Tapani Kansa piti hienon konsertin Kallion kirkossa. Kirkko oli täynnä. Lilja Kainulainen oli myymässä lippuja ja Tapsan joululevyä.
Tapsa puhui laulujen välissä aika paljon, kertoi seuraavasta laulusta tarinaa.
Tapsa sanoi meille, että kun hän tänne ajoi läpi kaupungin vesisateessa, niin hän päätti että tekee ensi jouluksi laulun vesisateesta. Lupasi meille, ensi jouluksi valmistuu laulu.
Raikuvat aplodit Tapsa sai joka laulun päätteeksi, ja viimeisen laulun jälkeen yleisö nousi seisomaan ja osoittamaan kiitosta hyvästä konsertista.
Sitten kun oltiin pois menossa kirkosta kohti eteisaulaa, niin Tapsa oli meitä vastassa ja alkoi kirjoittamaan nimikirjoituksia joululevyyn.
Kallion kirkossa
7
362
Vastaukset
- Safira~
suuret kiitokset Uralinille konsertti jutusta. Se oli mukavaa luettavaa . Kauanko konsertti kesti ?
Konsertti kesti vähän yli tunnin. Konsertti alkoi kello 19.30 Mutta kirkko oli jo täynnä kello 19.00 Lippupalvelu oli myynyt lippuja joissa oli ollut väärä aloitusaika kello 19.00 Ne jotka olivat lipun ostaneet lippupalvelun kautta, niin eihän he tietenkään sitä tienneet., että konsertti alkaa kello 19.30 Sitten noin kello 19.00 aikoihin joku tuli ilmoittamaan yleisölle, että lipussa on väärä aloitusaika, ja pahoitteli asiaa. Tapsa itsekin sitten vielä konsertin alussa pahoitteli, lippupalvelun virhettä.
Kiitokset Uralin konserttiraportistasi ! :-) Lauloiko Tapsa siellä lopuksi mitään ylimääräistä laulua ?
Kiva kuulla ,että Tapsalta on ensi jouluksi valmisteilla uusi joululaulu. Toivottavasti ilmestyisi ihan kokonainen uusi joululevy.
Huomenna menen Tapsan konserttiin Forssaan :-)Ei tullut ylimääräistä laulua. Ohjelmalehden sai sieltä, siinä on kaikki kappaleiden nimet. 16 laulua Tapsa esittää.
- ********************
Mikä/ mitkä laulut tekivät sinuun suurimman vaikutuksen niistä konsertissa kuulluista lauluista ? Oliko siellä jotain väliaikaa ?
Aika äkkiä Tapsa ehti sinne niitä nimmareita kirjoittamaan. Nopea mies kun on ;o)Kaikista lauluista tykkäsin. Hienosti Tapsa lauloi Mikko Helenius säesti pianolla. Ei ollut väliaikaa.
- loikka*
Tottahan toki väliaika oli.... sakastiin kiemurteli kaffejono, toisesta ovesta sisään ja toisesta ulos. Viimeisiä pullanmuruja nyppivät rinnuksiltaan takaisin kirkkosaliin tullessaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535520Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo943418Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel453309Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L762487SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral582382Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi751897Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2991715Anteeksi T
Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa71146Ville Rajainmäki, 25, omaishoitaja
Hän on 65 eläkeikääntyneen avustajana 24/7 Kerrankin omaishoitajaa arvostetaan ja maksetaan asiaankuuluvaa, 3000€, pal231112- 1111001