Helsingin Sanomien tietojen mukaan vero olisi henkilökohtainen ja tulotasosta riippuen suuruudeltaan 50–140 euroa vuodessa. Kahden aikuisen palkansaajan perheessä vero olisi yhteensä 280 euroa.
Tällaisessa esimerkkiperheessä vero korventaisi entistä suuremman loven palkkapussiin, sillä nykyinen televisiolupamaksu nousee ensi vuonna 252 euroon kotitaloutta kohden.
Yksin asuvat kuitenkin säästäisivät uuden Yle-veron myötä. Täysin tuloton suomalainen ei joutuisi maksamaan televisionkatselusta mitään.
Viestintäministeri Krista Kiuru (sd) ja eduskuntaryhmien puheenjohtajat kävivät neuvotteluja aiheesta keskiviikkona. Kiuru tuo torstaina rahoitustyöryhmän kokoukseen ehdotuksen, jonka on määrä olla lopullinen.
Puolueet ovat kiistelleet veroon sisältyvän progression suuruudesta. Perussuomalaiset ovat halunneet, että suurituloisia rokotettaisiin voimakkaammin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hs-tv-maksu-loppuu---tilalle-uusi-vero/art-1288435493210.html?ref=rss
Ole vaikka lestadiolainen ilman telkkaria, mutta telkkarin katselusta sinä maksat, kun SDP niin vaatii!
Tällaisessa esimerkkiperheessä vero korventaisi entistä suuremman loven palkkapussiin, sillä nykyinen televisiolupamaksu nousee ensi vuonna 252 euroon kotitaloutta kohden.
Yksin asuvat kuitenkin säästäisivät uuden Yle-veron myötä. Täysin tuloton suomalainen ei joutuisi maksamaan televisionkatselusta mitään.
Viestintäministeri Krista Kiuru (sd) ja eduskuntaryhmien puheenjohtajat kävivät neuvotteluja aiheesta keskiviikkona. Kiuru tuo torstaina rahoitustyöryhmän kokoukseen ehdotuksen, jonka on määrä olla lopullinen.
Puolueet ovat kiistelleet veroon sisältyvän progression suuruudesta. Perussuomalaiset ovat halunneet, että suurituloisia rokotettaisiin voimakkaammin.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/hs-tv-maksu-loppuu---tilalle-uusi-vero/art-1288435493210.html?ref=rss
Ole vaikka lestadiolainen ilman telkkaria, mutta telkkarin katselusta sinä maksat, kun SDP niin vaatii!
Vastaukset 15
Vanhimmat
Mistä muuten saisi 3100 virkamiestä palkkansa täytyyhän demarien suojatyöpaikalle tukea antaa anteeksi virkapaikalle.
Niin ne demarit kun on keksitty digiboksit olisi maksajat vähentyneet jo olisi pistetty kortin taakse Ylen kanavat.
Miten muut kanavat pärjää kymmenesosalla väestä ja vähemmälläkin eikä tarvitse maksaa yleveroja.
Ai niin nehän ovatkin "kaupallisia".
En tiedä , tarkoitatko tuolla 3100 määrällä lupatarkastajia ?
Ehkä , mutta ne olisi turhia , jos olisi samanlainen lupa
kasitely kuin aseella , että ei myydä tv. ennen kuin esittää luvan
silloin se tarkastajat olis työttömiä huomisesta lähtien .
Mitä tulee ohjelmiston hinnoitteluun , minusta osto juttuja voisi
hivenen enemmän tarkentaa , ja koska -56 lähtien on tehty
ohjelmia , niitä viosi lievästi ottaa jo uusiksi . Sekä harkintaa
saa käyttää ei ole pakko olla joka asiassa kädestä suuhun syöjä , eikä se ole tarkoitus että kaikki rikastuu .
Eipä niitä tarkastaa tarvitse, verottaja kerää sen jokaiselta. Onhan se siinä mielessä hyvä, kun nykyisin niin monet eivät hanki TV lupaa vaikka heillä on TV.
Nyt me kaikki siis lestadiolaisetkin voimme hankkia laitteet tietokoneisiimme, eikä tarvita muita lupia.
Sitä minä vaan ihmettelen että mistä saada aika katseluun, itse olen eläkkeellä ja tietokoneen kanssa ilman televisiota kuluu hyvin paljon vuorokautisesta ajasta.
Vuorokaudet on pidennettävä ainakin 48 tuntisiksi että katseluun riittää aikaa.
Saa nähdä sitten kuinka hallitukseltamme onnistuu maapallon pyörimisliikkeen hidastaminen puoleen nykyisestä. Saadaan edes jotakin katetta maksetuille veroille.
