Vajiksen paheneminen lääkityksestä

Hei, olen 23 vuotias nainen. Mulla alkoi kolmekuukautta sitten aivan yhtäkkiä tulemaan kamala olo: olin todella väsynyt, heikko ja voimaton olo koko kehossa, sydän tykytteli herkästi, kamalat turvotukset kasvoissa, silmäluomissa ja sormissa, ummetus,masennus, ahdistuneisuus, itkuisuus, palelu, ajatuksen hitaus, hidastuminen, lihasvärinät ja krampit ja kamalat muisti häiriöt invalidisoi mut täysin neljänseinän sisälle. Kilpirauhaslabroissa tsh 10.1, mutta t4v 11. t3v oli matala.

Aloitettiin thyroxin 0,025 mg, mikä ei auttanut ollenkaan, nyt olen syönyt kuukauden kohta thyroxin 0,050 mg ja sillä olo parani niin, että tunsin olon lähes normaaliksi pientä hidastuneisuutta ja "jumitusta" lukuunottamatta. Arvot tuolloin tsh 2.5, t4v 18.


Nyt yhtäkkiä olo laskenut taas muutamien päivien aikana kun lehmän häntä.. todella nopeasti. En meinaa pysyä hereillä, olo taas voimaton, itkuinen ja masentunut, nestettä kerään ja kova ummetus vaivaa. Olo alkaa olla sama kuin tuolla tsh 10.1 arvoilla.

Voiko kilpirauhasen toiminta huonontua lääkityksestä huolimatta yhtäkkiä entisestään?? perjantaina saan taas tsh, t4v ja t3v vastaukset.. annosta piti muutenkin nostaa niin että tsh olisi alle 1,5, mutta nyt on semmonen olo että tsh olisi taa slähellä 10.. Miten tämä voi olla mahdollista?

Onko jollain muulla käynyt näin vai onko tämä ihan yleistäkin että arvot/olo yhtäkkiä huononee? Olen ihan pulassa ja niin loppuun palanut tähän. :(

Kaipaisin pikaisia vastauksia ja kokemuksia!! Perjantaina saan lääkärin kanssa puhua, mutta se tuntuu ikuisuudelta tän olon kanssa!
93454
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Vajis voi pahentua selvästi lyhyessäkin ajassa. Oma ennätykseni TSH:n pompsahtamisessa on 0,2:sta 8,4:ään tasan 2 kk:ssa - olo romahti parissa viikossa ennen labrojen ottoa. Eipä siinä auttanut kuin nostaa annosta - ja nostaa sitten vielä lisää, annos tuplaantui 4 kk:ssa 87,5 mikrosta 175:een (eikä sekään riittänyt vaan piti ottaa järeämmät aseet kehiin eli T3-lisä). Kilpirauhaseni ilmeisesti sanoi työsopimuksensa lopullisesti irti siinä vaiheessa, siihenhän se vajiksen yleisin syy eli autoimmuunityreoidiitti pyrkii. Kun ei ole omaa kilpirauhastuotantoa käytännössä tarvitaan yli 100 mikron annoksia - annos saattaa päätyä päälle 200 mikronkin.

Äänestä

Millasia oireita sulla tuli kun se noin nopeesti hypähti? Listaa jos vaan jaksat niin kaikki mitä koit.. ja oliko sulla siis tuo 0.2 arvo lääkityksellä ja hyppäsikö se noin saman lääkityksen jatkuessa?

Äänestä
  • Joo, silloin kun TSH sen 0,2 (ja T4V lähellä viitteen ylärajaa) mun annos oli sen 87,5 mikroa. Siinä oli pari tosi hyvää kuukautta, kunnes tosiaan olo äkkiä meni vajaalle mulle tyypillisine vajisoireineen - armotonta iltapäiväväsymystä, unettomuutta, ahdistusta, "kroonista **tutusta", "hapenpuutetta"... Onneks oli sovittu jo kontrollilabrat, joihin raahauduin heti kuun ekana ;) Annos nostettiinkin 125 mikroon mikä helpotti jnkv, mutta ei riittävästi - TSH:kin edelleen 3 kantturoissa (T4V nousi nelisen pykälää) eikä olo mitenkään hurrattava.

    Äänestä

Ainakin oman lukemani mukaan on ihan normaalia, että tulee kuukauden parin jälkeen takapakkia. (Joka itsellänikin on päällä)
Kun syöt thyroxinia purkista arvot nousevat jolloin TSH päättää että ei käske kilpirauhasta toimimaan enempää. TSH laskee, jonka mukana T4V arvot romahtavat.
Minulla on tänään lääkäri, jännä nähdä ymmärtääkö ja uskooko hän minua minkään asian suhteen.

Tsemppiä sulle aloittaja!

