Oletteko koskaan sanoneet hankalalle ja vittuilevalle asiakkaalle takaisin? Kuskinkaan ei tarvitse varmaan kaikkea haukkua sietää että joskus on kai oikeus sanoa takaisin vaikka parempi olisi aina päästää toisesta korvasta ulos.
Oletteko vittuilleet takaisin?
kuskikin savusi
6476
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Jos alennut samalle tasolle asiakkaan kanssa, olet silloin jo hävinnyt.
Se ei kuitenkaan tarkoita että nielet kaiken. Pelimies osaa vittuilla niin että kuulija ymmärtää että sille vittuillaan mutta ei sitten kuitenkaan vittuilla.
Paras vittuilu on sellainen että asiakas ymmärtää joutuneensa vittuilun kohteeksi vasta kotonaan tai seuraavana aamuna.
Älä kuitenkaan koskaa alennu samalle tasolle asiakkaan kanssa, pysy henkisellä tasolla päätä ylempänä niin olet voittaja. Vittuilun tarkoitus onkin usein provosoida kuljettajaa ja jos se ei onnistu niin se vituttaa asiakasta enemmän.
Muutaman oon kärrännyt suoraan putkaan rauhoittumaan.
MIkäli huuto alkaa heti tolpalta lähdettäessä, paras tapa on koukata heti takaisin tolpalle, jättää riehuja jonon hännille ja sanoa, että tämä kyyti ei maksa mitään :)
Sitten vaan uusi asiakas jonon kärjestä ja kun se alkaa kysellä miksi moisen teit, niin kerrot ja pisteet ovat kotona :)
Opettajan keinoa hyödyntäneenä tiedän toimivaksi.
Vuosien saatossa olen oppinut jättämään huomiotta asiakkaan paskanjauhamisen ja väittelyihinkään en hevillä osallistu. Riittää, kun tiedän olevani oikeassa, vänkäävä asiakas tekee vain pellen itsestään.
Rajat on kuitenkin oltava ja autossa määrään minä. Jos kettuilu menee liian henkilökohtaiseksi, esitän vaihtoehdot jatkon suhteen. Useimmiten ratkaisu on ollut "naama kiinni, matka jatkuu", ellei onnistu "maksa kyyti, jatka jalan". Ensimmäiseen esimerkkiin tyytyneet yleensä muistavat lopuksi tipein ja pyytävät anteeksi. Huomautuksena, että kyytimaksu ei ole koskaan jäänyt saamatta. Rajatapauksia tosin, erittäin harvoin joutuu näihin keinoihin turvautumaan.
Minä kysyn aina maalaisvossikan kuskilta , että oletko isäntä vai renki. Onko se vittuilua ?. Jotkut hermostuu, kun paljastuu että tunnen oikean isännän ja renki on siihen asti esittänyt suurta liikennöitsijää, mutta onkin vaan se perseaukinen renki.
Mä en muuten ymmärrä että mikä siinä asiassa asiakkaita kiinnostaa? Kerro sinä.
Itse olen autoilija mutta aina sanon olevani renki. Tämän jälkeen yleensä alkaa laajaalainen selvitys kuinka hyvä kalakaveri "isäntäni" on ja montako tuoppia asiakas on "isäntäni" kanssa kulloinkin juonut. Yleensä kyydin päätyttyä muistan kyllä mainita millainen paskanjauhaja asiakas on ollut. Ihme tärkeileviä pellejä.