Niin keksikääpä sitten sellainen yritysmuoto, jossa kaikki yrittäjät ovat samalla viivalla (Myös maatalousyrittäjät). Kenellekään ei makseta euroakaan tukea ( Ei myöskään pankeille) Ja silti kuluttajat saisivat kaikki tarvitsemansa tuotteet lähes puoli ilmaiseksi, Suomen työttömyysprosentti olisi 0 ja valtakunnassa muutenki kaikki hyvin. Sitten kun olette sen keksineet , ottakaa yhteyttä Europarlamenttiin. Paras ehdotus toivottavasti palkitaan.
On niin viisasta väkeä, niin vastatkaa ?
Pankkituki !
957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
No se on se paratiisi ,jota yksi uskonlahko odottaa.....
A'la SleepySleepers "Onko järkee vai ei?".
Mutta tietysti voi minusta ihan asiallisesti kysyä myös että onko järkevää tukea liiketoimintaa joka tuottaa niin paljon tappiota että sille on maksettava tukea 45% liikevaihdosta. Vuodessa. Joka vuosi. Jos jollekin Nokialle tai telakalle tai Kone Oy tai mikä vaan yritys maksettaisiin jatkuvasti tukea 45% liikevaihdosta joka vuosi niin aika pian tulisi hankalia kysymyksiä ja homma loppuisi.
maataloutta se ei tuota tappiota kansantalouteen, päin vastoin sen tuotto on huippuluokkaa..
Kysynkin siis sinulta maksetaanko Nokialle ,telakalle tai Kone Oy:lle tuotteistaan se oikea hinta vai Sanotaanko niille : "Lopputuoteen hinta nousisi liian korkeaksi jos maksaisimme oikean hinnan ,saat lopun tukena jotta kaikilla olisi vara ostaa niitä"?
Näin se on alkutuotannon kanssa, kaikissa maissa jotka tukevat maatalouttaan.
Tosin telakat taitavat saada Suomessa tukea.....
Telakat eivät saa meillä tukea, EU on kieltänyt telakoiden tukemisen.
Tuo vertaus Nokia jne / alkutuotanto ei oikein pure? Esimerkiksi meillä tuki on suunnattu niin että se ei alenna hintaa kaupoissa yhtään. Tuki on suunnattu alueille joilla ei kannattaisi tuottaa yhtään mitään. Eikä monessa paikassa ilman mittavaa tukea pystyisikään. Ongelmanahan on se että mistä tahansa muualta tuotu ruoka on hintakilpailukyvyltään ylivoimainen kotimaiseen verrattuna. Melkein oikeastaan siitä huolimatta että meillä on EUn tuetuin maatalous. Vastaavasti jos Nokia ei pysty tekemään riittävän hyvää tuotetta riittävän halvalla niin kuluttaja ostaa sitten toisen tuotteen.
tuottahintamme kestää vertailun ja tukemme EU:n pieninpiä..
Tilaa kohti laskettuna..
1 Denmark €19 239
2 Luxembourg €16 151
3 Greece €14 473
4 Germany €13 032
5 United Kingdom €12 267
6 Ireland €9 043
7 Belgium €9 042
8 Sweden €8 802
9 Netherlands €8 034
10 Finland €7 077
Maatakohti laskettuna..
1 France €10 092 million
2 Spain €6 681 million
3 Germany €6 567 million
4 Italy €5 486 million
5 United Kingdom €4 308 million
6 Greece €3 071 million
7 Poland €2 142 million
8 Ireland €1 736 million
9 Austria €1 275 million
10 Netherlands €1 220 million
11 Denmark €1 165 million
12 Belgium €956 million
13 Portugal €951 million
14 Sweden €925 million
15 Hungary €841 million
16 Finland €818 million
Telakat saavat tukea. Joko suorana tai sitten esim. sähkönhinta on tuettua sekä siirroltaan että sähkönhinnaltaa. Samoin työtekijät saavat telakoilla tukea. Jos työntekijät (kaikilla aloilla, ei vain telakoilla) saisivat samaa hintaa kuin esim. Puolassa tai Latviassa olisivat elintarvikkeet (ja muutkin tuotteet) halvempia.
http://www.maataloustilastot.fi/eu-hintaseuranta-vilja-ja-rypsi
Katso edellisestä. Esim. vehnä on noin kaksikymmentä prosenttia parempi Puolassa. Hintaero kasvaa jos ottaa kauppaliikkeiden toimntatavat huomioon. Puolassa ko. hinta on tilan saama hinta, suomessa hinnasta poistetaan rahti 10 - 15 euroa/tonni.
Jos Suomessa saisi samassa suhteessa työtekijät palkkaa kuin on vehnän hinta se olisi se tueton hinta. Elin Puolan palkoista pois 25%.
Tuet eivät jää viljelijälle vaan keskusliikkeet ottavat ne itselleen koska eivt halua maksaa edes maailmanmarkkinahintaa tuottajille.
Kukaan itse ajatteleva ja järkevä ei pysty sanomaan etteivätkö tuet alentaisi tuotteiden hintoja. Tuottajan ja kuluttajan välissä on vain sekä ahneita että liina hyväpalkkaisia ihmisiä nostamassa kohtuuttomasti loppuhintoja.
Tuon saman voisi sitten ajatella että kaikki tuotteet pitäisi valmistaa siellä missä se tulisi halvimmaksi. Ja kaikkien ihmisten pitäisi elää siellä missä se olisi edullisinta. Siis sinun logiikallasi.
Väität siis että korkea ruuan hinta johtuu alkutuotannosta. Anna mun kaikki kestää,
Jos Suomessa palkkataso olisi matalampi ,olisi kauppojen hintatason oltava alhaisempi. Suomalaisilla on vara maksaa ruuastaan enemmän kuin esim .puolalaisilla. Summa summarum : Ei se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka maksaa......
-