Gini (gin)

Bruno Rygseck

Onko ginin ystäviä täällä ja onko Alkossa kunnon giniä? Join itseni irti (Alkon) ginistä 1980-luvun puolivälissä, mutta voisin taas kokeilla.

16

5980

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • (sama)

      "Alkon ginillä" tarkoitin silloista Slver Dry Giniä. En ole kokeillut Bombay Sapphirea enkä Tanqueray'ta ja hiivanmakuinen Bokma Genever meni viemäristä alas.

      • Ari3

        Vitun neiti!Bokma on vitun hyvää!!!!!Idiootti,kun viemäriin moista herkkua kaadat,vitun Urpå!!!!!!!!!!!!!


    • Latkiainen

      Eihän geneverillä ja ginillä ole paljoakaan yhteistä!

      Geneveri on hollantilaista juomaa, jota voisi luonnehtia pontikkaiseksi. Minun suuni lienee poikkeustapaus, koska se suhtautuu hyvään pontikkaan hyväksyvästi. Poikani minulle Hollannista tuoma litran Bokma-geneveripullo putosi ihan irvistelemättä.

      Gin tonic on mielisekoituksiani. Alkoon turvautuessani tyydyn ihan mielisuosiolla Silver Dry Giniin – ihan kelpo tavaraa se on!

      Viime Tallinnan-reissullani lokakuussa osti 2 pulloa Irvihammasta eli Gordon'sia, vanhaa kunnon suosikkiani. Ostinpa myös yhden pullon Beefeateria, jota pidän yhtä lailla arvossa. Kumpaakin on kaapissani yksi korkkaamaton ruukku jäljellä.

      Lankoni harrastaa Bombay Sapphirea, jota hän pitää ylivoimaisena. Itse vierastan vähän sen makua enkä pidä tuota juomaa ainakaan korkean hintansa väärtinä. Minusta nuo halvemmat Gordon's ja Beefeater ovat parempia.

      Makuasia, sanoi Musti kun ******n nuoli!

    • Bokma

      Bokma on tosi hyvää.Menee päähän mukavasti.Ja on parempaa kuin Bombay Sapphire.Bombay on aivan ylihintaista eikä häävin makuista.
      Omat tämän hetken suosikit ovat:Bokma,Johnny Walker Black 12 years ja uutena harrastuksena Portviinit.Ostin 20 vuotiasta Portviiniä.Hyvää,mutta kallista.Pieni pullo jotain parikymppiä.Ihme urputtajia jotka haukkuu Bokmaa.Sehän on pehmeän ja hyvän makuista.Ja eikös alkoholin tehtävä ole humaltuminen.En minä ainakaan muuta alkoholista hae.Tosin en kyllä juo mitään kuraakaan.Esim.Fernet Branca,Jägermeister,Unicum ovat pahaa yskänlääkettä.Erityisesti Fernet on vittumaista tavaraa,alkaa sydän tykyttää,ei saa nukuttua,lisää rutosti ruokahalua.En osta ikinä enää Fernettiä.Italialaisten kusta.Myös Tequila on pahaa.BOKMA RULETTAA.Sehän on vatsalääkkeeksi tarkoitettu juoma.Yllättävän hyvin se menee päähän.Jo pieni Grogilasillinen riittää.Oluista paras on Keisari kellari olut.

    • Inga4

      Gordon Gini on tosi hyvää.Ja nimenomaan raakana shottina.Toimii!!!!Blendaukset\sekoitukset on neideille!!!!Tosi mies juo raakana kaiken.Myös Bokma on tosi hyvää shottina eikä mitään sekoituksia.Sekoituksissahan myös alkoholi laimistuu eikä tuu kunnon humalatilaa!!!!

    • Klunssi1

      No vittu osta Gordon Giniä.Tosi hyvää!!!Jos siitä urputat niin turpaan pitää vetää ainaskin kuvaannollisesti!!!!!Miksei oikeastikin,jos oikein vituttaa asiat.No vitsi vitsi....
      heh.hee....
      Täällä tuntuu olevan kaikenmaailman viininlipittäjiä ja neitejä!!!!!!!!!!!!!

