Suufilaisuus on islamin ainoa rauhanomainen muoto

Suufilaisuus islam

Suufilaisuus on islamin ainoa rauhanomainen muoto koska se ei ole puhdasta islamia nähnytkään tansseineen, lauluineen ja omituisine traditioineen jotka pyrkivät rauhanomaiseen eloon.

Suufit ovat mukavaa porukkaa, joita "kunnon muslimit" vihaavat melkeimpä enemmän kuin vääräuskoisia kristittyjä tai juutalaisia.

Voisiko suufilailuus kuitenkin tulevaisuudessa olla suositumpi muoto islamista kuin itse puhdas islam? Mitäpä olette mieltä ihmiset? Ajatus tuntuu kaukaa haetulta....

6

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ..........

      Itse asiassa suufilainen koulukuntakin yhtyy nä­ke­myk­seen jihadin välttämättö­myy­destä...

    • Sufism is not islam

      Suufilaisuus on puhtaasti pelkkää erilaisten uskontojen sekoitusta ei islamia.

      Älkää islamista kiinnostuneet ihmiset sekoittako islamia missään nimessä tähän harhautuneeseen ryhmittymään jota suufit edustavat.
      Islamissa ei sallita suufien rituaalien kaltaisia tapoja.

      Kaikki "sufism, islam, peace and love"-tyyppiset liikkeet ovat täyttä harhaoppisuutta ja niiden jäsenet eivät ole muslimeja vaan kaafireita, kaukana islamista eläviä pahasti harhautuneita ihmisiä. Suufilaisuus ei kuulu islamiin eikä islamista löydy mitään tukea suufilaisuuden kaltaiselle kultille.

    • Sufism only peaceful

      Olisihan se hienoa jos kaikki muslimit vain tanssisivat ympyrää kellohameissa, laulaisivat ney-huilun sävelten tahdissa ja ilakoisivat ryhmässä rumpua lyöden. :-)

      Kuullostaisi kerrassaan mukavalta uskonnolliselta meiningiltä. :0)

    • yksi kysymys

      Voiko ehta kaafir alkaa suufiksi?

    • muslim

      jos ootte muslimeita sanokaa "istaagfirullaah" te ette ole jumala ja ette saa päättää kuka on islami ja kuka ei oon ie muslim ja sunni mutta ei minulla ole mitää vastaa suufilaisia koska ovat itsekin ihmisiä j sano että on muslimeita ja jos kerran hminen sanoo että on muslim ei voi sanoo että ei ole vaikka kuinka pahast se käyttäytyisi inshaAllah ymmärräte mitä tarkotan

      • normaaliihmine

        MASHALLAH!!!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      94
      3146
    2. HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä

      Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat
      Maailman menoa
      73
      2425
    3. Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet

      Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k
      Maailman menoa
      60
      1424
    4. Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi

      Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?
      Ikävä
      90
      1402
    5. Martina Aitolehti podcastissa: Ero

      Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696
      Kotimaiset julkkisjuorut
      184
      865
    6. Kaikki ovat syntisiä!!!

      Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N
      Luterilaisuus
      309
      863
    7. Valkoinen Golf

      Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.
      Kuhmo
      12
      860
    8. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      49
      785
    9. Moottorisahalla kauppaan

      Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s
      Kajaani
      10
      777
    10. Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.

      Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      142
      748
    Aihe