Väyrynen oli keskeisessä roolissa ulkoministerinä 1983, jolloin Suomi tasapainoili Neuvostoliiton ja USA:n välillä ns. keskimatkan ohjusten sijoittamiskiistassa.
Väyrynen laati pohjapaperit kommunikeoille, joilla presidentti Koivisto otti kantaa ohjusten lisäämiseen Euroopassa. Suomi selviytyi kriisistä kuivin jaloin ulkoministeri Väyrysen taitavien tekstien ja analyysien avulla.
Nyt on meneillään periaatteessa samantapainen vaihe. Venäjä varustaa Suomen vastaista rajaa koska Nato haluaisi laajentua Suomeen. Suomessa on myöskin äärimmäisen NATO-myönteisiä ihmisiä, mm. presidenttiehdokkaissa. Nyt tarvitaan kokenutta poliitikkoa luovimaan Suomi-laivan kurssia tässä karikossa.
Aivan kiistattomasti presidenttiehdokkaista vain Väyrynen kykenee tähän. Sitä ei voi kiistää kiilusilmäisinkään sosialisti eikä patamustinkaan kokoomukselainen. Soinista ei tarvitse tässä yhteydessä edes puhua, ei minkään valtakunnan kompetenssia näin korkean maailmanpolitiikan tasolla.
Väyrynen kylmän sodan "veteraani"
1
143
Vastaukset 1
- Jaapa jaa
Soini alkaa maailmalla olemaan kuuluisa, joskaan häntä presidentiksi en välittäisi saada, eikä kai se ole Soininkaan aikomus, on mukana vain, että keskustelua syntyy joistain asioista.
Niinistö ja Lipponen ovat euromiehiä, veivät Suomen tähän eurosotkuun suomalaisilta mitään kysymättä, tiesivät, että jos kansanäänestys kärjestetään, käy kuten Norjassa ja Ruotsissa, Suomei olisi pysynyt omassa rahassa.
Väyrynen taas on ollut johdonmukaisesti EU:ta vastaan jo silloin aikoinaan, Aholla oli iso työ painostaa keskustapuolueen edustajat äänestämään kyllä lliittymiselle, tiesihän EU-liittyminen kymmenien tuhansien tilojen häviämistä.
Ei Väyrynen mikään huono valinta ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta
Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html6171633Anteeksi arkuuteni
Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän44887Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.
https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl487753Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?
Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll14743- 45672
- 41614
Tykkäätköhän vielä minusta?
Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin30566- 32543
Olet ihana
Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩❤️👩❤️😼😘37510Vihervasemmistofeministinaisasianaiset
Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE161498