Arvelin että Niinistön ei olisi tarvinnut turvautua säätiörahaan

kun gallup-lukemat ovat olleet niin ylivoimaisia. Olin väärässä.

"Hänestä (Niinistö) on etu, että nuoret oppivat hyväksymään sen, että Suomi on kaksikielinen maa ja pitävät sitä luonnollisena."


http://www.hs.fi/politiikka/Idea kaksikielisistä kouluista jakaa presidenttiehdokkaat/a1305550966116
557
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Niinistön mielestä suomalaisten nuorten pitäisi hyväsyä vrallinen VALHE.

Onapa siinä outo neuvo tulevalta "maan isältä"....

Äänestä

'Valitun kansan' ja ruotsalaisten yhteinen hanke VIHATA suomenkielisiä !

Äänestä

Luulisi että Niinistö lakimiehenä ymmärtäisi kehäpäätelmän ongelman. Mutta ei ymmärrä. Lukion päästötodistuksessa on Niinistöllä 6,7 keskiarvo, joten ei ihmekkään jos ei ymmärrä.

Näin Sauli Niinistö HS vaalikoneessa:

kysymys 11. Peruskoulussa on kaksi pakollista vierasta kieltä, joista toisen pitää olla toinen kotimainen kieli. Pitäisikö toisen kotimaisen kielen opiskelu muuttaa vapaaehtoiseksi?

Kyllä
X Ei

Sauli Niinistön perustelu:

Suomi on kaksikielinen. Finland är tvåspråkigt.


------
Onpas Niinistöltä äärettömän typerä perustelu joka ei teoreettisesti ole edes perustelu pakkoruotsille.

Luulisi Niinistön lakimiehenä ymmärtävän edes kehäpäätelmän ongelma.


Suomen kaksikielisyydelle ei ole muuta perustelua kuin laki niin silloin pitää lakia muuttaa.

Kehäpäätelmä ei toimi lain perusteena. Lait on laadittu jonkun asian takia, ne eivät ole olemassa itsensä takia vaan niiile pitää olla perustelu. Jos kaksikielisyydelle ei ole muuta perustelua kuin laki niin silloin pitää lakia muuttaa.

Äänestä

Niinistö on rahoittajiensa alaisuudessa toimiva sätkynukke miten muuten
hän olisi ruotsipelleksi muuttunut.

Äänestä

Tuolla joku puhui panomies-Talasta. Eiköhän Niinistön maine mennyt naisseikkailuiden mukana. Typeräksi hänet havaitsee vasta sitten kun avaa suunsa. Yleensä pelaa varman päälle ja laukoo vähintään 2 v. vanhoja totuuksia otsa rypyssä.
BLUFFI.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


säätiöraha kirjoitti:

kun gallup-lukemat ovat olleet niin ylivoimaisia. Olin väärässä.

"Hänestä (Niinistö) on etu, että nuoret oppivat hyväksymään sen, että Suomi on kaksikielinen maa ja pitävät sitä luonnollisena."


http://www.hs.fi/politiikka/Idea kaksikielisistä kouluista jakaa presidenttiehdokkaat/a1305550966116

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu