Kandeille ilkeily?

Kaikissa lääkärisarjoissa kandeille ollaan aina kauhean tylyjä. Kun he saapuvat sairaalaan, lääkärit pyörittelevät silmiään ja tuskailevat, että miten nuo eivät osaa vielä mitään.

Kysymys kuuluukin: onko tällä mitään pohjaa tosielämässä? Onko kandi rasite, ja toteutuuko lääkärien keskinäinen kollegiaalisuus vasta valmistumisen jälkeen?
4331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Lääkärisarjat ovat tässä asiassa hyvin totuudenmukaisia. Keskinäinen kollegiaalisuus ei toteudu edes heti valmistumisen jälkeen. Se toteutuu sitten kun kahvipöydässä voi keskustella omistamistaan purjeveneistä ja siitä kuinka tytär menee joka aamu taksilla Westendistä ala-asteelle Helsinkiin.

Äänestä

Oma kokemus on päinvastainen, opastusta ja kannustusta saa, ne keiden kanssa opiskelijat ovat ongelmissa, ovat tyypillisesti kaikkien muidenkin kanssa sukset ristissä.

Draamasarjat ovat nimensä mukaisia...

Äänestä

Sarjoissa kandeille ilkeillään, koska sellainen käytös nostaa lääkärin ammatin statusta, siis sarjassa. Oikeassa elämässä lääkärit eivät sellaista tarvitse, joten uusille ollaan ihan kivoja.

Äänestä

Osa on mukavia ja osa ilkeilee. Riippuu ihan tuurista, kenen kanssa joutuu tekemisiin. Huomattavasti enemmän olen itse kuitenkin kohdannut ystävällistä porukkaa kuin niitä hankalia. Uskoisin, että paljon riippuu myös omasta käytöksestä ja pienistä asioista kuten osaako esitellä itsensä ja asiansa. Toki on nämä jo edellemainitut tyypit, jotka eivät vaan osaa tulla kenenkään kanssa toimeen, jotka on vaan kestettävä ja annettava kuran mennä ohi korvien.

Osa porukasta, varsinkin hoitajissa, on sitten sellaista, että annetaan alkuun vähän tylyhkö ja välinpitämätön vaikutelma, mut jos ite käy ystävällisesti esittäytymässä ja kysymässä saako tehdä jonkin asian, kuten laittaa tipan, niin mielellään antavat ja neuvovatkin. Elikkä aktiivinen kannattaa olla silläkin uhalla, että joku (harva) sattuisi ikävästi vastaamaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pohdin tässä vaan. kirjoitti:

Kaikissa lääkärisarjoissa kandeille ollaan aina kauhean tylyjä. Kun he saapuvat sairaalaan, lääkärit pyörittelevät silmiään ja tuskailevat, että miten nuo eivät osaa vielä mitään.

Kysymys kuuluukin: onko tällä mitään pohjaa tosielämässä? Onko kandi rasite, ja toteutuuko lääkärien keskinäinen kollegiaalisuus vasta valmistumisen jälkeen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu