Mikä on 'omatoimimatkaajien' todellinen määrä?

Aika ajoin täällä kisataan siitä ,kummat ovat tyhmempiä tai viisaampia,matkatoimiston valmismatkalla vaiko omatoimimatkalla Thaimaahan reissaavat.

Oma veikkaukseni on,että etenkin sesonkiaikaan 'kolme neljästä' maahan saapuvasta suomituristista tulee matkatoimiston kautta ostetulla lipulla ja vähemmistö ns. omatoimisesti.

Se,että omatoimiset mölyävät tällä palstalla suurempaan ääneen,ei vielä riitä tekemään heistä tilastollisesti suurempaa ryhmää ?

Keskustelu alkakoon !
25411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

Se, että pakettimatkailijoita on suurempi osa Thaimaan matkailijoista, ei tarkoita sitä että he olisivat 'viisaampia' kiistellyssä asiassa, vaikka he aika-ajoin mölyävätkin palstalla kovaäänisesti. Heidän mölyämisensähän vaan johtuu itseriittoisuudesta, vaikka tosiasiassahan se on vain tietämättömyyttä.

Kyse ei ole myöskään tyhmyydestä tai viisaudesta, syitä paketti/omatoimimatkailuun on paljon. Tietenkin jos arvaillaan sellaista 'perus-pakettimatkailijaa' tai 'perus-omatoimimatkailijaa', voitaisiin arvailla 'perus-syitä' valintoihin.

Iso osa suomalaisista omaa 4 viikkoa 'kesälomaa' ja viikon 'talvilomaa'.
Näin on ollut jo pitkään, sellaisilla keillä lomaa yleensä on.
Nykyisin noista 'kesä ja talvi'ajoista joustetaan paljon, kaikki eivät vain halua itse niistä joustaa, joten talvella lomaansa pitävillä yleensä on vain 1 viiko lomaa ja lisäksi ne jotkut joulu yms. pyhät, tai lapsiperheillä hiihtoloma-aika (siitäkin voi neuvoitella helposti nykyään), joten he pitävät tuon 2 viikon loman talvella. Silloin on melkein sama meneekö omatoimisella vai paketilla.
Toinen syy on matkailijoilla jotka menevät ensimmäistä tai toista kertaa kohteeseen, eivät tunne kohdetta ja pelkäävät osaamattomuuttaan tai kielitaitoaan etsiä itse, tai luottaa siihen, että 'tuntemattomassa' paikassa varmasti löytäisi hyvän paikan, majoituksen jne.
Kolmas syy on siinä, että Pmatkalainen on aina mennyt Pmatkalla, eikä osaa verrata sitä, millaista se olisi ilman 'liekaa nilkassa'.

Onhan noita tietysti v...joita myös Omatkailijoissa, jotka sanovat Pmatkailijoita, 'kädestä talutettaviksi Urpoiksi', eikös se sitä hieman siellä tervetuliaistilaisuuksista oman matkatoimiston valmiikis tilattuun retkeen saakka olekin? No, kaikki ei osaa kieliä, tai eivät ainakaan luota osaavansa.

Eniten mua ärsyttää kuitenkin Pmatkailijoissa tuo jankkaaminen siitä, kun joku sanoo löytäneensä halvan Pmatkan, ja kun sitten kertoo ettei se nyt vaikka 'tälläiseen matkaan verrattuna' ihan niin halpa ollutkaa, alkaa v....lu, että kun sinulla ei ole rahaa niin joudut etsimään tuollaisia huonoja hotelleja, pomppulentoja jne.. Sitten kun vastaa, että asuu samassa hotellissa kuin sinä Pmatkalainen ja vielä huoneessa yksin kun sinä jaat sen, sekä on myös suorilla lennoilla. Sitten Pmatkalaiset kertovat ettei se ole mahdollista, on katsottu netistä hotellihuoneiden hinnat. Noin Pmatkalainen neuvoo Omatkalaista.
Sehän on ihan sama kuin kisälli neuvoo mestaria.

