Hei !
Tein tänään elämäni ensimmäisen plussatestin ! 4 ivf/ icsin jälkeen. Nyt kysyisinkin ( oma lääkärini on lomalla) kun olen n.3 vuotta syönyt metformiiniä (Glucophage )pco:n hoitoon. Tällä hetkellä annostus on 1000 mg iltaisin niin jatkanko nyt vielä tätä lääkettä vai pitäisikö se lopettaa samantien ? .. Kiitos !
lääkkeestä
1
107
Vastaukset
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi.
Metformiinin käytöstä raskauden aikana on erilaisia mielipiteitä alan asiantuntijoiden keskuudessa. Toiset suosittelevat lääkkeen lopettamista raskauden alkaessa, toiset jatkavat sitä alkuraskauden ajan. Tämä riippuu mm. siitä mikä on ollut syy metformiini lääkitykseen ja miten suureksi keskenmenoriski on kohdallasi arvioitu.
Joka tapauksessa mitään selvää näyttöä ei ole, että metformiini lääkityksestä olisi haittaa alkuraskaudessa. Niinpä ehdotan, että jatkat lääkitystä kunnes lääkärisi palaa lomalta ja voit kysyä häneltä.
Ystävällisesti
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1433129- 81727
Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2221384Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J701201- 441181
- 371051
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va381032Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke133987- 47964
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.38918