      TOP 3:
      Bokma
      Gordon Gin
      Johnny Walker Black Label 12 Years Old Whisky

      YEAHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Jäärä1

      Gini on pahhaa!!!!!Hyi vittu!!!

    • Jäärä2

      Bokma on Hyvvee!

      • Sitäkin juova

        Bokma on geneveriä. Sitä ei pidä sotkea ginistä käytävään keskusteluun.


    • Virkkunen

      Juuri näin.Genever on ihan eri asia kuin Gini.Sain tänään tietää Alkossa,että Bokma Geneveriä on tuotu ensimmäisen kerran Suomen Alkoon 1.11.1960.Siitä asti se on ollut Alkon valikoimissa.Aika kauan.Tosin kyseisen tuotteen käyttäjiä ei varmaan Suomessa ole montaa.Mutta se on edullista.Alkon myyjäkin ihmetteli edullista hintaa.15,50€\0,5.Tietenkin tää on varmaan Hollannissa korkeintaan 5€ ja sillä saattaa saada litran potun.Täällä on kaikki vitun kallista.

      Bokma Geneveriä annettiin aikoinaan sotilaille ennen hyökkäystä.Lisäsi rutosti rohkeutta ja taisteluintoa.Oisko Hollantilaisille sotilaille annettu,kun ne taisteli Englantilaisia vastaan.Mene ja tiedä mutta näin on.Siis pidätkö sinäkin Bokmasta?
      Mitä muita liemiä juot?Mikä on mielestäsi alkoholin perimmäinen tarkoitus?

      Pitää vain muistaa kohtuukäyttö.Ihan vain lääkkeeksi minä otan.Että tulee rentoutunut olo.Ahdistaa nykyhallituksen touhut.Erityisesti Susanna Huovinen ja Henna Virkkunen.Voi vittu mitä ämmiä.Katoitteko eduskunnan kyselytuntia,kun Perussuomalaisten naisedustaja,vissiin sairaanhoitaja kyseli Huoviselta vanhusten hoidosta ja vähän kyseenalaista sitä niin vittu Huovinen meinasi polttaa päreensä.Hermostui tuntuvasti.Ilme oli tosi vihainen vaikka toinen esitti täysin asiallisen kysymyksen.Karmee ämmä toi Huovinen.Jäätävän näköinen,ei vaikuta yhtään myötätuntoiselta heikompia kohtaan.Oikein peto.Ja Virkkunen,virkaintoinen kusipää.Nukkemaiset kasvot.Söpön näköinen kyllä ja sexy verrattuna Huoviseen.Sen kanssa en menisi sänkyyn mistään hinnasta.Huovinen näyttää mieheltä.Hyvin maskuliinisen näköinen.Hyi olkoon.
      Tuli mieleen,että ajatelkaapas kehonrakentajanaisia.Siis hyi vittu semmoisen kanssa,kun harrastaa sexiä niin varmaan tuntuu kuin olisi miehen kanssa.Yök.Kuinka ällöttävää on kaikki homojen ja lesbojen touhut.Täysin luonnonlainvastaista.

      • Gin_tonik

      • Rykämö-konserni

        Kiinnostaa minuakin, ja on ostolistalla. Monkey 47 oli hyvää, meni koko pullo (5 senttilitraa peräti) mutta muita en ole kokeillut tuon aloituksen jälkeen. Ja opin uutta kun selitettiin geneverin ja ginin erot, kiitos siitä. Pesin kylpyhuoneeni absintilla, joka oli ei-hyvää. Kylppäri raikastui viikoksi. Eli jos en pidä jostakin alkoholista, niin viemäri kutsuu.


      • Anonyymi

        Olipa vallassa mikä hallitus hyvänsä, aina se on olevinaan historian huonoin. Istuva pääministeri on aina vihatuin ja täydellinen urpo. Miten on sattunutkaan peräkkäin täysiä ääliöitä kuten Vanhanen, Stubb, Rinne, Jäätteenmäki, Sipilä ym. ym.


    • Walker1

      Bokma genever tökkii,on pahaa,yök!En osta enää sitä.

      Paras viina on Johnny Walker Black Label 12 Year Whisky.

      Hakkaa single maltit ym.vaikeasti juotavat liemet,joihin joutuu lisäämään vettä.