Äänestä

Mitä hemmetin väliä sillä edes on, menetkö omatoimisesti vai valmismatkalle??!!
Jokaisen oma asiahan se on mihinkä rahansa tuhlaa tai millä niitä säästää.

Naurettavan lapsellistahan se on täällä ku*lin mittaa vertailla sen perusteella paljonko matkastaan on tai ei ole maksanut! Ja vielä naurettavampaa on se, että väitttely menee lopulta siihen pisteeseen, että toista aletaan haukkumaan. O_o

Tällä porukalla voisi olla pienen itse tutkiskelun paikka.. no toisaalta lapsellinen väittely ja haukkuminen sopii kyllä aika hyvin tämän virtuaali-päiväkodin (suomi24 thaimaa-keskustelu) yleislinjaan. Nämä tapaukset ovat juurikin sitä sakkia, minkä hulvattomille teksteille jaksaa nauraa päivästä toiseen. :)

Äänestä

Samaa mieltä. Mutta kun verbaaliset avut eivät riitä, niin haukkuminen on ainoa keino.
Näitä suurten matkailijoiden saavutuksia voi lukea tuolla seksipalstan lehdet videot osiossa aasia ketjussa. Ei kyllä jää epäselväksi henkiset lahjat millään sektorilla. Eikä se miksi en kerro olevani suomesta matkustaessani maailmalla.

Itse matkustan siten mikä milloinkin parhaiten sopii. Seuraavaksi matkustan udon thaniin krunng theepin kautta, niin reittiliikennettä joudun käyttämään, se ei kuitenkaan ole itseisarvo, vaan hienot, asialliset, fantastiset, toisia kunnioitavat matkat, joista jää itselle ja kohtaamilleni ihmisille hyvämieli.

Viimeksi matkustin paketti lennolla, ja varasin hotellit itse.
Jos taas matkustaisin pienten lasten kanssa menisin pakettilla vieläkin, vaikka reissuja on tehty monin eri tavoin.

Ja aika kurjaa lomani pitäisi olla, jotta alkaisiin vahtimaan toisten ihmisten lomia, joo ei kiitos, omat lomat riittää.
Suosittelenkin kaikille hankkimaan ihka oman elämän.

Äänestä

En ole viimeiseen 10 vuoteen tarvinnut matkajärjestäjää kun olen Thaimaassa lomaani vietttänyt. En voi edes käsittää mihin niitä tarvitaan..?
Mutta minusta on ihan sama jos lomanne pilaatte ahtaassa lentokoneessa ja maksatte matkoista hirveitä hintoja...eikö jo 2 viikon loma jouluna Thaimaassa maksaa alkaen 2500 euroa per nokka...minä lomailen 2 kk tuolla summalla.
ps. en ole siis reppumatkailija. Ne on oma lajinsa ne.

Äänestä

Itse en matkustaisi jouluna mihinkään turistikohteeseen, missäänpäin maapalloa. Koska liikaa väkeä liikkeellä. ja hotelleissa ekstra hinnat.
kk sitten maksoin lennoista 550 euroa phukettiin, jos olisin malttanut 2pv olisin saanut saman lennon 100 halvemmalla. lento 3-18.11.

Tuskimpa sen halvemmalla oikein phukettin pääsee. en tosin sinne jäännyt kun ei taida olla miun maun mukainen paikka.

Äänestä
  • Tulva-aikaan, kun suomalaiset luulivat myös Phuketin tulvivan, sai halpoja Tui Tui-paketteja Phukettiin.

    Vietin itse vähän tuon jälkeen neljän tähden hotellissa kaksi viikkoa 480 eur kaikkineen. Toki osan aikaa asuin PhiPiillä ja kaupunkilomalla Singaporessa.

    Seuraavalle reissulle Borneolle ei löydy pakettimatkoja.

    Äänestä

  • vuoroin vieraissakin kirjoitti:

    Tulva-aikaan, kun suomalaiset luulivat myös Phuketin tulvivan, sai halpoja Tui Tui-paketteja Phukettiin.

