Poistaako seksi ujouden?

pelko pois

Olen ihastunut ujoon mieheen ja hän myös minuun. Missä vaiheessa ujous oikein alkaa hävitä? Onko se lopulta seksi jonka jälkeen mies pystyy olemaan oma itsensä ja rento vai kannattaakoo koittaa tutustua mahdollisimman hyvin ensin puhumalla? En haluaisi kuitenkaan liika puhumisella pelottaa häntä entistä kauemmaksi mutta haluan silti että hän osaisi rentoutua. Mutta en taas ihan vielä seksiäkään halua vaikka tiedän että se tunne on molemminpuolinen. Emme seurustele.

7

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fdh457658

      En aivan ymmärrä miksi kuvittelet, että seksi poistaisi ujouden. Tuskin mikään yksi asia poistaa ujoutta vain yht äkkiä. Sanoisin, että prosessi on pikemminkin hiljattainen: vähitellen sitä rentoutuu ja uskaltaa olla "oma itsensä". Ujolle miehelle seksi voi muutenkin olla kova paikka, koska mies on aika suurella todennäköisyydellä melko kokematon.

      Ihmiset ovat yksilöllisiä. Esimerkiksi oma ujouteni varmaan katoaisi aika nopeasti, jos joku nainen selvästi osoittaisi kiinnostuksensa. Muiden osalta on vaikea sanoa yhtään mitään.

      Sinulta vaaditaan kärsivällisyyttä. Tee miehelle selväksi kiinnostuksesi ja ole kärsivällinen.

      • qwedsa

        Minä ymmärrän että seksi voi poistaa ujouden. Tai ei poistaa, mutta lievittää huomattavasti. Minä ainaki oon semmonen ujo että kun huomaan että kelpaan naiselle sänkykaveriksi niin sen jälkeen ei enää tarvi jännittää sitä että kelpaanko hänelle. Ja vaikka olen ujo, niin sängyssö en ole ujo koska olen hyvässä kunnossa kropaltani ja olen tyytyvainen vehkeeseeni ja tiedän kuinka sitä käytetään niin mulla ei ole mitään hävettävää seksin saralla.


    • bjlhphöhvgc

      Näin olen tehnytkin:) Ja tämä tapaus saa aikaa ihan niin kauan kuin tarvitsee:) Ajattelin tuota seksi asiaa sillä tavalla että se on ehkä kaikkein vaikein paikka ujolle, joten jos sen "hoitaa alta pois" (en tarkoita että se olisi suoritus, joka pitää hoitaa) niin sitten kaikki muukin luonnistuu sen jälkeen. Olen ilmeisesti ihan hakoteillä.. Mutta niinkuin kerroin, tuota miestä kyllä odotan vaikka miten pitkään, on se niin mahtava.

    • ota neuvosta vaarin

      Olette mahdollisimman paljon yhdessä ja lähekkäin. Halailette ja pussailette, ei välttämättä seksiä tarvii harrastaa. koskettelette toisianne vaikka hieromalla selkää. siinä sitten vähitellen rentoutuu ja tutustuu toiseen joten se jännityskin katoaa. Nii mä tein nuorena. Sitten voipi harrastaa seksiä kun ei jännitä niin paljoo.

    • kun himottaa

      Kai nyt kuitenkin käyt panemassa jotain jääkiekkomiestä silloin kun panettaa?

    • kyl se siitä

      Minäkin olin ujo kun aloin seurustelemaan. Aluksi kaikki jännitti, mutta kun pikkuhiljaa tutustui ja esimerkiksi vietti useita päiviä tämän tyypin kanssa, niin estot vähän kuin häippäsi. Alkoi olla enemmän kotonaan ja rohkeni tekemään erinäisiä asioita kun huomasi mistä toinen tykkäsi.

      Siitä saa aina itseluottamusta jos huomaa vaikka miehen vilaisevan hymy suussa rintavarustusta, että tuskin sitä haittaa jos nyt tuohon viereen tunkean ja rupean koskettelemaan (ei välttis seksuaalisesta) ja pussailemaan.

    • 36

      Ujous ei katoa koskaan. Se vain muuttaa muotoaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      97
      4856
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      235
      1964
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      81
      1583
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1180
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      328
      1127
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1090
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1089
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      147
      1047
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1029
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      974
    Aihe