Gini (gin)

Bruno Rygseck

Onko ginin ystäviä täällä ja onko Alkossa kunnon giniä? Join itseni irti (Alkon) ginistä 1980-luvun puolivälissä, mutta voisin taas kokeilla.

16

5731

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (sama)

      "Alkon ginillä" tarkoitin silloista Slver Dry Giniä. En ole kokeillut Bombay Sapphirea enkä Tanqueray'ta ja hiivanmakuinen Bokma Genever meni viemäristä alas.

      • Ari3

        Vitun neiti!Bokma on vitun hyvää!!!!!Idiootti,kun viemäriin moista herkkua kaadat,vitun Urpå!!!!!!!!!!!!!


    • Latkiainen

      Eihän geneverillä ja ginillä ole paljoakaan yhteistä!

      Geneveri on hollantilaista juomaa, jota voisi luonnehtia pontikkaiseksi. Minun suuni lienee poikkeustapaus, koska se suhtautuu hyvään pontikkaan hyväksyvästi. Poikani minulle Hollannista tuoma litran Bokma-geneveripullo putosi ihan irvistelemättä.

      Gin tonic on mielisekoituksiani. Alkoon turvautuessani tyydyn ihan mielisuosiolla Silver Dry Giniin – ihan kelpo tavaraa se on!

      Viime Tallinnan-reissullani lokakuussa osti 2 pulloa Irvihammasta eli Gordon'sia, vanhaa kunnon suosikkiani. Ostinpa myös yhden pullon Beefeateria, jota pidän yhtä lailla arvossa. Kumpaakin on kaapissani yksi korkkaamaton ruukku jäljellä.

      Lankoni harrastaa Bombay Sapphirea, jota hän pitää ylivoimaisena. Itse vierastan vähän sen makua enkä pidä tuota juomaa ainakaan korkean hintansa väärtinä. Minusta nuo halvemmat Gordon's ja Beefeater ovat parempia.

      Makuasia, sanoi Musti kun ******n nuoli!

    • Bokma

      Bokma on tosi hyvää.Menee päähän mukavasti.Ja on parempaa kuin Bombay Sapphire.Bombay on aivan ylihintaista eikä häävin makuista.
      Omat tämän hetken suosikit ovat:Bokma,Johnny Walker Black 12 years ja uutena harrastuksena Portviinit.Ostin 20 vuotiasta Portviiniä.Hyvää,mutta kallista.Pieni pullo jotain parikymppiä.Ihme urputtajia jotka haukkuu Bokmaa.Sehän on pehmeän ja hyvän makuista.Ja eikös alkoholin tehtävä ole humaltuminen.En minä ainakaan muuta alkoholista hae.Tosin en kyllä juo mitään kuraakaan.Esim.Fernet Branca,Jägermeister,Unicum ovat pahaa yskänlääkettä.Erityisesti Fernet on vittumaista tavaraa,alkaa sydän tykyttää,ei saa nukuttua,lisää rutosti ruokahalua.En osta ikinä enää Fernettiä.Italialaisten kusta.Myös Tequila on pahaa.BOKMA RULETTAA.Sehän on vatsalääkkeeksi tarkoitettu juoma.Yllättävän hyvin se menee päähän.Jo pieni Grogilasillinen riittää.Oluista paras on Keisari kellari olut.

    • Inga4

      Gordon Gini on tosi hyvää.Ja nimenomaan raakana shottina.Toimii!!!!Blendaukset\sekoitukset on neideille!!!!Tosi mies juo raakana kaiken.Myös Bokma on tosi hyvää shottina eikä mitään sekoituksia.Sekoituksissahan myös alkoholi laimistuu eikä tuu kunnon humalatilaa!!!!

    • Klunssi1

      No vittu osta Gordon Giniä.Tosi hyvää!!!Jos siitä urputat niin turpaan pitää vetää ainaskin kuvaannollisesti!!!!!Miksei oikeastikin,jos oikein vituttaa asiat.No vitsi vitsi....
      heh.hee....
      Täällä tuntuu olevan kaikenmaailman viininlipittäjiä ja neitejä!!!!!!!!!!!!!

      TOP 3:
      Bokma
      Gordon Gin
      Johnny Walker Black Label 12 Years Old Whisky

      YEAHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Jäärä1

      Gini on pahhaa!!!!!Hyi vittu!!!

    • Jäärä2

      Bokma on Hyvvee!

      • Sitäkin juova

        Bokma on geneveriä. Sitä ei pidä sotkea ginistä käytävään keskusteluun.


    • Virkkunen

      Juuri näin.Genever on ihan eri asia kuin Gini.Sain tänään tietää Alkossa,että Bokma Geneveriä on tuotu ensimmäisen kerran Suomen Alkoon 1.11.1960.Siitä asti se on ollut Alkon valikoimissa.Aika kauan.Tosin kyseisen tuotteen käyttäjiä ei varmaan Suomessa ole montaa.Mutta se on edullista.Alkon myyjäkin ihmetteli edullista hintaa.15,50€\0,5.Tietenkin tää on varmaan Hollannissa korkeintaan 5€ ja sillä saattaa saada litran potun.Täällä on kaikki vitun kallista.

