Tarja Turusen joululevylle loistavat arvostelut

Joulumaa

http://www.ksml.fi/uutiset/viihde/levyt/tarja-turunen-harus-in-consert-live-at-sibelius-hall/979906

"Tarja Turusen levy on kokeileva, uudenlaista joulumusiikkia etsivä. Lähestymistapa on kuitenkin vanhoja teoksia kunnioittava. Haruksen Kalevi Kiviniemi (urut), Marzi Nyman (kitara), Markku Krohn (lyömäsoittimet) ovat vahvoja ammattilaisia ja tulevat esiin omina persooninaan.

Musiikki soljuu klassisvoittoisesti, mutta myös nautittavan modernisti ja yllätyksellisesti. Turusen kirkas sopraano soi herkän rakkaudellisesti. Kiviniemi käsittelee urkuja jyrähtelevällä tyylillään ja pulppuavilla sävelkuluilla. Jossain teoksissa syntyy unenomaisia äänimaisemia ja pysähdyttäviä sävelvirtauksia rumpujen kuminasta mystisiin taustaääniin.

Urkujen ja sähkökitaran yhdistely on ilmavaa, ja lyömäsoittimien sykähdyttävät teemat eläväisiä. Heinillä härkien kaukalon -kappaleessa sähkökitara unelmoi sävykkäästi urkujen kanssa. Kitara uppoaa kevyesti ja hellästi tummaankin urkumaisemaan. Ave maria kohoaa korkeuksiin ylistyksenä ja Astral bells tuo mielikuvan hypnoottisesta joulumetsästä ja taianomaisesta taivaanvalkeasta."

10

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Loistavaa...

      Tarjan uusi levy nousi suoraan myyntilistan sijalle 37.

    • vieläkin...
    • Aika hyvä

      Nightwishin siis hänen surkean ex-bändinsä uusin levy on taas haukuttu kaikkialla.

    • Aika hyvä juu

      No ei ne Tarjan levyt ihan parhaasta päästä ole olleet. Toivottavasti joku kirjottaa sille kunnon kappaleita tulevaisuudessa.

    • Tarja kuulostaa

      näinä päivinä 100 x paremmalta kuin nykyinen Nightwish.

    • Aika hyvä juu

      Joo kyllä mä voin myöntää, että Tarja on kehittynyt laulamisessa aivan älyttömästi. Tekniikka on paljon parempi nykyään.

    • NAAAAM!!!!

      Tarja ja Harus on saatavilla Blue-Ray-levyllä Full-HD:nä.

    • nwfan

      Kyllä tarjaakin kuuntelee, mutta kyllä imaginaerum päihittää tarjan levyt 6-0

      • Imaginaerum on

        vieläkin huonompi kuin DPP ja molemmat jäävät kyllä ostamatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3974
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3445
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2891
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2508
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2057
    6. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1909
    7. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1879
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      186
      1787
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      388
      1481
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1268
    Aihe