    Vietin itse vähän tuon jälkeen neljän tähden hotellissa kaksi viikkoa 480 eur kaikkineen. Toki osan aikaa asuin PhiPiillä ja kaupunkilomalla Singaporessa.

    Seuraavalle reissulle Borneolle ei löydy pakettimatkoja.

    Ei kyllä kaikki luullut että phuketissa,krabilla tai hua hinissä tulvi. Nämä yksinkertaiset jotka niin luulivat kuuluvat juuri tähän tietämättömien P-Matkalaisten ryhmään.

    Äänestä

Omatoimimatkaajaksi kehottavat saavat jotain provikaa lobatessaan paikallisia palveluja ,retkiä myöten , taikkuyrittäjiltä. Mutta esim. hotellejen taso saattaa olla
pakettimatkalaisilla testattu ja asiallinen/turvallinen, mutta halvalla omatoimisesti otetussa voi toimia mafia, bordelli ja hieromalaitos.

Äänestä
  • Olen netistä saanut ihan vimpan päälle omatoimisesti varattua majoituspaikat, mutta on tututkin kertoneet saaneensa samasta syystä rikollismaineisen hotlan, jossa horot on kaupitelleet itteään ja mafian karjut päivystäneet aulassa.

    Äänestä

Tapsa taas !!!!

Tähän pätee se sama viisaus, kuin Gigantissa (tyhmä maksaa liikaa ) !!

Tottakai voi ottaa halvan pakettimatka lennon ja jos saa vielä hotellin samaan, mikä ettei !
Mutta yleensä jos varailee aikaisin Thaimaahan esim. pakettimatkoja ja makselee niistä tuhansia, silloin pitää kyllä jo osata laskea !!

Nyrkki sääntö voisi olla Thaimaahan lennot jotain 500 - 700 meno paluu lyö kiinni !
Hotelli 3 tähteä jotain 30 - 40 euroa kahden hengen huone kokonaan riippuen palveluista ja sijainnista lyö kiinni !!

Näistäkin hinnoista voi vielä kiristää !!

Verrannot on tarkoitettu talousajattelua nähden !

Kaikessa myös pitää osata verrata, tietenkin on urpoja ja yksinkertaisia ja arkoja ym. ja jopa kielitaidottomia !!

Ja jos on rahaa, ei muuuta kuin antaa palaa jne jne..

Äänestä

Ehkäpä se ei olekaan yksinkertaisuutta tai urpoutta tai arkuutta tai mitä tahansa jos matkustaa pakettimatkalla vaiko omatoimimatkalla. Nämähän ovat vain 2 eri tapaa varata lennot ja hotelli. Omatoimisuus näkyy sitten matkakohteessa ja kuinka siellä osaa ilman opasta toimia. Onneksi meillä kaikilla on mahdollisuus valita kukin kykyjensä ja varojensa mukaan. Turhaan omataoimimatkailijat korostava itseään eikä näillä aioilla mitata kenekään tyhmyyttä tai viisautta.

Äänestä
  • Yksi ns. pakettimatkojen etu mikä usein unohtuu on varsinkin perheen kanssa matkustellessa on se, että jos joku seurueesta sairastuu vakavasti juuri ennen matkaa, matkan saa perua koko seurueen osalta kohtuupienin kustannuksin.

    Itse varatuissa tarjousreittilennoissa ei minkäänlaista peruutusoikeutta käytännössä ole ja hotellitkin veloittavat "no show" -tilanteessa vähintään yhden, usein useamman yön ellei jopa koko varauksen ajalta hotellihuoneen luottokortilta.

    Eli poikkeustilanteissa pakettimatkoissa on tiettyjä etuja/turvaa verrattuna itse napsittuihin tarjousreittilentoihin.

    Ja tietysti se etu että jos pakettimatkalla pääsee ilman välilaskua suoraan haluamaansa kohteeseen niin siitä aina mielellään maksaa satasen pari ylimääräistä verrattuna siihen että lennellään yhdellä tai useammalla välilaskulla ja hukataan puoli päivää loma-aikaa mennentullen. Usein toimiva yhdistelmä on ollut ostaa pakettimatkatoimistolta pelkät suorat lennot kohteeseen ja varailla sitten itse hotellit.

