Ampumista, muuttoa

Osaatteko tulkita, unessa ex-mieheni (unessa aviopuoliso) sanoi, että seuraavana päivänä hänen täytyy tappaa meidän yhteiset lapsemme työnsä takia. Lapset olisivat liian hyvä kiristyskonsti häneen. Tietenkään en voinut unessa sitä sallia, ja aloin hirveällä kiireellä pakkaamaan tärkeimpiä tavaroita. Yritin epätoivoisesti saada autoa, paikkaa tavaroille ja samalla saada häntä muuttamaan mielensä. Unessa hän ei ollut kokoajan paikalla.

Oikeassa elämässä nämä yhteiset lapset ovat jo aikuisia.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

jos ajattelet unen aviomiehen osaksi itseäsi, ex-mies on vain näytellyt tuota sisäistä mielen elementtiä sinulle todellisessa elämässä ja antanut sille kasvot, unesi voisi tulkita vaikkapa seuraavasti:

lapset edustavat jotain pitkäaikaista kärsivällisyyttä ja päättäväisyyttä edellyttävää tekemistä, se, että nimenomaan mies unessasi sanoo, että lapset pitää tappaa, tarkoittanee alitajuista ajatusta näiden projektie lopettamiseksi, jonka syystä tai toisesta olet kieltänyt/torjunut

lapset voivat edustaa myös parisuhdettanne ja tappamisajatukset voivat olla thanatoksesta(kuolemanvietti) lähtöisin, joskus tulee spontaaneja tuhoavia ajatuksia, jotka ihmiset vaimentaa alitajuntaan unien käsiteltäviksi

tappaminen symboloi mielestäni jonkin ajatuksen tuhoamista, esimerkiksi kiintymyssuhteen uudelleenarvioimista ...

itse asiassa tuli mieleen sellainen juttu, kun tolla animuksella on kaksi puolta, se positiivinen 'hyvä' ja negatiivinen 'vähempiarvoinen'. Unessasi selvästi vallalla on se vähempiarvoiseksi katsottu, mutta silläkin on merkitys. Jos olet kovin mukautuvainen ja auttavainen ihminen päiväelämässä, sinun olisi syytä tutustua omaan itsekkyyteesi, kateudentunteisiin, kilpailuviettiin jne..

toivottavasti näistä ideoista on apua, kun tulkkailet untasi ja
ehkä jollain toisella tulee mieleen jotain muuta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


täysikuu valvottaa kirjoitti:

Osaatteko tulkita, unessa ex-mieheni (unessa aviopuoliso) sanoi, että seuraavana päivänä hänen täytyy tappaa meidän yhteiset lapsemme työnsä takia. Lapset olisivat liian hyvä kiristyskonsti häneen. Tietenkään en voinut unessa sitä sallia, ja aloin hirveällä kiireellä pakkaamaan tärkeimpiä tavaroita. Yritin epätoivoisesti saada autoa, paikkaa tavaroille ja samalla saada häntä muuttamaan mielensä. Unessa hän ei ollut kokoajan paikalla.

Oikeassa elämässä nämä yhteiset lapset ovat jo aikuisia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu