Hei!
Olemme yrittäneet toista lastamme kesäkuusta 09, eli noin kaksi ja puoli vuotta. Esikoinen tuli aivan luomusti, tosin noin puolentoista vuoden jälkeen. Mieheni siemenneste on tutkittu, aivan priimaa. Noin kaksi vuotta sitten havaittiin minulla PCOS- oireyhtymä, kiertoni ilman terolut-hormonia ovat n. 40-60 pvää. Viime keväänä kiertoni säännöllistettiin Terolutilla, heinäkuussa aloitin clomifen-hormonin. Viimeinen clomifen-kierto on nyt alkanut, eli tulosta ei ole tullut. Neljännestä kierrosta lähtien annos on ollut 2 tablettia/kp 3-7. Ensimmäisissä kieroissa ovuloin, mutta viidennessä kierrossa en ovuloinut nostetusta annoksesta huolimatta, (todettiin verikokeella). Kuinka tavallista on että clomifenista ei tule vastetta vaikka annosta nostetaan? Lisäksi minulla oli viidennessä kierrossa liian paksu kohdun limakalvo, olen ymmärtänyt että clomifenilla on usein taipumus ohentaa limakalvoa, mutta minulla kävi toisin päin. Onko clomifenilla ehkä jotain vaikutusta asiaan?
Olemme tällä hetkellä julkisella puolella hoidossa, mutta harkitsemme siirtymistä yksityiselle. Mikä olisi mahdollisesti hoitomuoto, johon kohdallamme ryhdyttäisiin?
Kiitos vastauksesta!
PCOS ja clomifen
1
329
Vastaukset
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi. PCOS-oireyhtymässä tunnetaan monta erilaista ilmenemismuotoa, esimerkiksi ylipainoisella oireyhtymä ilmenee eri tavalla kuin hoikalla jne. Tämä näkyy mm. siinä miten munasarjat reagoivat klomifeeni lääkitykseen. mainitsemasi tilanne on ihan mahdollinen, että vaikka lääkeannosta nostetaan, munarakkula ei kasvakaan.
Jossain PCOS tilanteessa voi metformiini lääkitys auttaa niin, että klomifeeni vaikuttaa paremmin. Tämän arvion voi tehdä vain tilanteesi hyvin tunteva lääkäri.
Jos klomifeeni ei tehoa, voidaan munarakkula saada kasvamaan ja ovuloimaan myös pistoksena annettavalla FSH- hormonilääkityksellä. Tämä saattaisi olla seuraava askel kohdallasi.
PCOS-oirehyhtymän kanssa tarvitaan todella pitkää pinnaa, että sopiva lääkitys löytyy, mutta ennuste on HYVÄ!
Lämpimin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622552Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999829Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.537723Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va956492SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936227Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m645830Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615330Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515223HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1214863Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074564