On siis kyse ylipäätään sosiaalisista tilanteista, joissa suurin osa ihmisistä on tottunut juomaan alkoholia.
On ihmisiä, jotka eivät käytä alkoholia herraties mistä syystä ikinä koskaan. Alkoholi ei maistu, ei sovi, ei käy vakaumukseen, voi olla raskaana, ehkä lääke estää, mutta seura ja erinäisten asioiden juhliminen olisi mukavaa.
No sitten tällaisella henkilöllä on kavereita ja kaverit pitävät kekkerit tai lähtevät kaupungille illan viettoon ja Alkoholiton kutsutaan mukaan. Alkoholiton ajattelee, että onpa mukavaa, menenpä mukaan. Periaatteessa on myös mahdollista, että tulee olemaan hauskaa, JOS Alkoholittoman alkoholittomuuteen ei kiinnitetä huomiota.
Jostain syystä olen tehnyt havainnon ja kuullut muiltakin sitä, että Alkoholittoman alkoholittomuus saattaa pilata Alkoholittoman illan siitä syystä, että se tuntuu häiritsevän alkoholia nauttivia juhlijoita. Miksi niin on?
Uskon, että puhun kaikkien juhliin osallistuvien alkoholittomien puolesta, kun sanon, että yleensä ihmisten juomista ei ole vaikea katsella.
Useimmat ihmiset käyttäytyvät vähäisestä humalatilastaan huolimatta asiallisesti - hilpeämmin kuin tavallisesti, mutta sehän vaan kohottaa tunnelmaa.
Jos kerran Alkoholiton on tullut juhliin, joissa tietää alkoholia käytettävän, hän ei pidä sitä mitenkään outona tai sellaisena, että sitä pitäisi hänelle perustella. Hän ei myöskään ole tullut juhliin perustelemaan omaa alkoholittomuuttaan.
Alkoholittoman alkoholittomuuden syy on hänen oma yksityisasiansa. Ellei hän itse koe tarpeelliseksi selittää asiaa, on tarpeetonta kysyä sitä. Ihan totta! Itseasiassa on epäkohteliastakin kysyä sitä. Miksi?
Minäpä kerron miksi: Alkoholitonkin on tullut paikalle juhlimaan. Juhlissa toivoo olevan hauskaa. Ei ole hauskaa selvittää jokaiselle juhlijalle erikseen miksi ei juo. EIKÄ ole hauskaa kuunnella toisten selvityksiä siitä, että minä vain joskus juon, enkä ole alkoholisti vaikka juon. Ei, me Alkoholittomat emme automaattisesti oleta alkoholia käyttävien olevan alkoholisteja. Emme käy juhlissa siksi, että olisimme kiinnostuneita toisten ihmisten alkoholin käytöstä. Käymme juhlissa juhlimassa.
No miksi sitten ei voi vähän ottaa? Onko se niin paha jos vähän ottaa?
Miksi pitäisi ottaa, jos ei halua? Onko se niin paha jos ei ota?
Saako alkoholiton osallistua juhliin?
Sosiolisti
1
178
Vastaukset
- filosoofian maisteri
Opiskeluaikanani vietin muutaman kuukauden alkoholittoman kauden ja samalla oli karkkilakossa. Ihan vain kokeillakseni miten onnistuu ja toisaalta treenasin samalla tiukemmin urheilun parissa. Sinä aikana minulle on tarjottu enemmän kuin koskaan aiemmin karkkia ja alkoholia, vaikka kaverinikin olivat "köyhiä" opiskelijoita. Eli ilmeisesti asia häiritsi kovasti naispuolisia opiskelukavereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja4713656Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan242218Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1402009- 1081627
Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul491492Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta361284Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa661246En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm841235Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631176Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan141150