Äänestä

Mulla ei helpottanut 25mikrogramman annos yhtään, söin sitä lähes vuoden ja hoitoa ei mitenkään seurattu. Oireet vaan pahenivat kunnes nostin itse annosta (lääkärit eivät välitä tai osaa hoitaa sairautta). Annostus ei vieläkään kohdillaan, lääkärin kuuluisi suurentaa annosta. Lisäksi olen saanut kuulla, että 25 on ihan normaali annostus ja sitä suurempi on liikaa. Ennen nukuin öisin noin 16h ja lisäksi kotona plussat siihen. Nyt mä jaksan tehdä jo kaikenlaista ja väsymyksestä johtuva ahdistuskin on tipotiessään. Ainakin tässä tapauksessa olen itseni paras asiantuntija, ei papereita tuijottava lääkäri. Kyllä sitä maalaisjärkeäkin kannattaa käyttää. Jopa eläimiä hoidetaan paremmin täällä Suomessa kuin ihmisiä. Siis opetus on se, että lääkäreihin ei voi luottaa, muutamia tapauksia lukuunottamatta.

Äänestä
  • 25 mikrogrammaa lienee sopiva annos vanhuksille, mutta nuoremmilla keskimääräinen annostus lienee 100 mikrogramaa eli yksi 0,1 mg:n tabletti.

    Itse en pärjäisi lainkaan 25 mikrogramman annoksella, vaan vaeltelisin ihan zombina tai ehkä vielä todennäköisemmin olisin sängyn pohjalla päivät pitkät.

    Äänestä

Niin mä vaeltelinkin kunnes lähdin omapäisesti annosta nostamaan kun kuulin yhden toisen tahon kautta että annostukseni on ihan liian pieni. Ja mulla on siis ihan luotettavaa tietoa asiasta. On se kumma, että nuori ihminen halutaan pitää sängyn pohjalla ja sit vielä luokitellaan että ois mielenvikainen. Niin ja kaikki oireet siis täsmäävät vajaatoimintaan, labra-arvoista puhumattakaan. Hirveätä elää tällaisten kipujen ja väsymyksen kanssa. On jo hoitovirheen puolella.

Äänestä

Mulla oli tsh noussut 2.5 --> 3.7 ja t4v laskenu 18 --> 14 muutamassa viikossa ja huomasin sen heti olosta.Nyt nostettii 50 mikrokrammasta 75 :teen ja olen kolme päivää näin syönyt, mutta väsymys ei katoa.. nukkunut tänään klo 11 sta asti ja vielä klo 12 sta kuuteen illalla ja nyt pysyn niukin naukin hereillä :( kohta taas sänky kutsuu... taidan nostaa 0.1 mg, labrat taas tammikuussa ja mun kilppari lääkäri on niin reilu ettei suutu jos annosta nostaa itse, kun tavotteena on kuitenkin saada tsh alle 1.5..

On tämä kyllä paska sairaus :( Mäkin saan nyt vasta kunnon hoitoa, kun yksityiselle kilpirauhas lääkärille menin.. kunnalliselle olis riittänyt tsh jo arvolla 4... huh huh.

Äänestä
  • Annosnoston ei "kuulukaan" tuntua näin pian, mene pitempään, että lisääntyvä hormonimäärä tuntuu olossa. Mä menisin niihin seur. labroihin 75 mikrolla, annoksen tuplaaminen tässä kohtaa saattaa olla turhan raju liike.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolimatta.. kirjoitti:

Hei, olen 23 vuotias nainen. Mulla alkoi kolmekuukautta sitten aivan yhtäkkiä tulemaan kamala olo: olin todella väsynyt, heikko ja voimaton olo koko kehossa, sydän tykytteli herkästi, kamalat turvotukset kasvoissa, silmäluomissa ja sormissa, ummetus,masennus, ahdistuneisuus, itkuisuus, palelu, ajatuksen hitaus, hidastuminen, lihasvärinät ja krampit ja kamalat muisti häiriöt invalidisoi mut täysin neljänseinän sisälle. Kilpirauhaslabroissa tsh 10.1, mutta t4v 11. t3v oli matala.

Aloitettiin thyroxin 0,025 mg, mikä ei auttanut ollenkaan, nyt olen syönyt kuukauden kohta thyroxin 0,050 mg ja sillä olo parani niin, että tunsin olon lähes normaaliksi pientä hidastuneisuutta ja "jumitusta" lukuunottamatta. Arvot tuolloin tsh 2.5, t4v 18.


Nyt yhtäkkiä olo laskenut taas muutamien päivien aikana kun lehmän häntä.. todella nopeasti. En meinaa pysyä hereillä, olo taas voimaton, itkuinen ja masentunut, nestettä kerään ja kova ummetus vaivaa. Olo alkaa olla sama kuin tuolla tsh 10.1 arvoilla.

Voiko kilpirauhasen toiminta huonontua lääkityksestä huolimatta yhtäkkiä entisestään?? perjantaina saan taas tsh, t4v ja t3v vastaukset.. annosta piti muutenkin nostaa niin että tsh olisi alle 1,5, mutta nyt on semmonen olo että tsh olisi taa slähellä 10.. Miten tämä voi olla mahdollista?

Onko jollain muulla käynyt näin vai onko tämä ihan yleistäkin että arvot/olo yhtäkkiä huononee? Olen ihan pulassa ja niin loppuun palanut tähän. :(

Kaipaisin pikaisia vastauksia ja kokemuksia!! Perjantaina saan lääkärin kanssa puhua, mutta se tuntuu ikuisuudelta tän olon kanssa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu