Sielun Veljet Rytmikorjaamolla

lokaajakuita

Seinäjoella on hyvä palvelu: rokkibussi kuljetti ilmaiseksi väen keskustasta tapahtumapaikalle. Rytmikorjaamo on 1000 ihmistä vetävä viihtyisä klubi, joka on ennen ollut postiautojen varikko. 5.12 maanantaina halli oli loppuunmyyty, väkeä solkenaan, mutta silti avaranoloinen. Lavatilaa oli paljon, juuri sopivasti tulevaa SV-keikkaa varten.

Siekkarit minun kokemukseni mukaan timmivät nyt esiintymisensä aina vaan täydellisemmäksi. Seinäjoen setin bändi aloitti Lapsien huohotuksilla ja yli kahden tunnin revittelyn, heilumisen, hienroiskunnan, Jukan upeiden kitarointien, hurmoksellisten kappaleiden ja vielä kolmen encoren jälkeen yleisö ei enää tarvinnut enempää, se oli jo kylläiseksi ravittu ja todella herätetty. On mulla unelma solahti paikalleen erityisen napakasti itsenäisyyspäivän aattona. Ei kai tämä Siekkari-rundi voi jäädä viimeiseksi... Tarvetta olisi pieniin klubikeikkoihin myös.

Puoli kahden maissa yöllä viimeinen bussilastillinen rokkivieraita sai vielä kyydin keskustaan. Seinäjoki takasi rennon menon ja hyviä olotiloja. Kiitos bändille! Rytmikorjaamon keikka oli todella tyhjentävä täydellisyydessään. Tervetuloa Oulun Teatrialle.

0

307

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä

        Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain
        Maailman menoa
        347
        12165
      2. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

        Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
        Maailman menoa
        169
        11198
      3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

        https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
        Maailman menoa
        280
        6553
      4. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

        Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
        Maailman menoa
        255
        5337
      5. Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia

        Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom
        Maailman menoa
        203
        3841
      6. Pystyisitkö olla

        Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
        Ikävä
        176
        3633
      7. L/OVER ikuisesti minun

        Aivan järkyttävä sarja. Ei voi olla katsomatta, mutta tuo omat muistot mieleen. Näyttelijät näyttelevät turhankin hyvin
        Ikävä
        61
        2685
      8. Purra vaatii: Työvelvoite maahanmuuttajille ja kantasuomalaisille pitkäaikaistyöttömille

        Jos Perussuomalaiset ja Kokoomus ovat seuraavan hallituksen kaksi johtavaa puoluetta, on suomalaisille pitkäaikaistyöttö
        Perussuomalaiset
        174
        2388
      9. Nyt on kova paikka "suvaitsevaisille" naisille", kun naisille tuli oma taksi

        ja syy siihen on kehitysmaalaiset taksisuharit, joista on koitunut paljon "ongelmia" naismatkustajille. Nimittäin "suva
        Maailman menoa
        47
        2205
      10. Jyrki Linnankivi, Jyrki 69 - Goottirokkarista kirkonmieheksi Lappiin!

        Jyrki Linnankivi eli Jyrki 69 on The 69 Eyes -rockyhtyeen vokalisti. Lauluhommien lisäksi hän sanoittaa, säveltää ja sov
        Työ ja opiskelu
        13
        1904
      Aihe