Kirsikkapuun lehdet

Ilona

Pihallamme on suuri, upea kirsikkapuu, joka antaa valtavan kirsikkasadon. Näin ollen sen pitäisi viihtyä oikein hyvin paikallaan. Huomasin jo viime vuonna, että puun lehdet ikäänkuin häviävät ja tänä vuonna sama on toistunut. Pitkät oksat riippuvat täynnä raakileita mutta lehtiä on vain siellä täällä ja latvuksessa. Onkohan joku tauti kyseessä vai joku eliö, olen koettanut katsella mutta mitään ihmeellistä en ole huomannut.

2

671

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tellu

      Meillä on sama tilanne. Siksi olenkin suojellut muutamia juurista nousseita taimia ja jonkun jo siirtänytkin hyvälle kasvupaikalle.

    • samassa veneessä

      Myös luumu- ja krrikua ovat nyt kahtena vuotena kärsineet samasta asiasta. Myös naapurissa. Nyt luumun yksi iso haara on ihan lehdetön. Meillä on lehtiin kylläkin ilmestynyt "pallukoita" lehtien alapintaan. Mikähän on kyseessä? Kirvoja? Millä ne saa pois? Pitääkö ja voiko ison osan luumusta leikata (päähaara)?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. R.I.P Marko lämsä

      Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi
      Tampere
      61
      4260
    2. Vappu terveiset kaivatullesi

      otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡
      Ikävä
      153
      1799
    3. Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut

      Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html
      Maailman menoa
      14
      1503
    4. Puskaradio huutaa

      Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !
      Suomussalmi
      35
      1258
    5. Miksi aina vain seksiä?

      Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau
      Sinkut
      167
      1056
    6. Kerro kiva muisto

      Kaivatustasi
      Ikävä
      56
      904
    7. Vieläkin jaksaa

      naurattaa. 😆 🐽🐷🤣 M - N
      Ikävä
      76
      895
    8. Martinalta vakava ulostulo

      Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      165
      823
    9. Hei rakas A,

      olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en
      Ikävä
      54
      811
    10. Kyllä sitä on tyhmä

      Ettei aikoinaan sua ottanut. Huomenta❤️
      Ikävä
      39
      781
    Aihe