Miltä kalasto kuulostaa otsikon mukaisessa akvaariossa: 9 kiekkokalaa, 5 nuorta lehtikalaa, 40 kardinaalitetraa, haarniskamonni, 2 partis tyttöä ja salamanteripleko.
528l asukkaat
3
93
Vastaukset
Kalasto kuulostaa hyvältä, kunhan lämpötila pysyy alle 29 asteessa ja pH olisi noin 6,5. Kiekkokalojen määrää vähentäisin, tai ottaisin kiekkojen tilalle sitten enemmän lehtikaloja.
- kalojaa
Muuten hyvä, mutta kardinaalitetroja ei voi pitää samassa altaassa lehtikalojen kanssa, sen sijaan voisit ottaa tummalevä tai isopurjeplekon.
- ;))
Ei tummalevää noin pieneen, ei myöskään isopurjetta. Ja suosittelet vielä tummalevää aivan liian lämpimään veteen, joka ei kyllä isopurjeellekaan tee hyvää? Salamanteri on juuri oiva valinta, appelsiini on toinen vaihtoehto kiekkolaan. Kardinaaleja voi pitää lehtikalojen kanssa, jos eivät ole aivan poikasia. Kiekkojen kanssa aivan tavallinen yhdistelmä, vaikka kiekko on lehtistä isompi korkea ahven. Ja kyllä tuonne kiekkoja aivan hyvin mahtuu, jos mitat ovat suunnilleen minimissään 150*60*60. Sopivaan määrään en osaa ottaa kantaa, sillä minulla itselläni ei näitä akvaarion kuninkaallisia ei ole ollut. Sen tiedän, että alle viittä ei kiekkoja kannata pitää kuin parvikala.
Olet varmaan lukenut kiekkojen hoidosta enemmänkin, kun niille olet selvästi allasta suunnittelemassa? Mitat ja vesiarvot varmaan tiedätkin, kun noin hyvää kalastoa kiekkojen kanssa olet suunnitellut.
Kuitenkin kannattaa vielä mennä kiekkoharrastajien foorumille etsimään tietoa: http://www.aqua-web.fi/forum/viewforum.php?f=35&sid=939608fabbbae48936aee4584503c045
Hyvä ketju perustiedosta:
http://www.aqua-web.fi/forum/viewtopic.php?f=35&t=79778
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24045231Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole12325986SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude32415673Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3010823Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy16910802Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1229707Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369641Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858478Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.2426824Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2226489