HESARI NOSTAA VÄYRYSTÄ HÄRSKISTI

HavainnoitsijaX

Nykyisin keskustalaisvetoinen Helsingin Sanomat puffaa Väyrystä liikuttavasti ja edes yrittämättä peitellä pyrkimystään. Pankaapa merkille. Lähes jokaisessa vaaleista kertovassa jutussa on Väyrynen isossa roolissa. Hupaisa, vähän karnevalistinen mutta ylivoimaisen kokenut, kaukonäköinen ja pätevä kansanmies! Visuaalisessa materiaalissa Väyrysen kuva on suhteessa suurinta kokoa - tai Väyrynen ja Niinistö kättelevät jättäen muut taustalle eli halutaan sanoa: tässä ovat kisan pääpelurit. Jokaisessa infoboxisarjassa Väyrynen esiintyy vasemmalta lukien joko ensimmäisenä tai toisena (Niinistön ykköshaastaja!). Väyrynen saa suhteessa muihin huomattavan paljon palstatilaa. Jos Gallupeissa väyrysen kannatus on noussut vaikkapa prosenttiyksikönkin, ollen virhemarginaalin rajoissa, niin otsikko kuuluu: "Väyrynen lisännyt reilusti kannatustaan". Toki Paavoa näennäisesti arvioidaan "kriittisestikin" sekin kuitenkin positiiviseksi lopulta kääntäen. Useasti lehti kuvaa häntä huumorilla - eihän joviaali Paavo oikeasti ole sellainen pyrkyri ja narsisti miksi häntä on syytetty!

Verratkaapa Väyrysen esilletuontia vaikka Soinin sijoitteluun, kuvakokoihin, kuvien ilmiasuihin (epäedullisia) ja hänen puheensa kuvailuun. Kaikesta kaikuu sanoma: Väyrynen on se varteenotettava Presidentti joka tulee haastamaan ykkössuosikin. Soini, Väyrysen pahin kilpailija, sen sijaan on varjostettu taustalle tai tuotu esiin useimmin negatiivissävytteisesti.

Ei tarvitse olla asiantuntija huomatakseen päälehtemme agendan. Ehkäpä vaalien jälkeen joku tutkija ja sisältöanalyytikko tämän vielä tieteellisestikin todistavat. Näin härskiä suosimista on harvoin ennen nähty!

4

149

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • herstL

      Väyrynen on iso konna. Rotta lampaan vaatteissa.

      • PV pressaksi

        Kun kerran Väyrynen on konna, niin linnaan vaan!


    • Jopas on aikoihin eletty, Hesari muka suosii Väyrystä.

      Kyllä nyt vain on niin, että jopa Hesarin vihreät ja porvaritoimittajat ovat huomanneet Väyrysen ylivoimaisen kyvykkyyden. Se on vaan fakta. Sitä ei pysty enää etelänkään media piilottamaan.

      • Väyrynen is best

        Ei siitä mihonkään pääse. Väyrynen on paras, Soini kakkonen. Loput tulee kaukana perässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      71
      5017
    2. Puoluebarometri: Marinin hallituksella 7 parasta mittaustulosta

      Orpon hallitusta pitää huonona 2/3 kansalaisista, joka on aika hyvin linjassa hallituspuolueiden yhteenlasketun kannatuk
      Maailman menoa
      39
      3790
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      25
      3378
    4. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      79
      2391
    5. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      24
      1909
    6. Tekeekö hän

      Tekeekö hän sinut h*lluksi ja millä tavalla? Uusi yritys, kun edellinen aloitus poistettiin.
      Ikävä
      27
      1581
    7. Grahn-laasonen taas todisti millaista porukkaa

      kokoomusloiset ovat...työttömät jäävät kuulemma kotiin nukkumaan kun naapuri lähtee töihin...eikös taannoin kokoomuslois
      Maailman menoa
      356
      1581
    8. Laine voitti oikeudessa

      Onnea Savonlinna! Laine voitti oikeudessa kuten arvelinkin ja lieköhän palaa valtaisuimelleen?
      Savonlinna
      40
      1542
    9. Puistotyöntekijät

      Miksi ei siivoojia näy. Näin hyvät ilmat. Voisi kerätä roskat. Onko rahat loppu. 🤔🤔🤔
      Ähtäri
      15
      1485
    10. Onko kaivatullasi iso ego? Entä sinulla?

      Vaikuttaako jommankumman ego jotenkin siihen, että ette voi lähentyä?
      Ikävä
      34
      1345
    Aihe