Pohdintaa ilman taka-ajatuksia

erge3r

Tuosta parturi-alv ketjusta tuli mieleen eräs asia. Korostan että kunhan funtsin ja minun päätä ei vaivaa jos joku näin voi menetellä.

Eli alv-vähennysoikeudesta. Jos on kyseessä vaikkapa kilpakehonrakentaja tai ammattimalli, jotka tienaavat leipänsä kyseisillä aloilla. Saako tämä kehonrakentaja vähentää ruokakuluista alvit? Syöminen on yksi erittäin iso osa tuolla alalla/lajissa pärjäämistä.

Entäpä tämä malli. Saako hän alv-vähentää nämä parturi yms. kauneudenhoidolliseen liittyvät asiat?

Tuli nyt mieleen nämä pari esimerkkiä jotka eivät kaiketi ainakaan yleensä ole juuri kenellekkään alv-vähennyskelpoisia. No ruoka on tietty jos myy sitä itse eteenpäin.

3

52

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiinthoitoyrittäjä

      Saahan ruokaa hakea kuka tahansa tukusta alvittomaan hintaan.

      Niin minä ainakin teen.

      • dkgjjdglkjdfkgj

        tax-free ruokaa?


    • Kiinthoitoyrittäjä

      Toisaalta ne pakkaukset on sitä luokkaa, että naapurien kanssa pitää jakaa :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      170
      1093
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      857
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      539
    6. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      531
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      294
      525
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      215
      479
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      49
      477
    10. Kalle irtisanoutui

      Kävi, kuten odotettiin. Paras ratkaisu paitsi Orimattilalle myös Larssonille. Seuraavaksi joudutaan mittaamaan kaupungin
      Orimattila
      53
      464
    Aihe