    Äänestä

  • Yksi näkemys kirjoitti:

    Yksi ns. pakettimatkojen etu mikä usein unohtuu on varsinkin perheen kanssa matkustellessa on se, että jos joku seurueesta sairastuu vakavasti juuri ennen matkaa, matkan saa perua koko seurueen osalta kohtuupienin kustannuksin.

    Itse varatuissa tarjousreittilennoissa ei minkäänlaista peruutusoikeutta käytännössä ole ja hotellitkin veloittavat "no show" -tilanteessa vähintään yhden, usein useamman yön ellei jopa koko varauksen ajalta hotellihuoneen luottokortilta.

    Eli poikkeustilanteissa pakettimatkoissa on tiettyjä etuja/turvaa verrattuna itse napsittuihin tarjousreittilentoihin.

    Ja tietysti se etu että jos pakettimatkalla pääsee ilman välilaskua suoraan haluamaansa kohteeseen niin siitä aina mielellään maksaa satasen pari ylimääräistä verrattuna siihen että lennellään yhdellä tai useammalla välilaskulla ja hukataan puoli päivää loma-aikaa mennentullen. Usein toimiva yhdistelmä on ollut ostaa pakettimatkatoimistolta pelkät suorat lennot kohteeseen ja varailla sitten itse hotellit.

    yx tosi iso asia omatoimireissuissa on se että voit todellakin valita sen asuinpaikan vasta kohteessa ja jos ei miellytä niin sitten vain vaihtaa, yksinkertaista..

    Äänestä

  • travellerz kirjoitti:

    yx tosi iso asia omatoimireissuissa on se että voit todellakin valita sen asuinpaikan vasta kohteessa ja jos ei miellytä niin sitten vain vaihtaa, yksinkertaista..

    Yksi syy minun omatoimimatkailuun on se että suoralla reittilennolla Bangkokiin voi lentää sinä päivänä kun itselleen sopii ei silloin kun matkatoimisto sinne turistejaan lennättää, ja sama koskee tietenkin paluulentoa myös. Lisäksi se että yli kahden viikon matkat tulevat varmasti edullisemmaksi kuin matkatoimiston matkat. En koskaan tee alle kolmen viikon matkoja thaimaahan. Mutta kukin tyylillään.

    Äänestä

Yksi omatoimimatkailuun syy on myös lukiolaiset lapset, jotka eivät halua olla poissa koulusta viikkoa, jolloin valmismatkan pituuden tulee olla 1 vko mikä on melko lyhyt aika esim: Thaimaan matkaksi.
Kun varaa itse tai matkatoimiston kautta rakentaa matkapaketin, jolloin saa rettilennon pakettihintaan ja hotellista matkatoimiston sopimushinnan lennot, voi kahden päivän koulusta poissaololla saada 11 päivää lomaa. Lähtö to iltana 16.2 HEL-BKK-Phuket, paluu Phuket-BKK-HEL ti aamuna 06.40, suihkuun ja kouluun. Tehokasta ajankäyttöä ja lukiolaiset on poissa koulusta vain 2 päivää.

Äänestä

Voe antakkee anteeksi, että otin Finnmatkoilta suoran lennon kun oli muutaman satasen halvempi kuin vastaavina päivinä finskin lennot ja menin ihan itte varaamaan hotellin (taas) eikä sekään mikään halpa. Olis voitu ottaa Finnmatkojen kautta joku hotellikin ihan vaan piruuttaan. Nythän tässä on tallottu kaikkien varpaille. Lomaakin pidetään joko liian vähän tai liian paljon riippuu kirjoittelijoista.

Äänestä

Miksi 'omatoimimatkaajat' enimmäkseen haukkuvat pakettimatkalaisia 'kielitaidottomiksi typeryksiksi' ?

Eihän vastaava arvostelua juurikaan esiinny toiseen suuntaan.

