Vietätkö joulua?

Oikeaa etsii

Meitä on muutamia kristittyjä, jotka olemme hylännet katolisten keksimän joulunvieton kokonaan. Mutta tänä jouluna taitaa joukkomme kasvaa. Tämä kirjoitus oli rohkaiseva:

"Raamatussa opetettu kristinusko sellaisenaan on meille parasta!!! Joulun vietto on eräs katolisen kirkon eksytys! "Sillä itse paholainen tekeytyy valkeuden enkeliksi.." 2 Kor. 11:14. Seimenlapsen saarnaaminen on "toisen (vieraan) jeesuksen" esiin manaamista. "... saarnaa jotakin toista jeesusta, kuin sitä, jota ME olemme saarnanneet.." 2 Kor. 11:4. Sen kautta ihmiset saavat "toisen hengen" ja "toisen evankeliumin".
"Mutta vaikka me, tai vaikka enkeli taivaasta julistaisi teille evankeliumia, joka on vastoin sitä, jonka me olemme teille julistaneet, hän olkoon kirottu!" Gal. 1:8-9. Siinä on kysymys alkuajan apostolien julistamasta evankeliumista, johon ei kenelläkään ole oikeutta tehdä lisäyksiä (esim. joulunviettoa)."

12

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Katolinen kirkko ei ole keksinyt Joulua.


      T: Joulua viettävä ateisti

    • 123rfr

      Löydäpä kaksi samaa raamattua lukevaa kristittyä, jotka olisivat edes jostain samaa mieltä siitä, mitä siinä kirjassa oikein sanotaan. Ei onnistu.

      • Jepulisjep

        Menee vaikeeks!


    • lapset ensin

      Lapsilta ei saa kieltää joulunviettoa! Aikuiset tehköön mitä lystää!

    • helppo sivuuttaa jou

      Olen vakaumuksellinen aktiivikristitty. Voin yhtyä joukkoonne. Ei missää käy Raamtussa esille, että meidän pitäsi viettää jonkin erikoisena vuoden päivänä, joulu, pääsiäsitä, helluntaita ym. Nämä asiat ovat ajakohtaisia meille joakaisena päivänä vuodessa. Ei kai siinä nyt pahakaan ole jos pysähdymme välist'ä miettimään: Jeesusken syntymää, kärsimystä, ylösnousemusta ja Pyhän Hnegen vuotattamista ja ensimmäisen seurakunnan syntyä, mutta kun ihminen tekee kaikestaq helposti tavanomaisen rituaalin. Siihen on meillä kiusaus ja markkinvoimat ja maailman henki lisäävät vettä myllyyn. Olen kyllä saanut ensimmäiset kristilliset vaikutteet lapsena juuri joulusta ja olen saanut uudistua uskossanikin jouluna. Kuitenkin näitä juhlia ei me uskovaiset välttämättä tarvita.

      • lapsille joulu

        Tottahan se on, että Jeesuksen syntymä ei tapahtunut silloin kun joulua vietetään eikä joulua ole käsketty Raamatussa pyhittää niinkuin ei pääsiäistäkään. Ainut juhla, joka Raamatussa käsketään, tai paremminkin muistutetaan, että me sen pyhittäisimme, on joka viikkoinen sapatti eli viikon seitsemäs päivä.

        Joulu on kuitenkin hyvän tahdon juhla ja koko perheen juhla. Ennen kaikkea joulua on lasten juhla, onhan se Jeesus-lapsen syntymäjuhla. Lapsille pitää suoda jouluilo ja se kaikki, mitä me aikuisetkin olemme lapsena saaneet kokea.

        Ei ole pakko antaa markkinavoimille ylivaltaa, vaikka järjestääkin lapsille normaalin kotoisan joulun. Aikuisethan sen viime kädessä päättävät, miten paljon lapsiaan jouluna lahjovat.


    • ....................

      Jehovan todistajat eivät vietä joulua. Heidän vakaumustaan on kunnioitettava ja heidän yhteisössään/seurakunnassaan ei kukaan varmaan vietä joulua, joten se on heille tuttua ja he ovat varmaan sopeutuneet asiaan. Lapsetkaan varmaan eivät edes kaipaakaan sitten joulunviettoa, koska heidän kaveriensa kotonakaan ei vietetä joulua.

    • Täällä eräs kirjoittaja toteaa aivan oikein,että Jeesusta tulisi muistella vaikka joka
      päivä.Ei siinä ole mitään väärää.Myös lahjoja voidaan antaa aivan milloin tahansa.
      Hyvää tahtoa voidaan myös elämässämme pyrkiä toteuttamaan elämässämme,
      joka päivä.
      Tässä eräs lainaus:"Suomen evankelis-luterilaisen kirkon KATEKISMUS JA TIETOLIPAS myöntää:Vuonna 354--Rooman paavi Liberius mää-
      räsi joulukuun 25.päivän Jeesuksen syntymäjuhlaksi.Sitä päivää oli aikaisemmin vietetty pakanallisena voittamattoman auringonjumalan syntymäpäivänä."(1972,
      s.128.)

    • saasdsdadsadsadasd

      Asun toistaiseksi vielä porukoiden luona ja täällä vietetään joulua vaikkei kyllä erityisen ahkerasti ja joulumieli on tipotiessään. Käytännössä syödään ja koristellaan.

      Itse aion juhlia keskitalvea omalla tavallani sitten omassa kämpässä :)

    • a ja = O
      • Jarmo43

        Hei

        Olisi kiva, jos voisi näissä linkki-jutuissa postata vaikka pienen otteen (copy/paste) ja linkki sen alle. Kuuluu netikettiin.


    • Kuvia ihaileva

      .

      No tässä otteita sieltä:

      Uusi wanha susilajike on löytynyt!

      JULMIA SUSIA
      Suomen luonnossa ovat sudet lisääntyneet huolestuttavassa määrin. Lampaita on raadeltu monin paikoin. Tämä on ajan merkki, joka toteutuu nyt myös hengellisesti.
      Jumalan lapsia verrataan Raamatussa lampaisiin. Susia verrataan Herran lammaslauman hajottajiin.
      Hajottajasudet ovat jolkutelleet uskovien keskuuteen raatelemaan. Niiden mieleen ovat erityisesti pienet karitsat, uudet uskoon tulleet.
      Mutta Hyvän Paimenen ääni kuuluu: Joh. 10:4.5.

      Tässä linkissä valokuvia kirkkosusista:
      http://p1.foorumi.info/ristinvalossa/viewtopic.php?t=3325

      .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      148
      6761
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      35
      3718
    3. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      305
      3230
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      71
      2832
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      5
      2292
    6. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      21
      1873
    7. Liikaa vauhtia

      Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp
      Suomussalmi
      46
      1711
    8. 15
      1646
    9. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      5
      1624
    10. Kokoomuksen ja perussuomalaisten kannattaisi yhdistyä

      Näin saataisiin yksi yli 30 prosentin puolue, jolla olisi riittävästi voimaa jatkaa tarpeellisten rakennemuutosten läpi
      Maailman menoa
      8
      1388
    Aihe