Europankkien luottoluokitukset laskivat - mukana OP-Pohjola.
Ja samaan aikaan henkilökunta kavltaa varoja asiakkaiden tileiltä.
Mihin maailma on menossa!
Ja samaan aikaan henkilökunta kavltaa varoja asiakkaiden tileiltä.
Mihin maailma on menossa!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Viitasaarella työskennellyttä pankkitoimihenkilöä epäillään asiakkaiden rahojen kavaltamisesta. Rikoskomisario Olavi Saunamäki Keski-Suomen poliisista kertoo, että rahasumma on tämänhetkisen arvion mukaan noin 100 000 euroa.
Nainen työskenteli Keski-Suomen Osuuspankin Viitasaaren konttorissa. Hän ei ole enää pankin palveluksessa.
– Tutkinta on vielä hyvin alkuvaiheessa, selvitämme tekoaikaa ja -tapaa, Saunamäki sanoo.
Rahaa on viety useilta asiakkailta viime ja tämän vuoden aikana, mahdollisesti aiemminkin.
Kuinkahan paljon ja kenen asiakkaiden tileiltä rahoja on oikein viety?
Kavalsi asiakkaiden rahoja
Entiselle pankkineuvojalle vaaditaan vankeutta
Keskiviikko 16.11.2011 klo 12.17
Syyttäjä vaatii pankissa töissä olleelle miehelle vankilatuomiota asiakkaiden ja pankin rahojen kavaltamisesta.
Haastehakemuksen mukaan Vantaalla Nordeassa pankkineuvojana toiminut mies muun muassa siirsi rahaa asiakkaiden tileiltä itse avaamilleen tileille. Hän myös myönsi luottoja asiakkaiden nimiin, mutta otti rahat omaan käyttöönsä.
Rikoksella vietyjen rahojen yhteissumma on syytteen mukaan 210 000 euroa. Miehelle vaaditaan rangaistusta kuudesta törkeästä kavalluksesta.
Syyttäjän mielestä hänelle pitäisi tuomita vähintään kaksi vuotta ja kymmenen kuukautta ehdotonta vankeutta.
Mies on esitutkinnassa tunnustanut teot. Jutun puinti alkoi Vantaan käräjäoikeudessa keskiviikkona. Oikeus antaa tuomionsa parin viikon päästä.
Toivottavasti häviää mokoma osuuskassa suomen kartalta.
Poliisille tullut ilmoituksia pankkitilien oudoista tyhjenemisistä
Osuuskssalaiset siellä vaan nostelee vuoden pooonuksia!
Sepä siinä on kun on taas vuoden puhunut suu valkoisessa vahdossa p******aa asiakkaille op-pöönyksistä ja huomaa että itsellekin tulee pöönyksiä vain muutaman kympin, niin ei ihme että tulee mainosten mielikuvan perusteella (maksetaan miljoonia) mielee oman käden oikeus. Asiakkaiden tilit alkaa tyhjenemään,
-mihin tämä maailma on menossa-
Täällä taas yksi onneton on unohtanut ottaa lääkkeensä ja keskustelee itse itsensä kanssa...
"Suomen pankkien vakavaraisuus harhaa"
Heini Karjanmaa
Luottolaman mahdollisuus on Suomessa suuri, varoittaa Kuntien takauskeskuksen toimitusjohtaja Heikki Niemeläinen Helsingin Sanomissa julkaistussa kommenttikirjoituksessa.
Kyllä osuuskassa on menossa konkkaan.yritetään selittää mustaa valkoiseksi
Osuuskassa on maaseudun ja kepun vessa!