Mukavaa Lucian päivää ja valon juhlaa teille kaikille!

17

144

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omsorg behövs

      De var nog så vackra både Lucia och tärnorna.Det finns ännu hopp för oss som aldrig fick vara Lucia i barn och ungdomen.Många varma tankar åt alla på Luciadagen.

      • Bättre sent än aldrig. Jag har heller aldrig varit Lucia, bara stjärn"gosse" :(
        Det gäller att se till att vi blir gulliga gamla tanter och helst blir över 100 år så kanske vi får vår andra chans.
        Härlig video!


      • Ioni¤
        Ankdam kirjoitti:

        Bättre sent än aldrig. Jag har heller aldrig varit Lucia, bara stjärn"gosse" :(
        Det gäller att se till att vi blir gulliga gamla tanter och helst blir över 100 år så kanske vi får vår andra chans.
        Härlig video!

        Onhan se mukavampaa urospuolisena eläjänä katsella nuorta kaunista naista Luciana kuin vanhaa tanttaa. Anteeksi vaan nyt Ankdam.

        Sinällään ihan mielenkiintoinen joulun alusajan tapahtuma tuo Lucia-juhla, vaikka se ei näin suomenkieliselle ole siinä määrin läheinen kuin teikäläisille. Joka tapauksessa nättejä ovat Luciat aina olleet.

        En tänne enää kirjoittele asiamerkeisssä, mutta piipahdan ehkä kerran viikossa. Tässä oli mukavan sauma toivotella Lucian päivää ja yleensä hyvää joulua. Lumetonta aikaahan tämä on mutta olenpahan jo kerran piipahtanut hiihtoreisuulla Lapissa. Toivottavasti tulee mukava talvi.


      • ja höpsis Ioni
        Ioni¤ kirjoitti:

        Onhan se mukavampaa urospuolisena eläjänä katsella nuorta kaunista naista Luciana kuin vanhaa tanttaa. Anteeksi vaan nyt Ankdam.

        Sinällään ihan mielenkiintoinen joulun alusajan tapahtuma tuo Lucia-juhla, vaikka se ei näin suomenkieliselle ole siinä määrin läheinen kuin teikäläisille. Joka tapauksessa nättejä ovat Luciat aina olleet.

        En tänne enää kirjoittele asiamerkeisssä, mutta piipahdan ehkä kerran viikossa. Tässä oli mukavan sauma toivotella Lucian päivää ja yleensä hyvää joulua. Lumetonta aikaahan tämä on mutta olenpahan jo kerran piipahtanut hiihtoreisuulla Lapissa. Toivottavasti tulee mukava talvi.

        Ioni, Lucia ei ole vain silmien vaan sydämen asia, nämä iättömät Luciat ovat sydämen lähettiläitä parhaimmillaan.

        Mutta nauti sinä lumista, nuorista naisista ja tauosta kielitaistoissa ;) Oikein hyvää joulunaikaa! ;)


    • rasistinenjuhla

      Lucia juhlaa voisi viettääkin, mikäli siihen ei sisältyisi syrjintää. Paikkakunnallamme Luciaksi ei voi ilmoittautua tai kilpailuun osallistua suomenkielinen. Vain suomenruotsalainen saa osallistua ja äänestys tapahtuu kokonaan ruotsiksi muuten kaksikielisessä kunnassa. Tämä on sitä suvaitsevaisuutta. Samat ihmiset jotka puolustavat Lucian yksikielisyyttä vaativat kuntaamme vahvaa kaksikielisyyttä. Eikö tässä olisi hyvä paikka osoittaa suvaitsevaisuutta suomenkielisille?

