Selailin naapurin ostamaa otsikon lehteä...lähespuoli lehteä myllykolua...
kyrön joulu
12
1674
Vastaukset
- Mitäs sitte?
Miksei vois olla? Julkaisija on Hämeenkyrö-Seura joka vetää Myllykolun kunnostusprojektia. Kai siitä voi kirjoittaa? Teemanumeroita voi kaiketi olla kans?
Mistäs olisit sitte halunnut lukea? Anna juttuvikkejä ensi vuodelle! - Etkö siis
enää selaa naapurin lehteä?
Mikä tappio!
Muista kuitenkin lukea naapurin Hämeenkyrön Sanomat suoraan laatikosta. - turhuutta
Jos äänestettäis Hämeenkyrös ollu epäsuosituin ihminen veikkaisin,että sillinpää olis kova sana siinä kisas
- hähähähääääää
samaa mieltä "turhuutta" helevetin SATUSETÄ miekää en osta kyseistä lehteä luen jätteenkyrön sanomat kirjastossa. Kirjoittakoo ens joulu lehtee vaikka kirkkojärve kalojen sukupuoli asioista..
- F E elää
Kirottu olkoon Pönttövuoren tunneli. Sen kautta näitä virtsapää-savolaisia pääsee jopa Hämeenkyröön saakka mongertamaan vieläpä kirjallisesti tätä puoliryssäläistä kielipäästöään.
Kunnia sille, joka kunnian ansaitsee. Hämeenkyrössä, ja vieläpä koko Suomessa, se kuuluu kirjallisuuden osalta Frans Eemil Sillanpäälle. Parempaa ei ole vielä ollut. No, Väinö Linna ehkä seisoo Pransun vierellä keskikorokkeella.
Olen varma, että nämä pari kirjoittajaa, jotka yrittävät Sillanpäätä halveerata, eivät ole ikänä lukeneet ainoatakaan Mestarin teosta. Melkein yhtä varma olen siitä, että heidän ainoa lukemisen kohteensa on Aku Ankka, vessassa. - Bökholm
Väinö Linna kirjoitti "Täällä Pohjantähden alla" kaikki 3 osaa Hämeenkyrössä! Hänellä oli yli 10 vuotta Käkisaaren tila nimissään ja siellä hän kirjoitti kirjat. Vanhoista Pinsiön Jouluista löytyy selostusta kirjojen synnystä.
- näinonnäreet
Olen varma, että nämä pari kirjoittajaa, jotka yrittävät Sillanpäätä halveerata, eivät ole ikänä lukeneet ainoatakaan Mestarin teosta. En ole minäkään lukenut Sillanpään kirjoja en ensimmäistäkään kuinkahan kyseinen henkilö tunnettaisiin maamme rajojen ulkopuolella jos hänestä kuvaa näyttäisi. EI KUKAAN...
- Turhuutta
Alon joskus lukemaan mutta eihän semmosta jaksa,Linnan kirjat lukenut kyllä. Laitettas muirenkin alkoholistien asumuksia kuntoo samalla riemulla eikä tommoseen pa--aan rahaa pumpattasi.Oon syntyperänen KYRÖLÄINEN toi FE EI TAIRA OLLA KU KIRJOTTELEE IHAN PEHMOSIA
- FE on kuollut
mutta teokset elävät ja Nobel-palkinto muistetaan historiankirjoissa.
Pane paremmaksi, syntyperäinen kyröläinen. - losdfrbhoph
annettiin sotaaikana säälistä ja joi rahat patsaan pitäs olla mieluummin nurin kuin pystyssä sen verran kippas ja kirjat on karmeita.
- eppäilen !!!!!!!!!!!
Tuskin sen kirjoja osti muut kuin kirjastot
- Bökholm
Mukava verrata "Kyrön Joulua" ja"Pinsiön Joulua" tältä vuodelta. Kyrön Joulussa on 44 sivua joista 5 mainoksia. Kerrotaan Hämeenkyrön kouluista muttei sanaakaan sata vuotta sitten alkaneista Pinsiön ja Jokismaan kouluista.
Pinsiön Joulussa on 88 sivua joista yhdellä sivulla on mainos! Kylän koulut on pääteema. Pinsiön koulu on Hämeenkyrön puolella. Jokismaan koulu toimi v 1916-1970 ja sijaitsi kyllä Nokian puolella mutta aivan Hämeenkyrön rajalla. Oppilaita oli molemmista kunnista. Pinsiön koulussa myös Ylöjärveltä. Kuntien yhteistyö oli aivan esimerkillistä. Kannattaisi Kyrön Joulunkin tutustua edes vähän maantietoon ja historiaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....23110203Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen654753Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1524191Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1474124- 2213993
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik583272Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL402469Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi122376Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä12265Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!221797