Olemmeko me suomalaiset vielä niin 'metsästä',että pitää korostaa omaa egoa,jos uskaltaa matkustaa maailmalla omin avuin ?

Omalta kohdaltani totean,että parasta matkustamisessa on tutustuminen eri kulttuureihin ja eritoten ihmisiin siellä. En kuuna päivänä viitsisi alkaa lokeroimaan 'lajitovereitani'matkustustavan mukaan.

Matkustaminen maailmalla on nykyään helpompaa kuin koskaan aiemmin.
Onko se enään mikään meriitti jos sitä käyttää hyväksi ?

Pääasia on,että matkustaa ja kauas !

Äänestä
  • Iso osa näistä räksyttäjistä on ensikertaa ulkomailla olevia persaukisia opiskelijoita, joille ko. vaihtoehto on ainut mahdollisuus. Eihän sitä tarvitse olla kuin kuukausi vaikka Thaimaassa, niin sitä tietää kaikesta kaiken mikä nyt yleensäkin matkailuun liittyy. Minua huvittaa tuo vastakkain asettelu omatoimi kautta pakettimatkaaja. Jos asuu paremmassa hotellissa niin se maksaa enemmän kuin paskassa majassa makailu. Nämä valmismatkojen paketit ovat ainakin thaimaassa edullisia verrattuna omatoimimatkailuun. Tosin niissä on vain valitut matkapäivät ja menevät useimmiten aika nopeasti kaupaksi.
    Se on sinänsä hauska tuo turisti käsite. Juttelin eilen veljenpoikani kanssa aiheesta , ja hän totesi ettei esim. KohTao:lla ole juuri turisteja. Sitä hän ei kuitenkaan osannut sanoa miksi niitä tuhansia reissaajia sitten pitäisi kutsua , jotka siellä majailevat.

    Äänestä

  • "Eihän vastaava arvostelua juurikaan esiinny toiseen suuntaan"

    Ai ei vai, no luepas nuo onnettomat viestit tästä alaspäin, joissa kaikki pakettiurpot puputtavat kuorossa typeryksiään, mullehan se on sama, jos te maksatte täysin samasta 20-50% enemmän, ystävilleni voin antaa ilmaisia hyviä neuvoja, mutta tästedes teille urpoille vain nauran.

    Äänestä

Olin viimeksi vuoden vaihteessa 3 viikkoa Thaimaassa omatoimimatkalla, koska mikään valmismatka ei sopinut aikatauluun eikä kohdannut tarvetta. Olen tehnyt myös valmismatkoja Thaimaaseen enkä oikein ymmärrä koko mölinää aiheesta. Halvin vaihtoehto ei ole vertailukelpoinen valmismatkojen kanssa. Totesin viimeksi että sama hotelli maksaa tuplasti itse varattuna verrattuna matkatoimiston hintaan. Suuret matkatoimistot ostavat hyvistä hotelleista paljon huoneita pariksi vuodeksi ja myyvät ne paketeissaan todella kilpailukykyiseen hintaan.
Omatoimimatkaajat asuvat usein 100-400 bahtin huoneissa ja retostelevat sitten hinnalla, lento on satasen halvempi, mutta ei sitä sanota että lento kesti 24 tuntia jne.mitä sitten?
Turhaa hölinää. Rahalla saa ja hevosella pääsee.

Äänestä

Olen matkustellut aika paljon, sekä pakettimatkoilla, että omatoimisesti. Mietin tässä kahta viimeisintä matkaa joista viimeinen oli pakettimatka Thaimaahan. Sitä ennen tein matkan ns. omatoimisesti erääseen toiseen maahan.

Noh. Ei näillä kyllä ollut mitään eroa. Pakettimatkallakin voi olla omatoiminen, ei me ainakaan millään Tjäreborgin retkillä oltu, vaan ihan omilla, eikä muutenkaan nähty niitä muita saman reissun matkaajia (ei se olisi kyllä mua haitannutkaan). Varmaan aika yleistä tämä. Oltiin myös pari yötä yhdessä toisessa kohteessa Thaimaassa tällä samalla reissulla, joten vähän omatoimimatkaa siinä sitten. Tämä siis itse järkättyä.