      TOP 4:
      -Johnny Walker Black
      -Kukko vahva pils
      -Sandels 4
      -Keisari kellari olut

      Pääsääntöisesti nelos olut on parempaa kuin kolmonen.

      • Jokainen_tavallaan

        "Paras viina on Johnny Walker Black Label 12 Year Whisky." jos ei paremmasta tiedä niin onhan se parasta. Toki itse nautin monesta single maltista huomattavasti enemmän ja yleensä ilman vettä. Black label on kohtuullinen sekoiteviski.
        Kannattaa kokeilla vaikka Bushmills Black Bush sekoiteviskiä - Irkku jossa on makua ja luonnetta. Hinta lienee aika sama kuin Walkerilla.

        Itse nautin monesta Irkusta siinä kuin skotistakin - yleensä lasissa on 12-21 ikäistä single malttia, joskus myös blendiä - esim edellä mainittua Black Bushia.

        Listalla olevat oluet ovat lähinnä saunakaljoja eivät muuta. Alkoholi-% on oluessa sivuseikka - maku ratkaisee.


      • Jokainen_tavallaan

        Jäin alkuperäinen kommentti matkalle.
        Sen verran pahat muistot Ginistä 80-luvulta, että vieläkään ei pysty juomaan edes drinksuina Giniä tai Geneveriä. Pelkkä haju tekee pahaa - ei vain pysty.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jussi Halla-aho huolissaan Sofia Virrasta

      Jussihan on vanha vihreä. Onko tässä kyse alkukesän kiimasta, kun aidan toisella puolella oleva vihreä alkaa kiinnostama
      Maailman menoa
      19
      4889
    2. Sofia Virta kadonnut....onko juomassa?

      Virran poissaolo eduskunnasta on herättänyt huomiota. Esimerkiksi Ilta-Sanomat kertoi aiemmin, että Virta on ollut tällä
      Maailman menoa
      53
      3898
    3. Julkista rahaa ei tule antaa senttiäkään yksityisille yrityksille

      Julkinen raha on meidän yhteistä rahaa, ja se raha on tarkoitettu yhteiseen käyttöön, kuten esimerkiksi tuottamaan palve
      Maailman menoa
      60
      3483
    4. Vihreiden, SDP:n ja Vasemmistoliiton kannattajista selvästi alle puolet on miehiä

      ja silti joku punafeministi valitti kokoomuksen naiskannattajien puutteesta, vaikka siellä on enemmän naisia kuin punavi
      Maailman menoa
      94
      2858
    5. On tiedossa, että venäjämieliset diggaavat diktatuurista venäjää

      jossa ei esim. ole sanan- ja lehdistönvapautta. Mutta keitä nämä venäjän palvojat sitten ovat, ei heitä toki paljon ole
      Maailman menoa
      62
      2698
    6. Ensin Henry Novak ja nyt sitten se Irlannin tapaus

      jossa mustaihoinen afrikkalainen mieshenkilö puukottaa valkoihoista maassa makaavaa miestä useita kertoa pään alueelle.
      Maailman menoa
      73
      2648
    7. Belfastissa käynnissä kunnon persuilu

      Joku random mamu tekee rikoksen, niin sikäläiset naamiopersut kostavat tuhoamalla kantaävestön omaisuutta. Liekö siellä
      Maailman menoa
      97
      2620
    8. Tytti Tuppurainen: Suomen pakolaiskiintiö pitäisi nostaa 10 000 vuodessa

      asia on faktaa, noin Tytti sanoi aiemmin. Kun taas Orpon hallitusohjelman mukaisesti Suomen pakolaiskiintiö on pudotettu
      Maailman menoa
      135
      2381
    9. Halla-aho sivaltaa edustajantyöstään lintsaavaa Sofia Virtaa

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/937c74d7-f905-4466-b9b4-abd017fe5b63 Kansanedustajan on ilmoitettava poissaolosta
      Maailman menoa
      54
      2276
    10. Islamovasemmistolaisuus - tälläista termiä käytetään

      Termi tarkoittaa alunperin äärivasemmiston ja muslimifundamentalistien liittoa, jonka ytimessä oli antisemitismi. Isl
      Maailman menoa
      58
      2084
    Aihe