"Tiede ei pysty todistamaan olemassaolomuutta"

jep.

Sitä kuulee aika paljon..

Harmi vain, että se ei todista jumalanne olemassaoloa...

7

53

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tieteen avulla on kuitenkin pystytty kumoamaan Jumalan olemassaolo!

    • AntiChrisu

      Heti kun Jumalaan liitetään jonkin ominaisuus joka voidaan havaita, niin
      voidaan Jumalan olemassaolo kumota (mikäli pidetään kyseisestä ominaisuudesta kiinni) muttei vahvistaa

      esim. ominaisuuksista joiden avulla on kumottu Jumalan olemassaolo

      A. Jumala vastaa rukouksiin tai rukouksilla on merkitystä. Tämä näkyisi tilastollisesti jos näin olisi. Ei ole voitu vahvistaa kyseistä ominaisuutta.

      B. Jumala loi maapallon 6000v sitten. Tämä on ammuttu alas tuhansilla
      seikoilla jotka kumoavat tämän.

      C. Jumala teki jotain kuten jakoi punaisen meren tai hukutti koko maapallon´, pysäytti maan pyörimisliikkeen. Näistä ei ole löytynyt todisteita ja tiedetään
      mitä tapahtuisi (äärimmäinen katastrofi) jos jokin näistä tapahtuisi.

    • Todisteet.....

      Kyse onkin siitä, että usein ateismista saa sen kuvan, että se jo on löytänyt nuo todisteet.

      Näitten peruuttamattomien, paikkansa pitävien todisteiden takia hän ei halua antaa muidenkaan uskoa, siis ihan laimeidenkaan nimikristittyjen.

      Sen sijaan kristityt uskovat, koska Pyhä Henki on todistanut, esittänyt siis todisteet. Eikä se tarkoita, että ihminen kuuluu ääniä tai näkee näkyjä, vaan Pyhä Henki toimii ihmiselle tietymättömällä tavalla. Yleensä jos on vähän myönteinen häntä kohtaan, hän pääsee vaikuttamaan. Tätä tarkoitetaan sillä, että Jumala antaa uskon. Näiden ihmisten tehtävä on levittää sitä. Näitä on paljon kirkon melkein 2000-vuotisessa historiassa ja heidän kauttaan useimmat nimikristityt edes vähän uskovat, koska ovat tulleet siihen tulokseen, että ateistilla ei ole MITÄÄN todisteita.

      Mutta tarkoitus ei ole nyt kiistellä tästä.

      Lähdenpä tästä nyt viettämään itsenäisyyspäivää. Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille! Elämänkatsomuksesta ja yhteiskunnallisesta asemasta riippumatta.

    • ...

      Ymmärtkää jo, että tiede on todistanut väittämänne jumalan teoista VÄÄRIKSI, jos jumala on olemassa hän on todella heikko ja olematon.

    • Rapanhapakko

      Lentävä Spagettihirviö on koskettanut minuakin nuudelimaisella lisäkkeellään. Siispä uskon kautta ymmärrän, että Hän loi ensi Vuoren, Puun ja Kääpiön ja merirosvot ovat Pyhiä Olentoja. Näin pääsen Taivaaséen, jossa on oluttulivuori ja stripparitehdas.

      Todistakaapa vääräksi!

    • Tyhmä myös

      Tyhmyytesi on kuitenkin todistettavissa. Sitä kuulee tyhmiä juttuja jatkuvasti aina kun suutaan avaa, eikö totta?

      Ja kun kirjoittaa niin muutkin pääsevät siitä osalliseksi.

      Energistä torstaita sinulle.

    • Kiitos ateistit

      Kiitos ateistit vitusti!

      Minulta paloi eilen hermot teihin FEIKKIateistiapinoihin niin pahasti että heitin näppikseni lattialle ja aina suutuspäissäni juoksen suu vaahdossa pää edellä huoneeni oveen, unohdin täysin että isäni on lyhentänyt kaulapantani ketjua niin paljon että en enää ylety ovelle asti joten ketju nykäisi minut selälleni juuri ennen ovea, nahkavaipoistani plörähti kokoi viikon pissat lattialle ja perseessä oleva banaanini katkesi, isäni hermostui kun joutu viemään minut terveyskeskukseen ottamaan niskastani röntgenkuvat, illalla sain kuitenkin uuden banaanin ja isäni pääsi takaisin omaan nettiinsä kirjoittelemaan.

      se on teidän viat ateistit että minä olen tämmöinen! Prkl....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      397
      8553
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      170
      2891
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1232
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1008
    5. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      64
      928
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      916
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      913
    8. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      893
    9. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      852
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      822
    Aihe