SMG Automaatti?

ehkä kiinnostaisi

Millainen tekniikaltaan? Miten poikkeaa esim steptronic-vaihteistosta?

3

114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gdsf

      siten että SMG on manuaali jossa kytkintä ja vaihteensiirtäjää ohjaa "robotti".. muutettavissa tavalliseksi manuaaliksi korvaamalla tuo robotti tavallisen manuaalin kytkimellä ja vaihdekepillä..

      steptronic on sitten taas aivan tavallinen automaattilaatikko johon lisätty sähköinen vaihteenvalinta.

    • urpooo

      ei taida olla bmw :eessä olla cvt lootaa eli portaatonta vaihtamista onko niit vain nissanilla/ toyotalexus:ssa

      • nykyaikahhhhhhhhh

        eihän nykyaikana variaattoria käytetä kuin skoottereissa ja moottorikelkoissa... joskus 70-luvulla oli jossain volvossa sellainen ja sekin oli oikeasti DAF-joka noihin aikoihin siirtyi volvon omistukseen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      135
      1402
    2. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      104
      1103
    3. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      26
      983
    4. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      954
    5. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      310
      845
    6. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      99
      813
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      38
      702
    8. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      109
      666
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      56
      648
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      144
      624
    Aihe