennen, nyt on ahneet pörssifirmat ja sähköpörssi, jotka pitää huolen, että hinnat eivät ole edukkaita. Toisaalta ennen kuluttajat eivät narisseet, jos sähköt olivat pois vähän aikaa silloin tällöin, nykyään kauhea poru, jos valot vähän vilahtaa.

    • vihreät arvot

      Useampi tekijä vaikuttaa sähkön hintaan, mutta niistä suurin yksittäinen on verotus. Viherpiipertäjät keksivät 2000-luvun alussa, että maamme panos ilmastonmuutoksen ehkäisemiseen on niin merkittävä (me kun olemme suuri ja mahtava kansa, joka voi ylväänä näyttää esimerkkiä näille öykkäreille, kiinalle ja amerikan yhdysvalloille), että meidän kuuluu olla eturintamassa taistelemassa sitä vastaan mm. korottamalla energiaveroja. Sähkön siirtohinta on parin viimeisen hallituksen aikana noussut näiden veropäätösten myötä 100%, joten ei muuta kuin äänestämään lisää vihreitä eduskuntaan seuraavissa vaaleissa!

    • mmmmkk

      Veroja ei kuitenkaan pysty laskemaan.
      Esim. jos öljyyhtiö jakais asemille ilmaisen pensan ja kuskais sen vielä,niin hinta olis yli 1€ !

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      71
      3869
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3485
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      77
      3320
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      36
      2628
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      114
      1522
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1496
    7. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1104
    8. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1100
    9. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      18
      1066
    10. Itseään kannattaa tarkastella realistisesti ja

      miettiä mihin ne rahkeet oikeesti riittää. Tyhmempikin ymmärtää että varakas ylemmän tason mies ei kelpuuta sellaista ku
      Ikävä
      118
      1006
    Aihe