Itselläni on kokonaisveroaste nykyisin 100 euroa vuodessa. Tuo maksu lisää verojani siis 50%. On todella törkeätä eikö olekin!!??
Hyvä kun hokasit, et ne ovat kaupallisia kanavia. Siellä tosiaan, suolletaan kapitalistista mainontaa ja pidetää suurta ääntä oikeistolaisten riistopolitiikan puolesta.
Tää TV lupajuttu, on koko eduskunnan hyväksyttävä. Tää on demokraattinen maa, jota ovat demarit kehitelleet vuosien varrella niin että köyhäkin saa osansa valtion "hyvinvoinnista"
Porvari ovt tyypillisiä demarien nälviöitä, kepu etunenässä.
Matti , sinulla on hieno idea noin jää kyllä kaikki Teevee maksut
ennen pitkää maksettujen puolelle , sanokaa moniko luki matin viestin , semminkin kuin se oli asiaa -
Ville, kerro nyt ihan rehellisesti, oletko eri henkilö kuin matti?
*hymyilen...*
sama oppi samalla miehellä...
Hänen on pakko käyttää eri nimimerkkejä, tässä syy:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10169481
teu.
8.10.2011 11:11
Sain tässä pyyhkeitä saarnaajalta , ja päätin olla enää
kirjoittatta teutan ninmellä . etkö voi tajuta , siinä vaiheessa
ei ole muita mahdollisuuksia kuin haukkua tai kehua .
Oikeastaan... olis asioista keskusteltava eikä siitä "kuka sanoo mitäkin" mutta uskovaisten kanssa täällä on vaikea sellaista sivistynyttä keskustelua jonkin asian/aiheen pohjalta käydä.
olen välil ville ja toisinaan teu joskus matti. gapriel, fered, jaakoo
Se on mediamaksu, ei TV-lupamaksu. Mut se on tosiaan väärin, että se kerätään kaikilta. Per talous olisi oikea.
Nyt joutuvat ne lestadiolaisperheet, joilla on TV komerossa piilossa, ettei uskon veljet ole sitä nähneet. He nyt sitten joutuvat myös maksamaan komerossa olevasta TV luvan.
Kaikki salat tulevat julki.
Tv-maksu on hyväasia, koska sitten ei voi vedota siihenkään ettei lupaa ole maksettu ja voi lopettaa salakatselun.
Valoa:
Kannustaa pimeydestä valoon, ehkä jo 52v kestänyt tv-uutispimennys loppuu lestoilla tähän.
Uusissa tv-vastaanottimissa on off-nappula myös synnillisille ohjelmille, jota voi napsauttaa kaukosäätimellä.
Loput voi hoitaa sunnuntaina pöntössä ja elää lapsenmielellä.
Vastako sin ,näit -59 aluellasi uutisia , minä Es /lesta ,
katselin jo -56 niitä uutisia (naapurista),siis 55.vuotta
sitten , ehkpä se johtui siitä kehä kolmosen sisäpuleleta .
No ei se siitä varmaankaan johtunut koska , silloin asuin Turun puolessa . Ja eiköhän kehä kolmonen lopu kirkkonummelle .
ja siksitoiseksi helsingin liepeilla oli ainakin vuotta aiemmin
TV::n alku ja näkyminen .. jos ajatellaan esim. USA:ssa alkoi Väri tv. ohjelmat n.38. oliko ne niin paljon meitä teknisesti edellä. Olisi kiva tarkistella miten sillä meni nuo maksu asiat .
Ostin Tv: n -61.Vähittäismaksulla. Se maksoi muistaakseni 85.000 markkaa sen aikaista rahaa. Minun palkkani oli siin 50.000 kieppeillä kk. Oli kova hinku ostaa se, vaikka TV kuva oli hyvin epäselvä, kun katselin kaukana olevan TV maston kautta. Vuoden päästä tuli mastokin lähelle. Oli se niin syntistä touhua.
Nyt ei "varmana" ole syntiä lestadiolaisten kaivaa töllöttimensä esiin komeroistaan!!!
Ei hän se ole koskaanollu isosynti vaan se että katsotaan ilman lupaa, se on varastamista , eli selvä synti .-. tässäkin tapauksessa
kun kantaa TV.n komerosta esiin , pitää toimia niin että menee
postin kautta , ja hankkii luvan , sen jälkeen se ei ole synti
eikä sitä tarvii hävetä , kun se on asiin tuotu se on siinä
ja käytetään on:off nappulaa kun asiat menee liian jänniksi
tai synnyllisiksi ,, on selvää että synnillisiä ohjelmia tulee .
siksi siinä on se nappula .