Moi,
Mulla on 1 tulilisko jonka käyttäytyminen on mielestäni muuttunut kun sen kaveri katosi. ;( On enemmän maalla, ja lasissa kiinni.. Hyppii lasiinkiinni vedessä (en tiedä mitä tuo tarkoittaa) Ja on kokoajan kiinni tietyssä kohdassa lasia.. Välillä myös vedessä ja välillä normaali. Mietin onko se tylsistynyt tai yksinäinen?
Olisiko mitään keinoa antaa sille viihdykettä, lelua tms??
Ja onko kokemuksia ja vastauksia??
Tuliliskon viihtymineen, APUA!
2
169
Vastaukset 2
- pikkulisko2
yks vaihtis on ostaa sille uus kaveri...itse veikkaan että sil on seuran puute toivottavasti menee ohi :)
- 2+12
Meillä tulilisko oli nuorempana paljon lasissa kii ja näin, mutta nyt iäkkäämpänä se herra viihtyy pois laseista. Noin nuori yksilö on vielä paljon vireämpi ja voi yrittää kiivetä terraariosta poiskin, pidä huoli että on joku este ettei lisko karkaa.
En usko tuliliskon olevan seurankipeä sillä tuliliskoja suositellaan pidettävän vain muutama kerrallaan ja yksinkin pärjää loistavasti. Meillä tämä vanhempi tulilisko otti ja söi meidän nuoren uuden tulokkaan, että parempi varmaan jos et hanki sille seuraa, ainakaan sitä pienempää nuorta yksilöä.
Tuliliskot pärjää mainiosti kunhan niillä on vettä, maata ja riittävästi piilopaikkoja. Sen kummempaa viihdykettä ne ei tarvitse. Anna sen touhuta omiaan, kyllä se pärjää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361760Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38576- 63548
- 30546
- 66536
- 45533
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27512En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.24511