      Bokma Geneveriä annettiin aikoinaan sotilaille ennen hyökkäystä.Lisäsi rutosti rohkeutta ja taisteluintoa.Oisko Hollantilaisille sotilaille annettu,kun ne taisteli Englantilaisia vastaan.Mene ja tiedä mutta näin on.Siis pidätkö sinäkin Bokmasta?
      Mitä muita liemiä juot?Mikä on mielestäsi alkoholin perimmäinen tarkoitus?

      Pitää vain muistaa kohtuukäyttö.Ihan vain lääkkeeksi minä otan.Että tulee rentoutunut olo.Ahdistaa nykyhallituksen touhut.Erityisesti Susanna Huovinen ja Henna Virkkunen.Voi vittu mitä ämmiä.Katoitteko eduskunnan kyselytuntia,kun Perussuomalaisten naisedustaja,vissiin sairaanhoitaja kyseli Huoviselta vanhusten hoidosta ja vähän kyseenalaista sitä niin vittu Huovinen meinasi polttaa päreensä.Hermostui tuntuvasti.Ilme oli tosi vihainen vaikka toinen esitti täysin asiallisen kysymyksen.Karmee ämmä toi Huovinen.Jäätävän näköinen,ei vaikuta yhtään myötätuntoiselta heikompia kohtaan.Oikein peto.Ja Virkkunen,virkaintoinen kusipää.Nukkemaiset kasvot.Söpön näköinen kyllä ja sexy verrattuna Huoviseen.Sen kanssa en menisi sänkyyn mistään hinnasta.Huovinen näyttää mieheltä.Hyvin maskuliinisen näköinen.Hyi olkoon.
      Tuli mieleen,että ajatelkaapas kehonrakentajanaisia.Siis hyi vittu semmoisen kanssa,kun harrastaa sexiä niin varmaan tuntuu kuin olisi miehen kanssa.Yök.Kuinka ällöttävää on kaikki homojen ja lesbojen touhut.Täysin luonnonlainvastaista.

      • Gin_tonik

      • Rykämö-konserni

        Kiinnostaa minuakin, ja on ostolistalla. Monkey 47 oli hyvää, meni koko pullo (5 senttilitraa peräti) mutta muita en ole kokeillut tuon aloituksen jälkeen. Ja opin uutta kun selitettiin geneverin ja ginin erot, kiitos siitä. Pesin kylpyhuoneeni absintilla, joka oli ei-hyvää. Kylppäri raikastui viikoksi. Eli jos en pidä jostakin alkoholista, niin viemäri kutsuu.


      • Anonyymi

        Olipa vallassa mikä hallitus hyvänsä, aina se on olevinaan historian huonoin. Istuva pääministeri on aina vihatuin ja täydellinen urpo. Miten on sattunutkaan peräkkäin täysiä ääliöitä kuten Vanhanen, Stubb, Rinne, Jäätteenmäki, Sipilä ym. ym.


    • Walker1

      Bokma genever tökkii,on pahaa,yök!En osta enää sitä.

      Paras viina on Johnny Walker Black Label 12 Year Whisky.

      Hakkaa single maltit ym.vaikeasti juotavat liemet,joihin joutuu lisäämään vettä.

      TOP 4:
      -Johnny Walker Black
      -Kukko vahva pils
      -Sandels 4
      -Keisari kellari olut

      Pääsääntöisesti nelos olut on parempaa kuin kolmonen.

      • Jokainen_tavallaan

        "Paras viina on Johnny Walker Black Label 12 Year Whisky." jos ei paremmasta tiedä niin onhan se parasta. Toki itse nautin monesta single maltista huomattavasti enemmän ja yleensä ilman vettä. Black label on kohtuullinen sekoiteviski.
        Kannattaa kokeilla vaikka Bushmills Black Bush sekoiteviskiä - Irkku jossa on makua ja luonnetta. Hinta lienee aika sama kuin Walkerilla.

        Itse nautin monesta Irkusta siinä kuin skotistakin - yleensä lasissa on 12-21 ikäistä single malttia, joskus myös blendiä - esim edellä mainittua Black Bushia.

        Listalla olevat oluet ovat lähinnä saunakaljoja eivät muuta. Alkoholi-% on oluessa sivuseikka - maku ratkaisee.


      • Jokainen_tavallaan

        Jäin alkuperäinen kommentti matkalle.
        Sen verran pahat muistot Ginistä 80-luvulta, että vieläkään ei pysty juomaan edes drinksuina Giniä tai Geneveriä. Pelkkä haju tekee pahaa - ei vain pysty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2894
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2882
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1816
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1674
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1438
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      95
      1292
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      220
      1204
    Aihe