Raid - arvostelu

The Expert

Vihdoinkin tuli paikattua yleissivistystä sen verran että vuokrasin Raid-elokuvan, siis vuonna 2003 valmistuneen suomalaisen mustalla huumorilla höystetyn rikosjännärin.

Taustoista sen verran että omakohtaisesti en ole suomalaisen elokuvan varsinainen ystävä sanan varsinaisessa merkityksessä; en ole myöskään katsonut Raid tv-sarjaa jaksoakaan. Eli leffan katsominen oli puhtaasti yritys paikata omaa heikkoa tietouttani suomalaisesta tv/elokuva-kulttuurista.

Raidin katsominen kannatti. Se oli vähintäänkin erityisen hyvällä ammattitaidolla tehty, näyttelysuorituksia ja teknistä taitamista myöten. Juoni ei ollut täysi laho vaan siihen oli oikeastaan jopa panostettu, ja leffan kulku oli riittävän pirteä pitääkseen valppaana. Elokuvassa oli itseasiassa yllättävän paljon komiikkaa mukana, joten vakavalla naamalla tätä ei tarvinut nauttia.

Kaikin puolin onnistunut leffa, siis ja täysin tv-sarjaa tuntemattakin.

*** / *****

6

1118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raid

      Jos tarkoitata sitä n parin tunnin elokuvaa, niin se ei ole kovin häävi. Hanki ennemmin se Raid TV-sarja, sen taso on paaaljon parempi. Tuo löytyy esim DVD:nä n 20 eurolla. Jos elokuva sytytti, niin uskon että Raid tv-sarja vie sitten totaalisesti mennessään.

    • _J_

      Raid on varsin onnistunut elokuva, kaikkine kökköyksineensäkin. Mutta miksi ihmeessä se saakelin "Maradona"-pellehahmo piti ympätä myös leffaankin? Kuka sitä kaipasi, kysyn vaan...
      ****

      • Raid

        Varmaan hölmö 'Maradonna' oli elokuvassa, koska sama heppu oli myös siinä tv-sarjassa (fiksummin toteutettuna). Tuohon elokuvaan yritettiin kai saada kaikki elossa olevat telkkusarjan henkilöt mukaan, esim perse-Arska oli elokuvassa surkea yritys, mutta TV-sarjassa perse-Arskassa oli särmää. Tuo TV-sarja oli siitä minusta parempi, että siinä ei kiirehditty liikaa ja hahmot saivat kehittyä rauhassa.


      • Elokuvahullu
        Raid kirjoitti:

        Varmaan hölmö 'Maradonna' oli elokuvassa, koska sama heppu oli myös siinä tv-sarjassa (fiksummin toteutettuna). Tuohon elokuvaan yritettiin kai saada kaikki elossa olevat telkkusarjan henkilöt mukaan, esim perse-Arska oli elokuvassa surkea yritys, mutta TV-sarjassa perse-Arskassa oli särmää. Tuo TV-sarja oli siitä minusta parempi, että siinä ei kiirehditty liikaa ja hahmot saivat kehittyä rauhassa.

        oli ehdottomasti parempi. Katsoin TV:stä muutamasta jaksosta pätkiä ja hankin DVD kun se ilmestyi. Sarja eteni luontevasti ja joka osa oli erinomaisesti tehty. Piti katsoa melkein yhteen pötköön!


      • moxu
        Elokuvahullu kirjoitti:

        oli ehdottomasti parempi. Katsoin TV:stä muutamasta jaksosta pätkiä ja hankin DVD kun se ilmestyi. Sarja eteni luontevasti ja joka osa oli erinomaisesti tehty. Piti katsoa melkein yhteen pötköön!

        Itse olen nähnyt sarjan vain "maratonina" eli yhteen pötköön (kasetinvaihtotaukoineen runsaat 8 tuntia) ja jutun draamallinen etenevyys on todella loistava. Sitä ei välttämättä edes hahmota, jos välissä on pidempiä taukoja. Sarjaan tuo paljonkin uskottavuutta sen kuvakerronnallinen realismi vuosituhannen vaihteen Suomesta.
        Leffa menee samaan putkeen ihan kelvollisena jatkona, mutta ei ole juonenkehittelyltään yhtä huikeaa työtä. Ihan katsottava kuitenkin.

        Luultavasti seuraavan kerran Raidia uusittaessa leffa esitetään sarjan perään, jolloin kokonaisdraaman kaari (katkoista huolimattakin) hahmottunee vielä selkeämmin.


    • Alan mies

      Hei, vuokraa hyvänen aika televisiosarja Raid! Se on parasta mitä Suomen televisiossa on kotimaisena sarjana nähty. Täyttä rautaa. Yllätti myönteisesti, kun vihdoin näin kaikki jaksot. Ne ovat saatavilla DVD:llä.

      Se elokuva on ihan siedettävä ja vaivaa nähden tehty, mutta se ei ole mitään verrattuna aitoon ja alkuperäiseen tv-sarjaan!

      ******/*****

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      186
      2690
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      148
      2407
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1122
    4. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      84
      954
    5. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      921
    6. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      239
      819
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      810
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      285
      775
    9. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      89
      774
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      708
    Aihe