Valittiin tuo kolmen viikon matka, koska se maksoi kaikkinensa vähän päälle 1300 e / hklö. Tässä kolmen tähden hotelli aamupalalla. Se oli kyllä musta edullinen. Matka tammi- helmikuussa.
Vertailtiin kaikkia hintoja ja yllätyttiin tästä, niin mentiin sitten pakettimatkalla. Se ahdas lentokone, aivan sama mulle. Suora lento oli sinne kohteeseen jonne ei reittilennot mene suoraan Suomesta.

Ymmärrän hyvin, että jos on reissussa esim. kaksi kuukautta, niin sitten ne reittilennot muutamalla vaihdolla ja pitkällä matkustamisen kokonaisajalla on ihan ok. Silloin tietenkin haluaa myös kiertää maata.

Mutta huomioooo, jos ihmisillä on lomaa esim. kaksi viikkoa, niin eihän sitä huvita käyttää lomasta matkustamiseen niin pitkää aikaa. Eikä siinä ole järkeä kierrellä ympäri maata.

No sitten se tätä edeltävä omatoimimatka. Siinä varasin hotellit ja lennot itse netistä. Sitten päräytin kentältä hotellille ja eikä tässä sen kummempia. Ei se mitenkään varsinaisesti eronnut valmismatkasta, ainoastaan siltä osin, että mentiin reittilennolla, joka sekin tehdään lentokoneella, joten ei mitään sykähdyttävää eroa.
Halpaa oli muuten mennä näinkin (Euroopassa), sitähän mä aina näissä matka-asioissa tutkin.

En mä tajua mikä tämä väittely on. Matkustakaa, se on pääasia. Jos itsetunto on kohdallaan, niin ei ole tarvetta haukkua pakettimatkailijoilta, ymmärrän hyvin jo sellaisen valitsee.

Perheet ja esim. vanhukset varmaan ainakin näkevät sen järkevänä. Omatoimimatkat ovat myös kivoja ja sopivat tietylle ihmistyypille ja erityisesti jos matka-aika on pidempi ja voi vaihdella paikkoja. Useimmilla (huom) lomat on niin lyhyet, että ei siinä ole järkeä kierrellä ympäri Thaimaata, menee lomapäivät sitten siinä matkustamisessa. Miksei siis ottaisi vaikka sitä pakettimatkaa jos sen esim. saa edullisesti tai what ever. En mä ainakaan lähtisi kahden viikon matkalla kiertämään ympäri Thaimaata, huh huh. Koko ajan matkustamassa jonnekin.

Henkilökohtaisesti mulle on ihan sama miten matkustatte. Ihme kyllä, joillekin on väliä miten muut matkustaa... :D

Äänestä
  • Kiitos, kerrankin , aiheesta asiallinen kirjoitus, kokemusta kertynyt reilusti
    yli kymmenen vuoden ajalta, uskallan väittää , ettei läheskään aina omatoimi
    matka tule halvemmaksi, molempia olemme käytännässä kokeilleet, ensi
    talveksi taas tuli varattua Matkatoimiston kautta. Helpolla !
    Kannattaa todella tarkkaan laskea kustannukset, eikä turhaan tälläisillä
    palstoilla retostella , miten hienoa ,halpaa , on matkustaa omin avuin net istä
    varatuilla lennoilla ,perillä paikasta toiseen, raahustaa laukkuineen etsimässä sitä halpaa kämppää, Ei sovi kaikille.

    Äänestä

  • Mulle myös kirjoitti:

    Kiitos, kerrankin , aiheesta asiallinen kirjoitus, kokemusta kertynyt reilusti
    yli kymmenen vuoden ajalta, uskallan väittää , ettei läheskään aina omatoimi
    matka tule halvemmaksi, molempia olemme käytännässä kokeilleet, ensi
    talveksi taas tuli varattua Matkatoimiston kautta. Helpolla !
    Kannattaa todella tarkkaan laskea kustannukset, eikä turhaan tälläisillä
    palstoilla retostella , miten hienoa ,halpaa , on matkustaa omin avuin net istä
    varatuilla lennoilla ,perillä paikasta toiseen, raahustaa laukkuineen etsimässä sitä halpaa kämppää, Ei sovi kaikille.