      • von räv rövelt

        Ihan tavallisia kassaneitejähän nuo on joita Kokkola on pullollaan. On perin oudoksuttavaa että Ankdam niitä noin ihailee kun natsit maitotyttöjä. hehehe on tainnut aateliston geeniperimä vähän liikaa hörökorvaistaa naamavärkkiä kun pitää "tavallisia maatiais germaaneja" noin ihailla. Minä toki en vihaa ketään ja kaikki ovat minulle saman arvoisia. Kaikki ovat omalla tavallaan kauniita ja hyviä vaikka en kommunisti olekaan.


      • välgörenhet

        Finns det någon lag som förbjuder finskspråkiga tidningar att ordna en egen Lucia,om det nu irriterar så otroligt ?


      • röstare
        von räv rövelt kirjoitti:

        Ihan tavallisia kassaneitejähän nuo on joita Kokkola on pullollaan. On perin oudoksuttavaa että Ankdam niitä noin ihailee kun natsit maitotyttöjä. hehehe on tainnut aateliston geeniperimä vähän liikaa hörökorvaistaa naamavärkkiä kun pitää "tavallisia maatiais germaaneja" noin ihailla. Minä toki en vihaa ketään ja kaikki ovat minulle saman arvoisia. Kaikki ovat omalla tavallaan kauniita ja hyviä vaikka en kommunisti olekaan.

        Luciatraditionen är ingen skönhetstävling.Riktigt vanliga,naturliga flickor brukar delta,det fordras inga silikonbröst och opererade näsor och rumpor.


    • bellu

      Ja sinun esi-isäsi röyhkenivät sanoa että suomalaiset eivät pysty "vettä ja leipää korkeampiin ajatuksiin". Mikä röyhkeys! Varsinkin ruotsinkielisen naisen suusta oli se sitten maalainen, duunari tai hienohelma hevostyttö.

    • Juntti af Norden

      Muistelen lukeneeni, että varhaisessa vaiheessa Ruotsissa olisi Lucia ollut halveksitun huoran maineessa. Ja että Lucia olisi saanut kunnioitetun naisen aseman myöhemmin. Ehkä suomalaiset ovat käsittäneet Lucian pakkoruotsihuoraksi Ruotsin vallan aikana, eikä sen takia pahemmin juhli Lucian päivää.

    • bitte+

      .lucia är en kristen tradition.

    • Ytrew Q.

      Lucia-traditio alkoi voimistua Suomessa 1900-luvun puolivälissä, kun Hbl alkoi järjestää Lucia-äänestyksiä. Toki Lucia tiedettiin jo aikaisemminkin, mutta Lucianpäivän vietto on aina ollut etupäässä ruotsinkielisten tapa täällä Suomessa. (Riikin)ruotsalaissa kirjoissa oli mainintoja Luciasta: "- Sinulla on kynttilä tukassa, sanoi lastenkirjan pikkupoika kotiapulaiselle". (Astrid Lindgren).

      Kirjalija Krister Kíhlman herätti aikoinaan pahennusta, kun romaanissa "Blå Moderni" Lucia osoittautui kevytmieliseksi, ja tänä vuonna joku ruotsinkielinen naistaitelija kuvasi Lucian ja seuralaistytön lesboiksi. Kysymyksessä on ilmeinen sensaationhaku, ei vakavasti otettava kritiikki.

      Lucia ja hänen seurueensa on viehättävä tapa tuoda valoa syksyiseen pimeyteen.

      • Ytrew Q.

        Blå Modern ei "moderni".


    • @}--`--,----

      @}--`--,----

    • Juntti af Norden

      Wikipedia: "Vintersolståndet var länge i folktron en farlig natt, då gårdsfolket gjorde bäst i att hålla sig inomhus, och helst inte gå och lägga sig (lussevaka). "Lussinatta inträffade den 13 december och det var då som Lussi, eller Lussekäringen, en kvinnovarelse med onda egenskaper likt en kvinnlig demon eller häxa, kom ridande genom luften med sina följeslagare som kallades för "lussiferda". "Lussi är med all sannolikhet en personifikation av dagen, utan koppling till helgonet". "En av gårdens kvinnor klädde sig i vitt och fick bära en ljuskrans i håret. Traditionen tros ha kommit under sent 1700-tal från Tyskland, där en flicka kläddes upp för att vara "Christkindlein", med tända ljus i håret som föreställde en "gloria". "Det röda sidenband som Lucia numera har om midjan sägs symbolisera Lucias martyrdöd, eljest har den svenska luciagestalten egentligen mycket litet med helgonet Lucia att göra". "För den svenska polisen kan Lucia vara en mindre trevlig högtid med mycket ungdomsfylleri".

    • Juntti af Norden

      Jos ruotsalaiset juhlisivat Lucian-päivää vanhan tradition mukaan, niin he pysyttelisivät sisätiloissa. Eivätkä uskaltaisi nukkua. Koska Lussi-ämmä ratsastelee seurueensa kanssa ilmassa ja häiritsee kuolevaisten elämää. Nykyinen Lucia on saksalaista alkuperää, jonka ruotsalaiset ottivat omakseen. Tämä vielä nykyisempi Lucia taitaa jo lesboilla. Traditiot muuttuvat ajan mukana.

      • Juntti on juntti

        Eikös se silloin ole lähempänä suomenruotsalaista todellisuutta..;-) Sopii hyvin tuhon RKP.n homo ja lesbo myönteisyyteen. Pitäähän niillä olla oma juhla, odottelen rauhassa milloin satanistit, yms. Ssaa omat juhlansa suvaisevaisuuden nimiin..! Viettää erityistä satan päivää kyllä kuulostaa perin suomalaiselta, koska se kuulostaisi kiroilulta. Tai niin ylempi rotu antaisi ymmärtää, omassa erinomaisuudessaan..!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      67
      1421
    2. Moottoripyöräonnettomuus

      Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää
      Alajärvi
      92
      1067
    3. haluatko lopettaa

      ihan lopullisesti
      Ikävä
      164
      947
    4. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      28
      891
    5. Jos oikeasti haluat mies

      Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.
      Ikävä
      105
      884
    6. Uusi ruokapaikka

      Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä
      Haapavesi
      30
      883
    7. Hautakivien massapoisto aloitettu Härkökankaan vanhalla hautausmaalla kaikessa hiljaisuudessa!

      Suomussalmen seurakunnan kirkkoneuvosto on tehnyt historiansa surullisimman päätöksen hautojen haltuunotosta ja raivauks
      Suomussalmi
      52
      794
    8. Kerro minulle totuus

      Minä haluan kuulla sen nyt. Kenen kanssa sinä olet nykyisin, ja miksi jätit minut? 🐒
      Ikävä
      201
      782
    9. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      128
      758
    10. voi luoja kun uskaltaisin

      laittaa viestiä sinulle...
      Ikävä
      27
      724
    11. Miten sinä voit?

      Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua
      Ikävä
      93
      717
    12. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      172
      669
    13. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      644
    14. VILLISIKALAUMA TULOSSA IISALMEEN

      Yle: Poliisi varoittaa Iisalmen keskustaa lähestyvästä villisika­laumasta Poliisi on pyytänyt Pohjois-Savossa Iisalmessa
      Iisalmi
      45
      633
    15. Useita poliisiautoja kunnantalolla

      Maijojen kyydissä tuttuja naamoja ja nyt kannetaan arkistolaatikoita autoihin. Nyt se on alkanut. Pidätykset.
      Ähtäri
      12
      595
    16. Jos näkisimme vielä joskus

      ... mihin veisit miut treffeille? 😊
      Ikävä
      85
      558
    17. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      78
      530
    18. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      188
      523
    19. sinulle....

      Olen ymmärtänyt, ettei minua haluta enää takaisin. Mitään pahaa en koskaan halunnut sinulle. Ikävä että kuvittelit niin.
      Ikävä
      75
      497
    20. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      497
    Aihe