Perikunta ja kadonneet talletustodistukset

Talletus todistus

Perikuntamme on tilanteessa, jossa vainajalta jäi määräaikaistalletuksia. Nyt ongelmana on se, että kyseisiä talletustodistuksia ei löydy mistään. Pankki ilmoitti, että jos talletustodistuksia ei löydy, niin tilit on kuoletettava ja odotettava n. 7 kuukautta ennen kuin rahoja voi nostaa. Toisaalta, jos talletustodistukset olisivat joutuneet vääriin käsiin, niin kuka tahansa voísi ne esittämällä saada talletukset itsellensä. Onko jollain muulla tietoa tai kokemusta vastavasta tilanteesta? Olen aina kuvitellut, että henkilön kuollessa sitoumukset raukeavat.

6

1704

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Herra antoi, herra

      otti. Pankille meni koko potti.
      Joku sai pankissa ylimääraiset bonarit.

    • apupoju2

      Siis onko tosiaan joku vielä tehnyt määräaikaistalletuksen ilman hoitotiliä?
      Määräaikaistili "lauettua" varat palaavat automaattisesti hoitotilille.
      Älkää siis lopettako mitään kuolinpesän tiliä rahat tulevat sinne automaattisesti.

      • talletus todistus

        Kiitos neuvosta! Hyvässä uskossa on täti talletuksensa varmasti tehnyt. En oikein edes tiedä minkälaisista talletuksista on kyse, ymmärsin kuitenkin että hoitotilit on kuitenkin olemassa, mutta jos paperia ei löydy, niin menevät joko uudelle talletuskaudelle tai tili on kuoletettava.


    • kokenut tämänkin

      Meillä li vastaava tilanne muutama vuosi sitten. Vanhukset tehneet aikoinaan määräaikaisen, joka ilmeisesti uusittiin automaattisesti. Tuskin vanhukset ymmärsivätkään. Talletustodistuksesta ei kukaan tiennyt mitään, saldoilmoitus oli varmaan heille se fakta. Miksi muuten vanhoja talletustodistuksia ei kuoleteta, jos ne jäävät pois käytöstä, tili jatkuu uutena määräaikaisena?

      Toinen vanhus oli vielä elossa (laitospotilas). Talletusta ei luvattu, vaikka hänet tuotaisiin tiskille. Pankin kanssa väännettiin kättä. Se tarjosi valtakirjaa pankin lakimiehelle, joka hoitaisi kuoletuksen. Siihenhän pääoma olisi kulunut.

      Lopulta saimme pankin luovuttamaan valtakirjalla, jossa me perikunnan jäsenet asettauduimme vastuuseen jos joku olisi löytänyt talletustodistuksen, mikä oli kyllä mahdotonta, pesä oli tyhjennetty.

      Hoitotiliä tässä ei ollut koska ilmeisesti pankki tehnyt vanhusten kanssa aikoinaan automaattisen jatkosopimuksen. Uskon, että vanhuksetkin ymmärsivät talletustodistuksen vanhentuneen, koska se oli tehty määräaikaiseksi ja uusissa talletuksissa sitä ei enää käytetä.

      Kiinnostaisi tietää miten teillä kävi, paljonko kuoletus tuli maksamaan

      • ihmetteleeeeeeeee

        kokenut tämänkin13.3.2012 10:02

        kylläpäs kirjoitit erikoista, onko tarinasi jostain -70 luvulta vai kokemuksesi pankkiasioissa.


      • kokenut tämänkin ap
        ihmetteleeeeeeeee kirjoitti:

        kokenut tämänkin13.3.2012 10:02

        kylläpäs kirjoitit erikoista, onko tarinasi jostain -70 luvulta vai kokemuksesi pankkiasioissa.

        talletukset oli tehty varmaan jotain 1980 luvvun lopulla, ensin 2 vuodeksi, sitten automaatisesti aina jatkettu 2v kerrallaan. Vanhukset saivat vuosittain saldoilmoituksen.
        Toinen kuoli 2004 ja toinen jouti laitoshoitoon. Tili erääntyi v 2005, jolloin episodi käytiin. eli totta on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      126
      4629
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3367
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3285
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2969
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2905
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    10. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2119
    Aihe