    Ei sitä halpaa kämppää tai hotellihuonetta tarvitse vasta paikanpäällä alkaa etsiä. Minulle tulee sähköpostiini viikottain tarjouksia kahdelta eri hotelliketjulta aasiassa olevista hotelleista ja aina on joukossa hotellihuoneita Pattayalta Phuketista Bangkokista ym ja tarjoukset ovat 30-50% huoneen hinnasta. Sähköpostini kautta linkittämällä pääsee varaamaan näitä huoneita eikä tarvitse maksaa kuin ensimmäisen yön hinta varausmaksuna ja loput kun saapuu paikanpäälle. Esimerkiksi sain viime viikolla tarjouksen ensi joulukuun huoneet 40% alennus jos varaa nyt, Jonka tein kun lennot tuli Finnairilta varattua 716 €. Joulukuussa kuukaudeksi noin 1300 € 3 tähden hotelli johon suomalaiset matkanjärjestäjät ei tee matkoja. Mutta ensin lähden parin viikon kuluttua 25 päiväksi uudenvuoden viettoon thaimaahan ja matka tuli suorilla finnairin lennoilla maksamaan 930 € samaan hyväksi todettuun hotelliin.

    Äänestä

  • Mulle myös kirjoitti:

    Kiitos, kerrankin , aiheesta asiallinen kirjoitus, kokemusta kertynyt reilusti
    yli kymmenen vuoden ajalta, uskallan väittää , ettei läheskään aina omatoimi
    matka tule halvemmaksi, molempia olemme käytännässä kokeilleet, ensi
    talveksi taas tuli varattua Matkatoimiston kautta. Helpolla !
    Kannattaa todella tarkkaan laskea kustannukset, eikä turhaan tälläisillä
    palstoilla retostella , miten hienoa ,halpaa , on matkustaa omin avuin net istä
    varatuilla lennoilla ,perillä paikasta toiseen, raahustaa laukkuineen etsimässä sitä halpaa kämppää, Ei sovi kaikille.

    Aivan. Olen täysin samaa mieltä. Toisille ei merkkaa mitään kuinka kauan lentomatka kokonaisuudessa kestää tai ehdot, jos tosiaan sairastuu ennen matkaa!

    Itse kuulun siihen sakkiin, jolle suora lento on tärkein, tottakai, joka kerta vertaan hintoja, mutta useimmiten kuitenkin paketti on 2 vkon lomalla se kokonaisedullismpi ja kätevämpi tapa matkustaa. Ei siihen siis älykkyyosamäärät vaikuta. Lapsellista kädevääntöä ja nimittelyä. Tärkeintä on, että matka onnistuu ja asenteet on kohdillaan!

    Äänestä

Kun Suomessa (ja muuallakin) on tarjolla valmismatkoja ja omatoimimatkoja, niin ainakin minulle on ihan sama, millä tavalla muut ihmiset matkailevat. Pääasia on, että näkevät/kokevat muutakin maailmaa!
En jaksa kinata siitäkään, ostaako joku kaupasta valmiiksi viipaloitua leipää vai koskemattoman limpun. Pääasia on, että syö leipää!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


acricola on ice kirjoitti:

Aika ajoin täällä kisataan siitä ,kummat ovat tyhmempiä tai viisaampia,matkatoimiston valmismatkalla vaiko omatoimimatkalla Thaimaahan reissaavat.

Oma veikkaukseni on,että etenkin sesonkiaikaan 'kolme neljästä' maahan saapuvasta suomituristista tulee matkatoimiston kautta ostetulla lipulla ja vähemmistö ns. omatoimisesti.

Se,että omatoimiset mölyävät tällä palstalla suurempaan ääneen,ei vielä riitä tekemään heistä tilastollisesti suurempaa ryhmää ?

Keskustelu alkakoon !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu